Hogyan illeszkednek a honvédelmi ágazat honvéd altiszt és honvéd kadét szakmái a történelemhez? 1456-ban a keresztény magyar és szerb csapatok megállították II. Mehmet török szultán csapatainak előretörését. A csatáról mindenki hallott, hiszen ez volt az a jelentős magyar győzelem, amely 70 évre megállította a törökök további európai terjeszkedését. Ez volt a Nándorfehérvári diadal, amely során Hunyadi János is meghalt. A nándorfehérvári csata 1456. július 4–21. között zajlott, amikor is a törökök megostromolták Nándorfehérvár (ma Belgrád) várát. A török csapat közel tízszeres túlereje mit sem ért, július 22-én Hunyadi János kitört a várból, és a Kapisztrán János vezetése alatt álló keresztes sereg segítségével vereséget mért a török hadseregre.
Szakmák a haza védelmére
Akiket érdekel a történelem, azok tudják, hogy a vérzivataros évezredek, amelyek az emberiség mögött állnak, elsősorban két dologról szóltak: uralkodásokról és háborúkról. Sajnos az emberiség nem feltétlenül képes békében élni, ez a tapasztalat. Ilyen esetekben pedig nagyon nem árt, ha az embernek rendelkezésére áll egy honvédő hadsereg, amely támadás esetén meg tudja védeni az ország határait, valamint a lakosságot. A honvédelem ágazat keretében két honvédő szakmát lehet tanulni: a honvéd altiszt és a honvéd kadét szakmákat, ezeket fogjuk most bemutatni.
A két honvédelmi szakmában az a hasonlóság, hogy mindkettő sok szakmairánnyal rendelkezik. Aki honvéd altiszt szakmát választók kétéves képzésre számíthatnak, amely során 15 szakmairány közül választhatnak maguknak szakmát. Nagyon fontos, hogy ez a képzés érettségihez kötődik, azaz alapkövetelmény az érettségi megléte.
Akinek még nincs érettségije, azt a honvéd kadét képzésre tud jelentkezni, ami már ötéves képzés, azaz technikusi képzés, és összesen 7 szakmairány közül tud választani a tanuló.
Honvéd altiszt
Választható szakmairányok:
- Állami légijármű műszerész;
- Állami légijármű szerelő;
- Híradó;
- Katonai informatikai rendszer-üzemeltető;
- Katonai pénzügyi;
- Légi vezetés;
- Műszerész, fegyverműszerész;
- Műszerész, páncéltörő rakétaműszerész;
- Parancsnok, Légvédelmi rakéta és tüzér;
- Parancsnok, Légvédelmi rakéta és tüzér;
- Repülésbiztosító;
- Speciális felderítő, Elektronikai hadviselés;
- Speciális felderítő, Rádióelektronikai felderítő;
- Szerelő, Műszakigép-szerelő;
- Szerelő, Páncélos- és gépjárműszerelő.
Honvéd kadét
Választható szakmairányok:
- Elektronikai technikus,
- Gépjármű mechatronikai technikus (szerviz),
- Honvédelmi igazgatási ügyintéző,
- Infokommunikációs hálózatépítő és -üzemeltető technikus,
- Informatikai rendszer- és alkalmazásüzemeltető,
- Környezetvédelmi technikus(környezetvédelem),
- Logisztikai technikus.
Amire mindenképpen szükséged van ehhez a szakmához
Először is, nem árt a megfelelő fizikummal rendelkezni, és érdeklődni a honvédelem iránt. Emellett a parancskövetés is nagyon fontos készség, tudnod kell bízni a rendszerben, a feletteseidben annak érdekében, hogy a parancsokat a lehető leggyorsabban, legpontosabban hajtsd végre. A katonaság folyamatos fejlődést jelent, nem lehet leállni a tanulással, hiszen a hadiipar is folyamatosan fejlődik, képben kell lenned a legújabb trendekkel, technológiai újításokkal. Emellett nem árt nyomon követni a bel- és külpolitikai eseményeket annak érdekében, hogy folyamatosan tájékozott legyél hazád aktuálpolitikája terén.
Fizetés
A katonaság előnye, hogy biztos munkahelynek mondható, bár az itt dolgozók egyedül a Magyar Honvédség berkeiben helyezkedhetnek el. Az viszont, hogy a munkájukért havonta mennyi pénzt vihetnek haza, jelentősen függ a tanulmányaiktól, az előrealadásuktól, a rendfokozatuktól, és a szolgálatban eltöltött időtől egyaránt. A www.fizetesek.hu oldalon a “katona” szakmában tevékenykedő személyeknek havi bruttó 354 ezer-650 ezer forint közötti összeget találtam megjelölt fizetésként.
Ha érdekelnek a honvéd altiszt szakma képzési és kimeneteli követelményei, akkor azt itt tekintheted meg. Ha pedig a honvéd kadét szakmára vagy kíváncsi, akkor annak a képzési és kimeneteli követelményeit itt találod.