Idén már nyolcadik alkalommal rendezik meg a programot, amelynek fő célja a digitális kompetencia fejlesztése az oktatásban. Az idei tanévben a digitális témahét egyik kiemelt témája a digitális biztonság.
A 2016-ban az Emberi Erőforrások Minisztériumának kezdeményezésére elindított – idén március 27. és 31. között sorra kerülő – digitális témahét két fő célja, hogy
- fejlessze a diákok digitális kompetenciáját,
- szakmai támogatást biztosítson az innovatív oktatási gyakorlat iránt érdeklődő pedagógusok számára.
Az iskolai csoportok a témahét partnerei által biztosított ingyenes programokon vehetnek részt.
Ezekről a Digitális Témahét honlapján lehet tájékozódni – számolt be az UNIside.hu.
Biztonságos internethasználat
Az idei tanév egyik kiemelt témája a digitális biztonság. A digitális témahét kezdeményezéshez az idén is csatlakozott a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat Safer Internet Programja (SIP), amelynek oktatói kötetlen, interaktív formában tartanak előadásokat a biztonságos internethasználatról az általános és középiskolákban – számolt be az MTI.
A témahéten nyolc biztonságosinternet-oktatójuk tizenkét iskolába látogat el. A szakemberek a foglalkozásokon a saját fejlesztésű „Lájkvadász” nevű offline társasjátékkal edukatív módon vezetik rá a játékosokat arra, hogy mire kell figyelni az online térben.
Használják továbbá a gyermekmentő szolgálat és a Google közös, „Legyél az Internet Ásza!” elnevezésű tananyagát is, ahol a gyerekeknek különböző feladatokat, szituációs szerepjátékokat kell teljesíteniük. Eközben olyan hasznos tanácsokat kapnak, amelyek segítségével tudatos felhasználókká válhatnak.
Digitális alkotóműhely foglalkozás
Nemrégiben számoltunk be arról, hogy június végéig tart a váci Piarista Kilátó Központ Nemzeti Tehetség Program támogatásával működtetett azon projektje, amelynek keretében 34 – felső tagozatos, illetve középiskolás – diák vehet részt ingyenes digitális alkotóműhely foglalkozás sorozatokon. Ezeken többek között robotikával, programozással, 3D tervezéssel ismerkedhetnek meg a tanulók.
A telekommunikációs eszközök térhódításával megszűntek a térbeli távolság korlátai. Az eszközök segítenek a tanulásban, a munkában, a kapcsolattartásban. Egy korábbi cikkünkben azonban arra hívtuk fel a figyelmet, hogy érdemes körültekintéssel használni ezeket, ugyanis odafigyelés hiányában betegségeket is okozhatnak.