Laborhálózat épült az egészségügyi oktatás fejlesztésére

Szerző: | 2024. augusztus. 4. | Egészség

Az orvosképzést és a szakdolgozók gyakorlati oktatását segítő országos Skill-laborhálózat épült ki az elmúlt években. Az alábbi cikk 2023. novemberében jelent meg az UNIside ipari digitalizációs kiadványában.

A Skill-laborhálózat fejlesztés három egyetemi klinikán és 16 oktatókórházban zajlott a gyakorlatorientált tudásmegszerzése érdekében. A Skill-laborok célja a betegbiztonság és az egészségügyi szakképzés, szakemberképzés hatékonyságának növelése a készségfejlesztésen alapuló gyakorlati oktatásszéles körű bevezetésével.

A Skill-laborok klinikai demonstrációs bázishálózatot alkotnak, ahol minden résztvevő ugyanolyan eszközökön gyakorol, egyforma oktatási séma szerint. Ezzel biztosítható, hogy az ország minden területén egységes ellátási metódust sajátítsanak el az egészségügyi szakemberek.


Az UNI in&out ipari digitalizációs kiadványa – ami a hazai Siemens Zrt. fő támogatásával készült – a fentihez hasonló témákon túl (amelyek teljes terjedelemben elolvashatók a kiadványban) igen értékes rangsorokat tartalmaz. Mégpedig a digitalizáció terén releváns STEAM* képzési területeken.

E rangsorok az Oktatási Hivatal és a Clarivate megoldásai alapján készültek.

*A STEM a (Science, Technology, Engineering és Mathematics) felsőoktatási képzési területeket jelenti, ám újabban STEAM-ként is emlegetik, mert az A, mint Arts is a rövidítésbe ékelődik, hiszen a digitalizációban is elengedhetetlen a művészeti megközelítés.


Az Állami Egészségügyi Ellátó Központ, a Debreceni Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem és aSzegedi Tudományegyetem konzorciumi partnerségben alakította ki az országos Skill-laborhálózatot. Ezeken a helyszíneken történik a diagnosztikus, terápiás, életmentő beavatkozások gyakorlatban való oktatása.

Ezek a laborok olyan szimulációs eszközökkel felszerelt egységek, ahol a tanulók biztonságos környezetben sajátíthatják el a szükséges készségeket.

Kik használhatják a Skill-laborokat?

Skill-laborokban egészségügyi dolgozók gyakorolhatják a betegellátás, valamint az életmentés feladatait. Legyen szó pályakezdőkről, orvostanhallgatókról, ápolóképzésben résztvevőkről vagy a szakképzésben tanulókról, e laborok alkalmasak arra, hogy tét nélkül fejleszthessék magukat a szakemberek. A szimulációk során az egészségügyi dolgozók készségszinten elsajátíthatják a betegellátást, azonnali visszajelzést kapnak arról, hogy mennyire hatékonyan látták el a munkájukat, miközben nem veszélyeztetnek emberi életeket.

A laborokban a tanulók az elméleti oktatásban megismert tudást ültetik át a gyakorlatba, és ebben a folyamatban magas szintű eszközökkel felszerelt környezet van a segítségükre.

Egy-egy Skill-labor több helyiségből áll, amelyek többtípusú demonstrációra alkalmasak. Többek között kórtermeket, műtőhelyiségeket és öltözőket is kialakítanak. A laborok eszközparkja is sokoldalú, tartalmazza a munka során használt eszközöket (például vérnyomásmérők), a szimulációs eszközöket (például laparoszkóp), illetve a betegszimulátor-babákat is. A demonstrációs környezet alkalmas arra, hogy az egészségügyi szakemberek gyakorolhassák azújraélesztést, a kanül bevezetését az erekbe, a szülészeti ultrahangvizsgálatot, illetve a laparoszkópos technikákat.

Érdekel a technológia? A digitalizáció friss trendjei? Ez az anyag teljes terjedelmében megtalálható az alábbi, fent már említett, a Siemens Zrt. fő támogatásával elkészült kiadványunkban is!

Itt megtalálod továbbá a STEAM képzési területek listáit is. Benne van az innovációhoz kapcsolódó képesítések, szakmák, a top középiskolák listája is!

Nézz bele az innovációs kiadványunkba, amit nyomtatott verzióban most meg is vásárolhatsz! 

A szerzőről:

Szakmát Szerzek
A Szakmát Szerzek! szerkesztőségének célja a hazai szakképzés presztizsének valós erősítése, például sikertörténetekkel, tudományos elemzésekkel a témában. A weboldalon helyet kapnak a szakképzést érintő aktualitások, hírek, valamint a friss kutatási eredmények ismertetései, munkaerőpiaci adatok egyaránt.