A szociális és rehabilitációs szakgondozó tervezi, szervezi, és irányítja a gondozási és ápolási feladatokat, valamint a rehabilitációs tevékenységeket. Fő feladatai közé tartozik a szociálisan hátrányos helyzetben lévő emberek, mint például idősek és fogyatékossággal élők gondozásának és ápolásának szervezése, valamint a szükséges foglalkozások és rehabilitációs tevékenységek tervezése és lebonyolítása.
Munkája során részt vesz a mindennapos és kreatív tevékenységekben, szervezi a fejlesztő, munka- és terápiás foglalkozásokat, valamint sport- és szabadidős tevékenységeket. Az egyéni vagy csoportos gondozottak szükségleteit felméri, az elérhető erőforrásokat számba veszi, és támogatja a rászorulókat a megfelelő segítség igénybevételében.
Az adminisztrációs feladatok mellett dokumentálja a gondozottak egyéni szükségleteit, részt vesz a gondozási és egészségmegőrzési folyamatok tervezésében, valamint tartja a kapcsolatot a családtagokkal. Munkája kiterjed a megelőző tevékenységekre és az önálló életvezetés támogatására is, és gyakran koordinálja az egyes intézmények közötti kapcsolatokat a hatékony gondozási folyamat érdekében.
Az ideális szociális és rehabilitációs szakgondozó:
- Empatikus
- Toleráns
- Segítőkész
- Jó a kapcsolatteremtő képessége
- Kiválóan tud konfliktusokat kezelni
- Rugalmas
- Motiváló személyiségű
- Képes gyorsan döntéseket hozni
- Jó a szervező készsége
- Közérthetően kommunikál
Speciális rokonszakmák:
- Kisgyermekgondozó-, nevelő
- Gyermek- és ifjúsági felügyelő
- Szociális ápoló és gondozó
- Szociális és gyermekvédelmi szakasszisztens
- Szociális és mentálhigiénés szakgondozó
Kiknek ajánlott a szociális és rehabilitációs szakgondozó szakma?
A szociális és rehabilitációs szakgondozó szakma olyan elhivatott fiataloknak ajánlott, akik szívesen segítenének nehéz helyzetbe került embertársaikon, és nemcsak a gondozásban és fejlesztésben, hanem az adminisztrációs feladatokban is aktívan részt vennének. Az ideális jelölt szociális érzékenységgel rendelkezik, és elkötelezett a támogatásra szorulók segítésében. A szakmához elengedhetetlen a jó kommunikációs és kapcsolatteremtő képesség, valamint a türelem, az empátia és az elfogadás.
Mennyi időbe telik a képzés?
A képzés ideje 5 év (felnőtteknek rövidebb). A szociális ágazat képzése érettségi és technikusi szintű szakképzettség megszerzésével zárul. Aki ezen a területen szeretne továbbtanulni, a felsőoktatásban szociális munka alapképzésen teheti meg.
A szakma leírása tájékoztató jellegű, részletes és szakszerű leírásért kérjük, keresd fel az Innovatív Képzéstámogató Központ Zrt. (IKK) weboldalát!