Az idei évben minden eddiginél több, összesen 95 907 jelentkező nyert felvételt a magyar felsőoktatásba – jelentette be Hankó Balázs, a kultúráért és innovációért felelős miniszter a veszprémi Pont Ott Partin. Ez az elmúlt másfél évtized legsikeresebb felvételije, ami a hazai felsőoktatás megújulásának egyértelmű jele.
A jelentkezők közel 80 százaléka állami ösztöndíjas helyre került be, ami a tavalyi évhez képest mintegy 2500 fővel több támogatott hallgatót jelent. A statisztikákból az is kiderül, hogy minden második hallgató vidéki egyetemre nyert felvételt, és minden ötödik felvett már 30 év feletti.
Kiemelkedő volt a mérnök-informatikai terület, ahová közel 21 ezer fő jutott be, de erős maradt a gazdaságtudományi, a pedagógusi és az orvos-egészségtudományi képzés is. A jelentkezők 60 százaléka gazdaságilag és társadalmilag kiemelt területeken folytatja tanulmányait- emelte ki a miniszter a Pont Ott Parti eseményén..
A kormány célja, hogy 2030-ra magyar egyetem is szerepeljen a világ 100 legjobb felsőoktatási intézménye között. Ennek érdekében folytatódik az intézmények fejlesztése, amit jól példáz a Pannon Egyetem esete: 2025-ben 30 százalékkal több hallgatót vett fel, mint az előző évben ezzel országosan az első helyre került a növekedésben.
A felsőoktatásban a szakképzésben végzett diákok is egyre többen folytatják tanulmányaikat egyetemen vagy főiskolán. A szakképzésben tett szakmai vizsga emelt szintű érettséginek számít, így jelentős előnyt jelent a továbbtanulás során.
Emellett szakirányú továbbtanulás esetén a felsőoktatási intézmények beszámítják a szakképzésben megszerzett tapasztalatot és tudást, ami lerövidítheti a képzési időt is. Ezáltal a szakképzés nem zsákutca, hanem egy rugalmas és hatékony út a diplomához.
A megújult felsőoktatás tehát nyitva áll minden tehetséges fiatal előtt, akár gimnáziumból, akár a szakképzésből érkezik.