A kőfaragó feladata, hogy különféle kőanyagú építő- és díszítőelemeket készítsen, emellett vállalja a kőszerkezetek, díszek, burkolatok javítását, felújítását, átfaragását és tisztítását. A munka során a kőfaragó méri a helyszínt, értelmezi a műszaki dokumentációt, majd a megjelölt helyre díszítő-, burkoló-, emlékmű- és műtárgy elemeket farag. A kész elemek felületének megmunkálása után azokat elhelyezi, és igény szerint végez kőpótlásokat, szerelési munkálatokat.
A kőfaragó szakember széleskörű ismeretekkel rendelkezik a kőfaragás területén. Alkalmazza és értelmezi a műszaki ábrázolás módszereit, végzi a helyszíni méréseket, és képes a különböző kőelemeinek faragására, beépítésére, elhelyezésére és szerelésére.
Emellett ismeri a szakma történetét, fejlődését, a különböző korstílusok jellemzőit, valamint a kőbányászat műszaki-technológiai módszereit. A kőfaragó szakember képes a kőfaragványok felújítására, tisztítására, konzerválására, és ismeri a díszítő épületszerkezeti elemeket, valamint a különböző kőanyagú építmények, szerkezetek felújításának alapelveit és minőségi feltételeit.
Milyen az ideális szakember?
- Jó fizikumú és jó az állóképessége
- Jó a kézügyessége
- Jó a szemmértéke és a térlátása
- Precíz
- Igényes
- Megvan benne a szakmai alázat
- Csapatjátékos, de alkalmas az önálló munkavégzésre is
- Magabiztosan mozog nagy magasságban is
Speciális rokonszakmák és szakképesítések:
- Épületszobrász és műköves
- Díszmű- és műemléki bádogos
- Kőszobrász
- Műemléki díszítőszobrász
- Műemlékfenntartó szaktechnikus
- Műemléki helyreállító
Kiknek ajánlott?
A kőfaragó szakma ideális választás lehet olyan fiatalok számára, akik rendelkeznek kreativitással, jó kézügyességgel, és érdeklődnek az épített környezet díszítése iránt. Ajánlott minden olyan fiatal számára, aki szeret kreatívan alkotni, és érdekli, hogyan lehet a kőanyagot különféle építő- és díszítőelemekké formálni.
Mennyi időbe telik a képzés?
3 év (felnőtteknek rövidebb). A kőfaragó szakma az építőipar ágazat képzése. Aki ezen a területen szeretne továbbtanulni, megszerzett tudását, ismereteit – érettségi birtokában – például magasépítő technikus képzésen bővítheti.
A szakma leírása tájékoztató jellegű, részletes és szakszerű leírásért kérjük keresd fel az Innovatív Képzéstámogató Központ Zrt. (IKK) weboldalát.