A kistermelői élelmiszer-előállító nem nagyipari környezetben végzi a munkáját, hanem kis mennyiségben dolgozza fel a – gyakran saját gazdaságában megtermelt – alapanyagokat, és így készíti termékeit. Ez egy sokrétű terület, ahol a kistermelő több élelmiszeripari szakma elemeit ötvözi. Az élelmiszerbiztonsági és higiéniai előírások betartása mellett a kistermelő közvetlen kapcsolatban áll a fogyasztóval, és készíti el a zöldség- és gyümölcsfeldolgozás, húsfeldolgozás, sütőipari, cukrász- és édesipari, valamint tej és erjedésipari termékeket.
A kistermelői élelmiszer-előállító saját alaptermékeivel vagy azokból készített termékeivel közvetlenül szolgálja ki a fogyasztókat. Emellett számos adminisztratív feladatot is ellát, mint például szerződések és számlák kezelése, az árubeszerzés koordinálása, valamint a készletek és pénzügyi tranzakciók nyilvántartása.
Milyen az ideális szakember?
- Jó a kézügyessége
- Ízérzékelése és szaglása kiemelkedő
- Szabálykövető
- Jó a kezdeményező készsége
- Megbízható
- Jó problémamegoldó
- Kiváló szervező
- Elkötelezett a céljai iránt
- Felelősségteljes
- Jól tud kapcsolatokat építeni
Speciális rokonszakmák és szakképesítések:
- Tejtermék készítő
- Édességkészítő
- Pék-cukrász
Kiknek ajánlott?
A kistermelői élelmiszer-előállító szakma kifejezetten azoknak a fiataloknak ajánlott, akiknek kiemelten fontos az igényesség és szeretnék saját kisgazdaságukban termelt termékeiket eladni. Ideális választás azok számára, akik büszkék lennének saját maguk által előállított, minőségi termékeikre, és szeretnék ezeket a fogyasztókkal közvetlen kapcsolatban értékesíteni. A szakma lehetőséget nyújt arra, hogy a fiatalok saját vállalkozásukat építsék fel, és egyedi, kis tételű élelmiszereikkel elnyerjék az ügyfelek elismerését és támogatását.
Mennyi időbe telik a képzés?
3 év (felnőtteknek rövidebb). A kistermelői élelmiszer-előállító szakma az élelmiszeripar ágazat képzése. Aki szeretne továbbtanulni, érettségi birtokában, több, az élelmiszeripar ágazatban tanulható technikusi képzés közül választhat: például élelmiszeripari gépésztechnikus, húsipari technikus, tartósítóipari technikus, tejipari technikus végzettséget szerezhet.
A szakma leírása tájékoztató jellegű, részletes és szakszerű leírásért kérjük keresd fel az Innovatív Képzéstámogató Központ Zrt. (IKK) weboldalát.