Egy kutatás szerint az álmainkra is hatással van a közösségi média

Szerző: | 2024. július. 3. | Egészség, Kikapcs

Az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karának tudományos munkatársának, Zsila Ágnesnek a vezetésével készült nemzetközi tanulmány rámutatott: minél több időt töltünk a közösségi médián, annál valószínűbb, hogy az ott látott tartalmak rémálmainkban is megjelennek.

Függünk a közösségi médiától

Az elmúlt években a közösségi média használata drámaian megnőtt, és szinte elvárássá vált a jelenlét ezeken a platformokon. A profilok ellenőrzése és a posztok böngészése sokak napi rutinjának részévé vált, ez azonban növeli a függőség kockázatát. 

Számos tanulmány kimutatta, hogy a közösségi média túlzott használata mentális problémákhoz vezethet, például depresszióhoz, szorongáshoz, rossz alvásminőséghez és az élettel való elégedettség csökkenéséhez. Egy új kutatás, melyet a BMC Psychology folyóirat publikált, összefüggést mutatott a túlzott online jelenlét és a közösségi médiával kapcsolatos rémálmok gyakorisága között.

Az ébrenlétünk alatt átélt élményeink alvás közben visszatérhetnek

Az álomelméletek szerint az ébrenlétünk alatt átélt élményeink alvás közben visszatérhetnek. Így ha napközben sok időt töltünk a közösségi média platformokon, ezek az élmények álmainkban is megjelenhetnek. Ha online aggodalmaink vagy rossz tapasztalataink vannak, mint például a cyberbullying vagy a dezinformáció, az ezekből fakadó szorongás negatív érzelmi töltetet adhat álmainknak.

Az álomelméletek szerint az ébrenlétünk alatt átélt élményeink alvás közben visszatérhetnek. (Fotó: 123RF)

A kutatás során 595 közösségi média felhasználó töltött ki egy online kérdőívet. Minden résztvevő legalább egy platformon aktív volt, és legalább napi 15 percet töltött online a vizsgálatot megelőző hónapban. Az Instagram bizonyult a leggyakrabban használt felületnek (87%), ezt követte a Twitter (11%) és a Facebook (2%).

A kutatók megállapították, hogy bár a közösségi médiával kapcsolatos rémálmok ritkák, mégis összefüggést mutatnak az internethasználat gyakoriságával. A leggyakrabban tehetetlenségről, kontrollvesztésről és az online kapcsolatok sérüléséről szóló rémálmok hozzájárulhatnak a rosszabb alvásminőséghez és az alacsonyabb pszichés jólléthez.

Érdemes kevesebb időt online tölteni

A technológia térnyerésével ezek az álmok egyre gyakoribbá válhatnak. A kutatók azt javasolják, hogy figyeljünk oda az online töltött idő mennyiségére és minőségére, különösen az elalvás előtti órában.

Zsila Ágnes és kutatótársainak vizsgálata már nemzetközi figyelmet is kapott, olyan médiumokban, mint a New York Post, a Daily Mail és a Neuroscience News.

A szerzőről:

Szakmát Szerzek
A Szakmát Szerzek! szerkesztőségének célja a hazai szakképzés presztizsének valós erősítése, például sikertörténetekkel, tudományos elemzésekkel a témában. A weboldalon helyet kapnak a szakképzést érintő aktualitások, hírek, valamint a friss kutatási eredmények ismertetései, munkaerőpiaci adatok egyaránt.

Promó

Promó