Élelmiszer-ellenőrzési technikus – Az élelmiszerbiztonság őrzője

Szerző: | 2023. december. 11. | Mi leszek?

A képen az élelmiszer-ellenőrzési technikus vizsgálja a laboratíóriumban a zöldségeket és gyümölcsöket.

Egészségünk megőrzése érdekében az egyik legalapvetőbb teendő, hogy egészséges, megbízható ételeket fogyasztunk. Ebben segít nekünk az élelmiszer-ellenőrzési technikus, aki munkája során alaposan vizsgálja és ellenőrzi a különböző élelmiszereket, azok alapanyagait és csomagolását.

Mivel foglalkozik az élelmiszer-ellenőrzési technikus?

Az élelmiszer-ellenőrzési technikus az ételeink biztonságáért felel. Ő az a szakember, aki minden olyan helyen megtalálható, ahol emberi fogyasztásra alkalmas terméket állítanak elő:  élelmiszeripari üzemekben, laboratóriumokban vizsgálja az alapanyagok minőségét önállóan, vagy mérnöki irányítással. Részt vesz az alapanyagok, illetve a termékek átvételében, osztályozásában, feldolgozásában, hűtésében, csomagolásában és tárolásában.

Az élelmiszer-ellenőrzési technikus átfogó élelmiszeripari ismeretekkel rendelkezik. Ismeri az ipari műveleteket, a technológiai folyamatokat és a legújabb szakterületi trendeket. Munkája során laboratóriumi eszközöket és műszereket használ, ezek segítségével határozza meg a minták mennyiségi és minőségi összetételét. A vizsgált mintákat a kapott eredmények alapján minősíti, és elvégzi a szükséges adminisztrációt. Esetenként feladata lehet a kollégák irányítása és ellenőrzése is.

Precíz és pontos laboratóriumi tevékenység

Az élelmiszer-ellenőrzési technikus szakma ajánlott azok számára, akiket érdekelnek a laboratóriumban végezhető aprólékos tevékenységek, szívesen foglalkoznak kémiai és fizikai folyamatok elemzésével, és motiválja őket, ha munkájuknak rövid időn belül látható eredménye van. 

A minták vizsgálatához és a laboratóriumi mérések elvégzéséhez jó problémamegoldó képességre és matematikai gondolkodásra, valamint hatékony információkezelésre van szükség. A kémiai, biológiai és egészségtani ismeretek elengedhetetlenek, a műszerek használatához pedig előny, ha a szakember műszaki területeken is otthon érzi magát. A szabályok felelősségteljes betartása és az instrukciók pontos követése kiemelt fontosságú ebben a szakmában.

Ha érdekelnek a laboratóriumban végezhető aprólékos tevékenységek és szívesen foglalkoznál kémiai és fizikai folyamatok elemzésével az élelmiszeriparban, téged is vár az élelmiszer-ellenőrzési technikus szakma! (Fotó: 123rf.com)

A teljes élelmiszeripar ágazat várja a jól képzett szakembereket

Az élelmiszer-ellenőrzési technikus szakember munkáját az élelmiszeriparban, leggyakrabban kis- és középvállalkozások alkalmazottjaként végzi, jellemzően élelmiszeripari laboráns, élelmiszer-analitikus technikus, élelmiszeripari mikrobiológiai laboráns munkakörökben. 

A szakma azok számára is jó választás, akik a továbbtanulást fontolgatják. A felsőoktatásban a technikumi ismereteidre alapozva például élelmiszermérnök vagy vegyészmérnök végzettséget szerezhetsz.

Élelmiszer-ellenőrzési technikus képzés

Az élelmiszeripar ágazat 5 éves képzése érettségivel és technikus szintű szakképzettség megszerzésével zárul.

A képzés során az élelmiszeripari alapismereteken túl az élelmiszer-ellenőrzéssel és az élelmiszervizsgáló laboratóriumok működtetésével is megismerkedsz. A képzés része a 245 óra egybefüggő szakmai gyakorlat, melyből 140 órát a 11., és 105 órát a 12. évfolyamon kell teljesítened.

A képzést hirdető iskolák listáját az Innovatív Képzéstámogató Központ Zrt. (IKK) felületén találod.

A szerzőről:

Szakmát Szerzek
A Szakmát Szerzek! szerkesztőségének célja a hazai szakképzés presztizsének valós erősítése, például sikertörténetekkel, tudományos elemzésekkel a témában. A weboldalon helyet kapnak a szakképzést érintő aktualitások, hírek, valamint a friss kutatási eredmények ismertetései, munkaerőpiaci adatok egyaránt.