Kereskedelmi ágazatban dolgozik a pályakezdők többsége, de a pénzügyi szolgáltatások népszerűsége jelentősen visszaesett a korábbi évhez képest- derült ki a Work Force megbízásából készült Pályakezdő Index reprezentatív felmérésből, amely arra is rámutatott, hogy tavalyhoz képest jelentősen emelkedett a fiatalok bérigénye. 2022-ben a pályakezdő fiatalok kétharmada 350 ezer forint fölötti bruttó fizetésre vágyott. Idén már 450 és 600 ezer forint közötti bért remél a 18-25 éves korosztály. A fővárosi fiatalok 10 százaléka bruttó 1 millió forintnál is magasabb bérre számít.
A szellemi munkakörök esetében jóval többen élnének akár 600 ezer forintos fizetéssel, míg a fizikai munkát végzők többsége bruttó 350 és 450 ezer forint közé helyezi bérigényét. Jelentősen csökkent azoknak a fiataloknak a száma, akik 200 és 350 ezer forint között szeretnének keresni, viszont tavalyhoz képest, kétszer annyian vágynak 800 ezer és egymillió forint közötti álombérezésre.
Az álomfizetés iránti igény, leginkább a fővárosi fiatalokat jellemzi. Budapesten a megkérdezettek 37 százaléka keresne több mint fél millió forintot havonta, továbbá a fővárosi fiatalok 10 százaléka már pályakezdőként bruttó 1 millió forintnál magasabb bérezésre számít.
A versenyképes fizetés mellett a rugalmas munkaidő is kulcsfontosságú a fiatalok számára. Leginkább Facebookon keresnek munkát, de az előző évhez képest megduplázódott azoknak a fiataloknak az aránya, akik a különböző a HR-szolgáltató portálok segítségét veszik igénybe az álláskereséséhez.
Mely szektorok a legnépszerűbbek a pályakezdő fiatalok körében?
A 18 és 25 évesek körében végzett reprezentatív kutatás szerint a válaszadók többsége a kereskedelmi és fogyasztói szektorban dolgozik (18 százalék). Ezt követi a gyártóipar, ahol a korábbi évhez képest 6 százalékos csökkenést mutat a pályakezdő fiatalok foglalkoztatottsága (14 százalék).
A harmadik legnépszerűbb terület a turizmus-vendéglátás volt (11 százalék). Ebben az ágazatban 4 százalékkal többen dolgoznak idén, mint egy évvel korábban. Tavalyhoz képest a pénzügyi szolgáltatások népszerűsége esett a legnagyobbat – míg 2022-ben a válaszadók 17 százaléka ezen a területen dolgozott, addig idén már csak a pályakezdők 6 százaléka dolgozik ebben az ágazatban.
Nem férnek az elvárástól a fiatalok
A fiatalok többsége nem fél attól, hogy sikerül-e a képzettségének megfelelő munkahelyet találni és megfelelni a vezetők elvárásainak. Az elhelyezkedés kapcsán 71 százalékuk jelezte, hogy nem tartja nehéznek a számára megfelelő munkahely megtalálását, továbbá 64 százalékuk úgy érzi, nem jelent majd túl komoly kihívást, hogy megfeleljen a munkáltatói elvárásoknak.
Idén már a válaszadók 43 százaléka felelte azt, hogy kölcsönző cégek oldalán vadászik nyitott pozíciókra. A munkaügyi központok által kínált lehetőség felé is nyitottabbak a pályakezdők, 11 százalékkal nőtt 2022 óta ezek népszerűsége. Nagyot csökkent azonban az érdeklődés a munkáltatók saját digitális felületei iránt, 2022-ről 2023-ra 23 százalékot esett vissza azok aránya, akik a cégek weboldalán akarnak munkát találni.
Az önképzés is kulcsfontosságú a fiataloknak
A felmérés arra is rávilágított, hogy a megkérdezettek kétharmada 76 százaléka szeretne részt venni továbbképzéseken, amit a többség két éven belül meg is valósítana. A fiatalok új karrierlehetőségektől sem zárkóznak el, a pályakezdők 64 százaléka akár más szakterületet érintő tudást is elsajátítana a közeljövőben.
Lehetőségek a kereskedelmi ágazatban
A szakmacsoporton belül kiemelt figyelmet kap a gyakorlatra épülő duális képzés, amelynek keretében a tanulók a szakma szépségeinek megismerése mellett nyelvtudásukat is fejleszthetik. A kereskedelmi ágazaton belül három szakma is elérhető, szakirányokkal kiegészítve. Technikumi képzés keretében az idegen nyelvű ipari és kereskedelmi technikus szakma, amelyben az ágazati alapvizsga után három szakmairány közül is választhatnak azok a fiatalok, akiket analitikus gondolkodás, és kereskedelmi- műszaki-gazdasági affinitás jellemez.
Ugyancsak ötéves technikumi képzésben, érettségivel és technikus szintű szakképzettség megszerzésével zárul a kereskedő és webáruházi technikus szakmai képzés, amely új távlatokat nyit a kereskedelemben. A szakképzett technikus az általános kereskedelmi folyamatok megismerése mellett alapos tudással rendelkezik a marketing, az online értékesítés és a webáruházak működésével kapcsolatosan.
A kereskedelmi értékesítő szakma három év alatt szerezhető meg, de felnőttek számára itt is lehetőség van a rövidebb idejű képzésre. Ennek a szakképzettségnek a birtokában, bolti eladóként, pénztárosként lehet munkát vállalni.
Ez is érdekelhet: Mi kell a pályakezdőknek 2023-ban?