A televízió egészségkárosító hatásai

Szerző: | 2023. április. 16. | Egészség

A grafikán egy férfi nézi a televíziót egy kanapéról

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) 2022-ben publikálta éves Médiapiaci jelentését. A felmérés szerint a lakosság nagyon sok időt tölt a médiatermékek fogyasztásával. Az adatok alapján egy átlagfogyasztó naponta 295 percet tölt a televízió nézésével, 204 percet internetezik, 152 percet rádiózik és csupán 17 percet olvas nyomtatott sajtóterméket.

Megdöbbentő eredmények, főleg annak tükrében, hogy régóta tudjuk: a túlzásba vitt televízió használat egészségügyi kockázatokkal is jár. Ezek a problémák lehetnek fizikai károk és pszichés egészségkárosodások is.

A televízió fizikai egészségkárosító hatásai

Legyen szó analóg tévéműsoról, okostelefonon netes applikációk adásáról, népszerű streaming szolgáltatók műsorairól, nem a szolgáltató a fontos, hanem a tévénézés, mint tevékenység. Legalábbis a fizikai egészségkárosodást leginkább a merev nézés, a kijelző fényének hatása, a tunyaság, illetve a rossz testhelyzet okozza.

Egy férfi a TV-t nézi egy kanapéról
Ha sok időt töltünk rossz testhelyzetben, annak meglesz az ára (Fotó: 123rf.com)

A tévénézés nem komfortos tevékenység a szemünknek. Az érdekes műsor miatti feszült koncentrálás hatására kevesebbet pislogunk, így a szemünk könnyebben szárad ki. A szemszárazságot – mint problémát – a leggyakrabban a mobiltelefon vagy a laptop kijelző bámulásával kötjük össze. Sajnos azonban nem az eszköz számít, hanem az önkéntelen reakció, amit a testünk ad: ha valami leköt minket, azt folyamatosan, kissé mereven nézzük. Erre a hatásra csak tudatossággal reagálhatunk, figyelnünk kell arra, hogy néha pislogjunk, félrenézzünk, esetleg kikapcsoljuk a TV-t.

Sok cikket lehet arról olvasni, hogy az alvás minősége is romlik a tévézés hatására. A készülékből áradó kékfény hatására csökken a szervezet melatonin termelődése. Emiatt nehezebben alszik el az ember, és az alvása sem lesz elég mély, jó minőségű. Ez kimerültséghez vezet, amitől feszültebbek, figyelmetlenebbek lehetünk, vagy akár agresszívabbak is.

A képen egy asztal mögött ülő ember hasa látható, az asztalon chips, sült krumpli, kóla látható
Az egészségtelen ételek reklámjai is rossz hatással lehetnek ránk (Fotó: 123rf.com)

Pedig jó dolog eldőlni a kanapén, és nézni a televíziót, nem? A testünk szerint nem feltétlenül. Addig, amíg a TV előtt heverészünk, biztos, hogy nem a szabadban sétálunk, és esélyes, hogy nem is sportolunk. A tunyaság pedig könnyen hízáshoz vezethet. Nem segít ezen a helyzeten az sem, hogy minél többször látjuk az egészségtelen ételek reklámját, annál inkább fogjuk kívánni ezeket a termékeket. Továbbá, az emberi test nem arra lett kitalálva, hogy a kanapén heverésszünk. Elsőre talán kényelmes, és másodjára is, de valójában nem biztos, hogy a szervezetünknek jót tesz az a testhelyzet, amiben órákra leragadunk. Kicsit ugyanaz a helyzet, mint a szemünk esetében: ha leköt minket az adás, akkor nem figyelünk a testünk jelzéseire, és moccanás nélkül figyelünk a minket érdeklő műsorra.

A televízió pszichés egészségkárosító hatásai

Amikor fáradtak vagyunk, vagy kicsit szeretnénk kikapcsolódni, akkor könnyen nyúlunk a távkapcsolóért. Mert a tévézés megnyugtató, nem igaz? Elűzi a napi stresszt, félre tudjuk tenni egy kis időre azokat a rossz élményeket, amelyek értek minket. Könnyen lehet, hogy ez az elképzelés tévedés. A Time Magazin még 2014-ben készített egy felmérést, amelyből az derült ki, hogy azoknak, akik stresszes életet élnek, és tévét néznek, nem csökken, hanem éppen ellenkezőleg: emelkedik a stessz-szintjük. A felmérés szerint azok, akik egy kicsit ki akarnak kapcsolni, tényleg félre tudják tenni a napi rossz élményeket, de a tévézés után nagyon gyakran alakul ki náluk bűntudat, hogy az idejüket TV műsorokra pazarolták ahelyett, hogy hasznosabb dolgokkal foglalkoztak volna. Természetesen az sem mindegy, hogy az emberek milyen műsorokat néztek: aki agresszív műsorokat néz, annak is könnyen emelkedhet a stessz-szintje. És minél több az agressziót sugalló műsor, annál rosszabb lesz a helyzet bennünk is.

A képen két férfi látható, a fejük helyén televíziók vannak
A túl sok TV nézés pszichés károkat okozhat (Fotó: 123rf.com)

De akkor a romantikus filmekkel már biztosan nincs gond! Vagy mégis? Bizony, a pozitív műsorok sem feltétlenül vannak jó hatással a pszichénkre. Minél több érzelmet élünk meg egy film vagy sorozat megtekintése közben, annál kevesebb energiát fektetünk a saját kapcsolatunkba. Nem érdemes tehát a kanapén üldögélve reménykedni a szerelemben, hanem hasznosabb társaságba járni, és valódi események kapcsán megélni az érzelmeinket. Ez viszont már nehezebb dolog. Hányszor fogadkoztunk, hogy csak még egy részt nézek meg a kedvenc sorozatomból, utána megyek aludni, tanulni, miegymás. Aztán három négy óra múlva még mindig a kanapén ülünk, és izgulunk a főhősért. Noha a függőségeket az emberek elsősorban káros szerekhez kötik, a televíziós sorozatok is okozhatnak függőségeket, és megvan ezeknek a káros oldala is.

A megoldás: tudatosság

Bizony, a megoldás a tudatosság és az önkontroll. Tudnunk kell nemet mondani a kanapé kényelmére, vagy egy kitalált történet varázsára. Nem azt mondom, hogy húzzuk ki a csatlakozót az aljzatból, és dobjuk ki a tévét, mert annak sincs értelme. Egyszerűen csak tervezzük tudatosabban az életünket, és a szabadidőnket. Legyünk mi a legfontosabbak saját magunk számára!

Ha érdekel az, hogy hogyan alakult ki a televízió kultusza, akkor az erről szóló cikkünket itt olvashatod.

Az NMHH jelentését a médiafogyasztási szokásainkról itt találod.

A szerzőről:

Kisanyik Tímea
Újságíró-szerkesztő. Sokéves szakképzési területen szerzett munkatapasztalattal rendelkezik, korábban a feladatai közé tartozott a szakmák népszerűsítése. Újságíróként elhivatottan támogatja azt a célt, hogy a szakképzéshez és a felnőttképzéshez kapcsolódó információk minél több emberhez jussanak el. Szereti a sikertörténeteket, amelyek inspirálóak mások számára, a jövő oktatásához tartozó – akár digitális – fejlesztéseket, amelyek könnyebbé tehetik a munkavégzést. Figyelemmel kíséri a magyar és nemzetközi trendeket, valamint a szakmai versenyeket, rendezvényeket.

Promó

Promó