A gépgyártás-technológiai technikus szakember a gépalkatrészek megtervezésében és gyártásában vesz részt. Feladatai közé tartozik a gyártáshoz szükséges alapanyag kiválasztása és a műszaki rajzok alapján történő tervezés is, amely magában foglalja az eszköz gyártását és a CNC eszközök használatát. A teljes gyártási folyamat irányítását végzi, ideértve az ellenőrzéseket, méréseket és dokumentációt is. Emellett robotokat üzemeltet és felügyeli működésüket.
A gépgyártás-technológiai technikus önállóan vagy mérnöki irányítással vesz részt a gépalkatrészek tervezésében, gyártásában, gépek és mechanikus berendezések működtetésében, szerelésében, karbantartásában és javításában. A szakember meghatározza a gyártás technológiai adatait, gondoskodik a gyártóeszközök üzemeltetési feltételeiről, irányítja a gyártási folyamatokat, végzi a méréseket és ellenőrzéseket, dokumentálja az eredményeket, tervezi a gépek karbantartási folyamatait, és részt vesz azok végrehajtásában.
Ezenkívül a szakember CNC programokat ír és tesztel, valamint alkalmazza a gépészeti ismereteket hagyományos és CNC szerszámgépeken, valamint robotizált megmunkáló cellákon az alkatrészek gyártásához.
Milyen az ideális szakember?
- Analitikus és elemző gondolkodású
- Remek szervező
- Jók a kommunikációs képességei
- Nagy felelősségtudattal bír
- Precíz és pontos
- Képes hatékonyan irányítani másokat
- Tud csapatban dolgozni
Speciális rokonszakmák és szakképesítések:
- Gépész technikus
- Légijármű-műszerész technikus
- Légijármű-szerelő technikus
- Vasútijármű-szerelő technikus
Kiknek ajánlott?
A gépgyártás-technológiai technikus szakma azoknak a fiataloknak ajánlott, akiket érdekelnek az új alkatrészek gyártási folyamatai, és szeretnének részt venni ezek kialakításában. Ha valaki érdeklődik a gépgyártás, tervezés és műszaki folyamatok iránt, és szeretne a gyártás technológiai részleteibe betekintést nyerni, akkor ez a szakma kiváló választás lehet számára.
Mennyi időbe telik a képzés?
5 év (felnőtteknek rövidebb). A gépgyártás-technológiai technikus szakma a gépészet ágazat képzése, amely technikumi képzésben tanulható.
A szakma leírása tájékoztató jellegű, részletes és szakszerű leírásért kérjük keresd fel az Innovatív Képzéstámogató Központ Zrt. (IKK) weboldalát.