Ez a cikk eredetileg az UNI in&out 2024-es nyári számában jelent meg.
Ha valaki, mint én, a közforgalmú gyógyszerészetet választja, akkor garantált, hogy sosem fog unatkozni – mondta Bravics Andrea gyógyszerész az UNI-nak adott interjújában.
A gyógyszerész szakmaterületen belül mik az alapvető elvárások képességben, tudásszintben?
A gyógyszerészet a gyógyszerek készítésének, elosztásának a tudománya művészet. Az egészségügyi ellátó rendszer részeként működik és fő célja a gyógyítás: a kapocs betegség és egészség között.
Manapság további feladatkörök is beletartoznak ebbe, mint például a gyógyszer-technológia, az állati és növényi eredetű drogokat leíró (farmakognózia) gyógyszerészi kémia, ipari-, intézeti-t, klinikai gyógyszerészet, gyógyszer-kereskedelem, -marketing, -kutatás, betegellátás,
-gondozás, -felvilágosítás, a gyógyszerellátás szervezése, -felügyelete és a gyógyszeres interakciók monitorozása.
Az orvos gyógyszeres terápiával kapcsolatos döntéseinek „ellenőrei” a gyógyszerészek. A gyógyítási folyamatban a gyógyszerész lehet az első és az utolsó „láncszem”is, ahol a beteg még irányítható, ellenőrizhető. A gyógyszerész így válik az első számú „kapuőrré” a gyógyszeres terápiában.
A szakma alapvető elvárásai általános erkölcsi szabályokon alapszanak: becsületesség, együttműködés és titoktartás. A jó kapcsolat a gyógyszerész-beteg kapcsolatban elengedhetetlen. Alapelvünk a ,,sohasem ártani” és az emberi méltóság tiszteletben tartása, előítéletekkel senki felé nem fordulhatunk. Súlyos etikai vétség, ha egy beteg terápiája a nem megfelelő tájékoztatás miatt hiúsul meg.
Mit gondol, milyen típusú fiatalok lehetnek sikeresek ebben a szakmában?
Akik először csak remélik, aztán el is tudják hinni, hogy mindazt, amit a tanulással elértek, bizalommal kommunikálni is tudják az emberek felé, hogy bár beteg vagy, lehet jobb az élet minőséged.
Milyen életpályára készülhetnek azok a fiatalok, akik ebben az irányban tanulnak tovább?
A gyógyszerészet az egyik leggyorsabban fejlődő tudomány. Az egészség a legfontosabb a világon, így a készítmények között is hatalmas a verseny. Ha valaki, mint én, a közforgalmú gyógyszerészetet választja, akkor garantált, hogy sosem fog unatkozni.
A gyógyszerek sokfélesége, a magisztrális gyógyszerkészítmények és a gyógyszertárakban megfordult emberek sokszínűsége izgalmassá teszi ezt a munkát.
Nagyon szeretem a szakmámban, hogy minden nap újat tanulhatok, emberileg és szakmailag is. Szeretem kitalálni, megfejteni mások igényeit és ezáltal növelni bennük a jobb és szebb élet érzetét.
Sok csalódott és magatehetetlen ember van Magyarországon, aki utolsó, mentsvárként” a patikába megy, és segíteni nagyon jó érzés. Mindamellett, hogy nagyon élvezhető, érdekes kihívást jelent számomra az a kérdés is, hogy a patika vajon a gyógyításról vagy az üzletről szól-e. Vannak olyanok, akik azt mondják, hogy elsősorban a gyógyításról. Igen, egyetértek. A gyógyítás elengedhetetlen része a munkánknak. Ahogy azokkal is egyet tudok érteni, akik szerint a patikaműködtetés nagymértékben üzlet.
Nehézség, hogy míg korábban a beteg csak az orvostól és tőlünk kapott információt a termékekről, a mai világban a páciensek a „dr. Google”-ről vagy a „dr. Facebook”-ról hamarabb szereznek információt, mint tőlünk. Maguk próbálják magukat gyógyítani. Más kérdés, hogy ezeknek mennyi a valóságalapja, és hogy mi, egészségügyi szakemberek, mit tudunk ezzel a helyzettel kezdeni. Ezekre a kihívásokra érdemes megkeresnünk a megfelelő válaszokat, és ezek révén pozitív változásokat elérni.
Bravics Andrea
- A Debreceni Egyetem Gyógyszerész Tudományi Karán szerzett gyógyszerészdiplomát 2012-ben, majd szakgyógyszerész lett 2015-ben.
- 2012-től 2013-ig a miskolci Immanuel Gyógyszertárban volt gyógyszerész.
- 2012-től 2016-ig a Kazincbarcikai Kórház Nonprofit Kft.-nél gyógyszerész.
- 2013-tól 2016-ig az edelényi Koch Róbert Kórház és Rendelő Intézetben kórházi főgyógyszerész.
- 2014-től 2015-ig a szendrői Isteni Gondviselés Gyógyszertárban gyógyszerész.
- 2013-tól 2023-ig az edelényi Kígyó Gyógyszertárban gyógyszerész.
- 2023-tól a XXII. kerületi Melissa Patika szakgyógyszerésze.