Melyek lesznek a legfontosabb kompetenciák a következő években?

Szerző: | 2023. május. 23. | Munka

A képen egy fiatalember látható sok ötlettel.

Kritikus gondolkodás és a problémamegoldás. Ezek a kompetenciák lesznek a legfontosabbak a következő években a Világgazdasági Fórum felmérése szerint. Az eredmények azt mutatják, hogy a digitalizáció és a munkafolyamatok automatizációjának elterjedése miatt nemcsak a meglévő kompetenciák folyamatos fejlesztésére lesz szükség, hanem új készségeket is meg kell tanulnunk a jövőben a versenyképes munkaerő-piaci státusz eléréséhez.  

Melyek a jövő TOP kompetenciái, amelyeket 2025-ig a munkáltatók leginkább elvárnak az alkalmazottaktól? Ha kíváncsi vagy, cikkünkből megismerheted azt a 10 kompetenciát, amelyre szükséged lesz egy jó álláshoz.

A Világgazdasági Fórum elemzői szerint az automatizáció és a digitalizáció következtében akár 85 millió munkakör is megszűnhet globálisan. Ezzel párhuzamosan azonban a gépek, algoritmusok és emberek kapcsolatára épülő közel 97 millió új álláshely is létrejön. 

A kép a problémamegoldást illusztrálja.
A kritikus gondolkodás és a problémamegoldás vezeti azon készségek listáját, amelyekről a munkáltatók úgy vélik, hogy a következő években leginkább szükségünk lesz. (Fotó:123rf)

De éppen a technológiai átalakulás, amely átalakítja a munkahelyeket, kulcsot is adhat azok létrehozásához – és új készségek elsajátításához nyújt segítséget. A jelentés rámutat arra, hogy a technológiai folyamatok alkalmazásának növekedése, az új munkakörök kialakulása miatt a munkavállalók felének átképzésére lesz szükség. A munkavégzés pedig újfajta kompetenciákat igényel.

Megvannak az eszközeink arra, hogy példátlan számban képezzük át és fejlesszük az egyéneket. Továbbá olyan egyedi kompetencia térképeket hozzunk létre, amelyek a munkavállalókat a holnap munkahelyei felé irányítják, ahol boldogulhatnak.

– hangsúlyozta Klaus Schwab professzor Világgazdasági Fórum alapító elnöke.

Kompetenciák, amelyeknek fejlesztésére érdemes időt fordítani

Mely kompetenciák és készségek megszerzésére és fejlesztésére érdemes koncentrálni a következő időszakban?

A kompetenciákat 4 csoportba sorolhatjuk aszerint, hogy a problémamegoldás, az önmenedzselés, a csapatmunka vagy technológia fejlesztés és annak alkalmazása van a középpontban. 

Problémamegoldás

  • Analitikus gondolkodás és innováció
  • Komplex problémamegoldás
  • Elemzőkészség és kritikai gondolkodás
  • Érvelés, problémamegoldás, újszerű ötletek feltárása
  • Kreativitás, kezdeményezőkészség, eredetiség

Önmenedzsment

  • Aktív tanulás és tanulási stratégia
  • Stressztűrő képesség  és ellenálló képesség

Csapatmunka

Vezetés és társadalmi befolyás

Technológiai fejlesztés

  • Technológiai alkalmazás, monitoring és minőségfejlesztés
  • Programozás és technológiai design
A kép az ember és a robot együttműködését ábrázolja.
Az emberek és a robotok már ma is együtt dolgoznak a gyártási folyamatokban. (Fotó:123rf)

Mennyi idő az új kompetenciák megtanulása?

2018-ban a vezetők 65 százaléka várta el az alkalmazottaktól, hogy a munkahelyeken új kompetenciákat tanuljanak. Három évvel később ez a munkaadói igény már 94 százalékra emelkedett. Vagyis elmondható, hogy a munkáltatók túlnyomó többsége elvárja, hogy a munkavállalók új készségekre, kompetenciákra tegyenek szert.

A munkahelyek jövőjéről szóló („Future of Jobs”) felmérés válaszadóinak becslése szerint a munkavállalók mintegy 40 százalékának hat hónapos vagy annál rövidebb átképzésre lesz szüksége, de ez az arány a fogyasztói iparban, valamint az egészségügyi és egészségügyi ágazatban dolgozók esetében magasabb. A pénzügyi szolgáltatási és az energiaágazatban alacsonyabb azoknak a munkavállalóknak az aránya, akik hat hónapon belül átképezhetők.

A kép egy top 10 listát illusztrál emojikkal.
A jövő 10 munkahelyi készségének elsajátítására érdemes időt és energiát szánni. (Fotó:123rf)

A platform szerint 

  • A feltörekvő szakmákban, mint pl. a kultúra, a tartalomírás, valamint az értékesítés és a marketing területén mindössze egy-két hónap alatt megtanulhatók az új kompetenciák.
  • Két-három hónapba is beletelhet, a termékfejlesztés, a mesterséges intelligencia területen szükséges munkák ellátásához szükséges készségek bővítése. 
  • Míg legalább négy-hat hónapos tanulási program segíthet az informatikai és a mérnöki munkához szükséges kompetenciák fejlesztésében.

Neked milyen a problémamegoldó képességed? Egy rövid tesztnek a kitöltésével megtudhatod, hogyan veszed az akadályokat.

Teszteld magad!

Ha szívesen olvasnál még a kulcskompetenciákról olvasd el cikksorozatunkat, az iskolák rovatban, amelyből megtudhatod, hogy a szakemberek milyen alapkompetenciákat határoztak meg, valamint, hogy ezeket a kompetenciákat hogyan tudod használni és fejleszteni az életed bármely területén.

A szerzőről:

Oláh Erika
Széleskörű tapasztalatot szerzett a hazai oktatási rendszer működéséről. Részt vett az oktatás, a szakképzés területeinek fejlesztésében. Kiemelten fontosnak tartja a továbbképzéseket, a gyermekkori fejlesztéseket, a készségek fejlesztését. Elhivatott abban, hogy az oktatásban résztvevők olyan gyakorlati tudást szerezzenek, amelyet a mindennapi tevékenységeik során alkalmazni tudnak. Mottója: Közös jövőnk alapja a ma gyermekeinek fejlesztése.