A petárdázás olyan félelmet kelt a kutyákban, mintha mellettünk – emberek esetében – bombák hullanának a földre. Kis kedvenceink ijedtükben ilyenkor még akár meg is szökhetnek otthonról, elkóborolhatnak.
Tudtad, hogy a petárdázás illegális tevénység?
Már több évvel ezelőtt törvénybe foglalták, hogy a petárdázás szigorúan tilos. Még szilveszterkor is. Annak ellenére, hogy évtizedekkel korábban ez hagyomány volt az Újév köszöntésekor, az állatvédők legnagyobb bánatára.
Az első pirotechnikai osztályba tartozó termékeket 14, a második osztályba tartozókat 16 éves kortól lehet megvásárolni és használni, míg a harmadik osztályba tartozókat – tehát azokat, amik súlyos kárt okozhatnak – csak nagykorúak vehetik meg. Azonban a harmadik osztályban is csak a legális árustól vásárolt tűzijátékok kapnak helyet, a petárdázás büntetendő. Még a birtoklása is tilos, aki petárdázik, akár 150 ezer forintig terjedő pénzbírságra is számíthat.
Miért fontos most a petárdázásról beszélnünk?
Azért, mert a tiltás ellenére a mai napig élvezettel használják – főleg fiatalok – a holnapi szilveszter megünnepléséhez. Ez pedig minden kutya rémálma. Jellemzően izgatott lihegést, sötét és védett helyre való menekülést váltanak ki belőle a számára ismeretlen hangok. Mindezt persze behúzott farokkal, hátravetett fülekkel teszik.
A legnagyobb gond
Nem más, mint az, hogy némelyik faj a petárdázás hatására egészen egyszerűen támadóvá válhat – nyilván a saját félelméből adódóan. Ezért fontos, hogy helyesen járjunk el: tegyünk úgy, mintha az utcáról beszűrődő zajok teljesen természetesek lennének, és ne tanúsítsunk ezeknek túl nagy jelentőséget. Ez sokkal jobban megnyugtatja kedvenceinket, mint az, ha óvó magatartást tanúsítunk, mintha „most jönne el a világvége”.
Sétáltathajuk-e a kutyát szilveszterkor?
Lehetőség szerint próbáljuk meg inkább otthontartani kutyáinkat, amennyiben ez viszont nem megoldható, úgy nagyon fontos a megfelelő hám, nyakörv és póráz biztosítása. Ugyanis bármelyik eb kiszámíthatatlanná válhat a hirtelenszerű „robbanások” hallatán.
Mi a kutyák másik legszörnyűbb napja?
Augusztus 20-a. A hagyományoknak megfelelően ezt a nemzeti ünnepet mindenhol az országban tűzijátékozás kíséri, így egy éven belül kétszer is nagyon oda kell figyelnünk, nehogy baj történjen kedvenc háziállatunkkal.