A Kulturális és Innovációs Minisztérium szakképzésért felelős szakterülete felülvizsgálta a Szakképzés 4.0 stratégiát és a kapcsolódó Cselekvési tervet, amelyet a kormány a 1499/2023. (XI. 16.) Korm. határozattal 2023.november 16-án fogadott el.
A vállalatok és a kamarák kezdeményezésére elindított Szakképzés 4.0 stratégiát 2019-ben fogadta el a kormány azzal a céllal, hogy a fiatalok olyan készségeket és kompetenciákat szerezzenek az iskolában, amelyek birtokában a negyedik ipari forradalom hatására átalakuló munkakörökben is megállják a helyüket.
A 2019-ben bevezetett Szakképzés 4.0. Stratégia három pillére
- a karrierlehetőség
- a vonzó környezet
- a naprakész oktatói tudás
A mostani finomhangolásnál az EU szak- és felnőttképzésre vonatkozó elvárásai is irányadóak voltak
A Kulturális és Innovációs Minisztérium szakképzésért felelős szakterülete a 2019-ben elfogadott Stratégia finomítását, indikátorainak felülvizsgálatát, a szakképzési törvényhez és végrehajtási rendeletéhez – többek között az azokban szereplő szakkifejezésekhez – való igazítását, beavatkozásainak aktualizálását a 2020/2021-es tanévtől bevezetett szakképzési rendszer tapasztalatainak, illetve az Európai Unió szak- és felnőttképzésre vonatkozó elvárásainak figyelembevételével végezte el.
A szakképzés és a felnőttképzés megújítását célzó felülvizsgált stratégia megvalósításával a kormány az alábbi kiemelt területekre fókuszál:
- A szakképzés szerkezetében zárkózzon fel a világ élvonalához
- 2030-ra minden 35 év alatti fiatalnak legyen legalább egy szakmája
- A felnőttek képzése szolgálja ki a gazdaság igényeit
A módosítások az alábbi területeket érintik
- alapkompetenciák, közülük kiemelten a szövegértési és matematikai fejlesztése,
- tanulók és képzésben részt vevő felnőttek hátránykompenzációja – sajátos nevelési igény, hátrányos vagy halmozottan hátrányos helyzet, fogyatékosság,
- tanulói és felnőtteknek szóló pályaorientáció és -tanácsadás,
- az alacsony iskolai végzettségű felnőttek szakmaszerzését, képzési szintjük növelését szolgáló intézkedések.
A napokban írták alá a Svájci-Magyar Együttműködési Program végrehajtásáról szóló megállapodást, amelynek keretében 4,5 milliárd forintot fordítanak a hazai szakképzés fejlesztésére.