Újra itt a Euroskills szakmai verseny!

Szerző: | 2023. szeptember. 6. | Fősodor

A kép a Szakma Sztár Fesztiválon készült, burkoló szakmai munkálatok láthatók rajta

2023. szeptember 5-9. között a lengyelországi Gdanskban rendezik az Euroskills 2023 szakmai versenyt. A világ egyik legrangosabb szakmai versenyén természetesen magyar versenyzőknek is drukkolhatunk. A Euroskills versenyeken a járműipar és logisztika, az építőipar, a gyártástechnológiák és mérnöki tevékenységek, az információ kommunikációs technológiák, a kreatív művészetek és divat valamint a szolgáltatóipar és vendéglátás versenyszámokban mérik össze tudásukat a szakmai versenyzők.

Euroskills verseny főbb szabályok

A nemzetközi verseny alapszabálya, hogy minden résztvevő ország egy versenyzőt vagy versenyzői csapatot nevezhet szakmánként, és egy versenyző csak egy EuroSkills versenyen indulhat. A rendezvény minden alkalommal 3 napon keresztül zajlik, ebből a valódi versenyidő általában 14-18 óra közé esik. A versenyszámok között található egyéni verseny, ilyen például a festő dekoratőr szakemberek versenyszáma, míg az informatikai rendszerüzemeltető szakma keretében csak kétfős csapatban lehet versenyezni.

A Euroskills a fiatal szakemberek versenye, így csak 25 éven aluli versenyzők vehetnek rajta részt, a szakmai verseny hivatalos nyelve az angol. A versenyfeladatok teljes mértékben függnek a szakmától: vannak olyan feladatok, amelyeket már a verseny előtt nyilvánosságra hoznak, másokat pedig szigorúan csak a verseny kezdetekor ismerhetnek meg a versenyzők.

A kép a Szakma Sztár Fesztiválon készült, ács munkálatok láthatók rajta
A kép a Szakmát szerzek! rendezvényen készült, amely a Euroskills verseny előválogatója (Fotó: Szakmát szerzek!)

A Euroskill versenyen az a cél, hogy a versenyfeladatok minden esetben a lehető legszínvonalasabbra készüljenek, közben valódi kihívást jelentsenek a versenyzőknek, de ne várjanak el olyan tudást a szakemberektől, amelyet a résztvevő országok közül bármelyik nem ismer el. Annak érdekében, hogy ezek a feladatok összehangolásra kerüljenek, a verseny  előkészítésében, a szakma helyszíni lebonyolításával kapcsolatos előzetesen eldöntendő kérdésekben az összes nevezett ország érdekei szakértőik által vannak képviselve. A közös munkának köszönhetően egy nemzetközi, általános, minden országban elfogadott és ismert sztenderd szerint kerül meghatározásra a versenyfeladat, annak értékelése, valamint a szakma úgynevezett technikai leírása.

Résztvevők a Euroskills 2023 versenyen

Minden résztvevő ország a már felsorolt versenyszámokra meghatározott számú versenyzőt delegálhat (vagy a versenyszámtól függően csapatot). A versenyzőket szakértők kísérik, akik hazájuk szakmájának elismert, releváns tudással és tapasztalattal rendelkező művelői. A szakértők támogatják a versenyzőket, közben részt vesznek a nemzeti válogatóverseny feladatainak összeállításában, a versenyzők kiválasztásában majd felkészítésében, valamint a nemzetközi verseny előkészítésével kapcsolatos feladatokban.

A kép a Szakma Sztár Fesztiválon készült, festő szakmai munkálatok láthatók rajta
A kép a Szakmát szerzek! rendezvényen készült, amely a Euroskills verseny előválogatója (Fotó: Szakmát szerzek!)

A versenyen részt vesznek úgynevezett versenyzői csapatvezetők is, akiknek feladata a versenyzőkkel való kapcsolattartás a EuroSkills verseny alatt. A technikai delegált résztvevők az ország által kijelölt képviselők, akik a WorldSkills Europe technikai bizottságában vesznek részt, és a versenyhez kapcsolódó operatív feladatokat látják el. Emellett a csapat része egy hivatalos delegált személy, aki a stratégiai és protokoll ügyekért felelős.

A Euroskills 2023 verseny nemzeti válogatója a 2022. április 25-27. között megrendezett Szakma Sztár Fesztiválon zajlott. A rendezvényen a Szakmát szerzek! is részt vett, az erről készült beszámolónkat itt olvashatjátok el. 

A szerzőről:

Kisanyik Tímea
Újságíró-szerkesztő. Sokéves szakképzési területen szerzett munkatapasztalattal rendelkezik, korábban a feladatai közé tartozott a szakmák népszerűsítése. Újságíróként elhivatottan támogatja azt a célt, hogy a szakképzéshez és a felnőttképzéshez kapcsolódó információk minél több emberhez jussanak el. Szereti a sikertörténeteket, amelyek inspirálóak mások számára, a jövő oktatásához tartozó – akár digitális – fejlesztéseket, amelyek könnyebbé tehetik a munkavégzést. Figyelemmel kíséri a magyar és nemzetközi trendeket, valamint a szakmai versenyeket, rendezvényeket.

Promó

Promó