Így alakulnak a jövő munkahelyei a Világgazdasági Fórum elemzése szerint

Szerző: | 2023. május. 11. | Munka

Futurisztikus képen egy nő adatokat visz át

A szakképzésben dolgozó oktatók, a szerelők és gépjavítók, valamint a nehéz tehergépjármű- és buszsofőrök körében 2 millió új munkahely várható a következő öt évben, – derül ki a Világgazdasági Fórum legfrissebb jelentéséből. A munkahelyek jövőjéről szóló 2023. évi jelentés 2027-ig vizsgálta a munkahelyi változások lehetséges irányváltozásait. A legfrissebb jelentés betekintés nyújt abba, hogy a társadalmi-gazdasági és technológiai trendek, hogyan hatnak a jövő munkahelyeire.

A 2023-2027 közötti időszakra vonatkozó jelentés a munkáltatói elvárások elemzésére épül. Eszerint 2027-re mintegy 69 millió új munkahely jön létre világszerte, de várhatóan 83 millió állás szűnik meg, ami globálisan mintegy nettó 14 milliós csökkenést jelent. A jelentés elkészítéséhez megkérdezett 803 vállalat több mint háromnegyede tervezi a big data, a felhőalapú számítástechnika és a mesterséges intelligencia bevezetését az elkövetkező öt évben.

Futurisztikus képen egy férfi keze látható aki egy felhőalapú szoftvert kezel.
A digitális technológia kiterjesztését a felmérésben résztvevő vállalatok több, mint háromnegyede tervezi a következő öt évben. (fotó: 123rf)

Milyen változásokat hoz a jövő?

A következő öt évben a munkahelyek közel negyede (23 százalék) várhatóan megváltozik: 10,2 százalékos növekedés és 12,3 százalékos csökkenés révén a Világgazdasági Fórum 2023-as Future of Jobs jelentése szerint. A digitális forradalom, a „zölddé válás” iránti törekvés jelentősen átalakítja a munka globális világát. A bankpénztáros, a pénztáros és az adatbeviteli ügyintéző munkakörökben lehet a leggyorsabb csökkenés a következő öt évben a mesterséges intelligencia és az intelligens technológiai fejlődés hatására.

  • Az online bankolás számos fizikai bankfiók bezárásához vezetett, így a bankpénztárosok és a kapcsolódó ügyintézők állásai várhatóan 40 százalékkal csökkennek az évtized vége előtt – az összes munka közül a leggyorsabb ütemben.
  • Hasonlóképpen, az automatizálás, az érzékelőtechnológiák és az online szolgáltatások növekvő befolyása csökkenti a postai ügyintézők, pénztárosok és jegypénztári ügyintézők, valamint adatbeviteli személyzet iránti igényt. Ezek a foglalkozások várhatóan több mint egyharmaddal csökkennek az elkövetkező öt évben.
  • Ami a legnagyobb abszolút munkahelyvesztést illeti, az adatügyintézők járnak a legrosszabbul. Öt éven belül várhatóan 8 millió munkahely szűnik meg. Őket követik az adminisztratív és ügyvezető titkárok – jegyzi meg a Future of Jobs 2023 jelentés.
A képen egy autóelemző szerelő látható.
Az autonóm és elektromos jármű szerelő szakmák iránti kereslet jelentősen emelkedik a következő években. (Fotó: 123rf)

Mely munkákra lesz kereslet a következő öt évben?

  • A leggyorsabban növekvő szakmák listáját 2023-ban az autonóm és elektromos járművek szakemberei vezetik. Az elkövetkező öt évben több mint 40 százalékos növekedés várható ezen a területen.
  • Szorosan mögöttük van a technológiai szektor így a mesterséges intelligenciával és a gépi tanulással foglalkozó szakemberek, őket követik a környezetvédelmi szakemberek, akik körében várhatóan 35%-os növekedést jeleznek.
  • A fenntarthatósági szakemberek, a fintech mérnökök az információbiztonsági elemzők és adatkutatáshoz kapcsolódó munkakörökben együtt több mint 30 százalékos emelkedés várható.
  • Míg a digitális forradalom katalizátorként hat a leggyorsabban növekvő foglalkozások némelyikére, legnagyobb mértékben számos nem technológiai munkakörben nő a létrehozott munkahelyek száma. Így a nehéz tehergépjármű- és buszsofőrök, a szakképzésben dolgozó oktatók, valamint a szerelők és gépjavítók körében prognosztizálható az egyik leggyorsabb abszolút növekedési ütem az összes foglalkozás között. A Világgazdasági Fórum jelentése alapján ezekben a munkakörökben 2 millió új munkahely jön létre 2023-2027 között.
A képen egy környezetvédelmi szakember látható, fehér munkavédelmi sisakban.
Az adatelemzők és biztonságtecnikai szakértők mellett a fenntarthatósági szakemberek iránt is emelkedik a munkaerőpiaci kereslet. (Fotó:123rf)

Milyen trendek alakítják a jövő munkahelyeit?

A globális munkaerőpiac átalakítását a digitális forradalom, a klímaválság továbbá a szén-dioxid kibocsájtás csökkentésére irányuló geopolitikai és társadalmi változások indukálják. A makrotrendek, köztük a zöld átállás, az ESG-szabványok és az ellátási láncok lokalizációja számítanak a munkahelyteremtés fő mozgatórugóinak, míg a legnagyobb veszélyt a gazdasági kihívások jelentik: így a magas infláció, a lassabb gazdasági növekedés és az ellátási hiány.

Korábban írtunk a fenntartható fejlődés munkaerőpiaci hatásairól. Ha kíváncsi vagy, hogy melyek lesznek a jövő top zöld szakmái elolvashatod a témában írt cikket.

A szerzőről:

Oláh Erika
Széleskörű tapasztalatot szerzett a hazai oktatási rendszer működéséről. Részt vett az oktatás, a szakképzés területeinek fejlesztésében. Kiemelten fontosnak tartja a továbbképzéseket, a gyermekkori fejlesztéseket, a készségek fejlesztését. Elhivatott abban, hogy az oktatásban résztvevők olyan gyakorlati tudást szerezzenek, amelyet a mindennapi tevékenységeik során alkalmazni tudnak. Mottója: Közös jövőnk alapja a ma gyermekeinek fejlesztése.

Promó

Promó