Ugye nem akarsz lebetegedni a nyáron? Ezekre figyelj oda!

Szerző: | 2024. július. 23. | Egészség

A nyár a pihenés, utazás és szabadtéri tevékenységek ideje, de a meleg időjárás és a változatos programok számos egészségügyi kockázatot rejthetnek magukban. Ahhoz, hogy a nyarat valóban gondtalanul élvezhessük, érdemes figyelni néhány fontos szempontot.

Fertőzött fülek

Az egyik leggyakoribb vízparti betegség, hogy úszkálás közben a fülünkbe víz kerül. Ez eddig még nem lenne gond, az viszont már okozhat jelentős problémákat, ha ezt a vizet szelíd erőszakkal megpróbáljuk kipiszkálni a fülünkből. Már az sem szerencsés, ha fültisztító pálcikát dugunk a fülünkbe, de más hegyes, éles eszközt sem helyes a fülünkbe nyomkodni, mert ha megsértjük a bőrt a hallójáratban, azzal utat nyitunk a fertőzések számára is.

Gyerekek esetében a középfül gyulladása a leggyakoribb eset. Ha a gyerek lenyeli a nem túl tiszta strandvizet, azzal megfertőződhet az orrgarati mandulája, ami a fülkürtön keresztül terjedhet át a középfülre, ahol fájdalmas gyulladást okozhat.

Torokgyulladás

Legyen bármilyen évszak is, a torokgyulladásnak mindig szezonja van, ez egy soha véget nem érő betegség. Sokan azt hiszik, hogy a torokgyulladáshoz hidegre van szükség, de ez nem igaz. Akinek kiszáradhat a torka, az bármikor kaphat torokgyulladást, és ehhez nem kell más, elég csak nyitott szájjal aludni, vagy épp allergiásnak lenni.

A másik jó módszer ahhoz, hogy egy kis torokgyulladást kapjunk, a hideg italok, édességek, fagyik eszegetése, vagy épp a klíma alatti hűsölés. A melegben fogyasztott hirtelen hideg termékek sem tesznek jót az ember torkának, könnyen okozhatnak torok- vagy épp mandulagyulladást, és akkor jön a hőemelkedés, a láz, a fáradtság és a fájdalom. Jobb ezt kihagyni a nyaralás alatt, nem igaz?

Sérülések és fertőzések

Alapvetően sérüléssel a testünkön nem kellene strandra járnunk, ugyanis minden a bőrön ejtett sérülés egy kapu a fertőzések számára. Ez az elképzelés, de ha visszaemlékszem aktív gyerekkoromra, akkor azt kell mondanom, hogy nem volt olyan időszak, mikor ne lett volna bármilyen sérülésem. Vagy elestem és megzúztam magam, vagy a kezemen lett seb, esetleg egy nyári cipő által tört vízhólyag volt a lábamon.

Ritka az, hogy egy gyereken ne legyen sérülés, így ezt vessük is el. Elegendő, ha a sebek tisztántartására komoly gondot fordítunk, és kiemelten figyelünk azokra a területekre, amit mindenki közösen használ: a zuhanyzókra, mosdókra, a lábmosó medencékre.

Persze nincs valódi garancia arra, hogy az ember nem sérül meg. A kórokozók könnyen megtapadnak a bőrön, és elég egy kicsi horzsolás, hogy bejussanak a szervezetünkbe. Ettől még nem dől össze a világ, hiszen nem véletlenül van immunrendszerünk, ami megvédi az egészségünket.

Fotó:123RF

Ételmérgezés

A nyári hőség kedvez a baktériumok gyors szaporodásának, ami ételmérgezéshez vezethet. Mindig alaposan mossunk kezet, különösen étkezés előtt, és tartsuk be az élelmiszerek tárolására vonatkozó szabályokat. Kerüljük a kétes eredetű ételek fogyasztását, különösen utazások során.

Szúnyogok és kullancsok

A nyár a szúnyogok és kullancsok időszaka is, amelyek különböző betegségeket terjeszthetnek, mint például a Lyme-kór és a nyugat-nílusi vírus. Használjunk rovarriasztót, viseljünk hosszú ujjú ruházatot, és rendszeresen ellenőrizzük bőrünket kirándulások után.

Napvédelem

A napfény hatására könnyen leéghetünk, ami nemcsak kellemetlen, hanem hosszú távon bőrrákhoz is vezethet. Mindig használjunk magas SPF-értékű naptejet, viseljünk kalapot és napszemüveget, valamint kerüljük a napozást a déli órákban, amikor a napsugarak a legerősebbek.

A szerzőről:

Szakmát Szerzek
A Szakmát Szerzek! szerkesztőségének célja a hazai szakképzés presztizsének valós erősítése, például sikertörténetekkel, tudományos elemzésekkel a témában. A weboldalon helyet kapnak a szakképzést érintő aktualitások, hírek, valamint a friss kutatási eredmények ismertetései, munkaerőpiaci adatok egyaránt.

Promó

Promó