A létesítményt a Tolna Megyei Szakképzési Centrum (TMSZC) Ady Endre Technikumában alakították ki. Az ágazati képzőközpont 270 millió forintos európai uniós támogatásból valósult meg.
Ágazati képzőközpontot adtak át március 30-án Szekszárdon a Tolna Megyei Szakképzési Centrum (TMSZC) Ady Endre Technikumában. A beruházást 270 millió forintos vissza nem térítendő európai uniós támogatásból valósították meg.
A specializált gép- és járműgyártás területén kialakított ágazati képzőközpontot a TMSZC, valamint csatlakozó partnerei (két, a duális képzésben részt vevő autóipari cég, a Permitto és az Ipsum-Tech Kft.) hozták létre.
E- és hibrid autókhoz igazodó szakemberképzés
A projekt eredményeként létrejött GRADUM Járműipari Ágazati Képzőközpont Nonprofit Kft. keretein belül az elektromos és hibrid technológiák terjedéséhez igazodó szakemberképzés valósulhat meg.
A képzőközpont 2023 februárjáig 55 tanulóval kötött szakképzési munkaszerződést, amely a specializált gép- és járműgyártás területén a TMSZC-ben szakképzési munkaszerződés megkötésére jogosult tanulók 47 százaléka
– olvasható a TMSZC közleményében.
A projektnek köszönhetően a Tolna Megyei SZC Ady Endre Technikum és Kollégium gépjármű-diagnosztikai tanműhelye is megújult, építészeti és energetikai átalakítások történtek. A felújítás mellett a gyakorlati oktatáshoz kapcsolódó bútorok, oktatás- és biztonságtechnikai, diagnosztikai eszközök, a különböző meghajtásokat bemutató (elektromos, hibrid és benzines) preparált gépjárművek, valamint informatikai eszközök kerültek beszerzésre. A beruházások mellett az oktatást, tanulást segítő szoftvert és digitális tananyagcsomagot is megalkottak.
Dömötör Csaba, a TMSZC kancellárja a képzőközpont átadásán elmondta, a projektet azért indították el, mert az elektromos mobilitás térnyerésével nőtt a szakemberek iránti kereslet. A kancellár az MTI beszámolója szerint kiemelte: az Ady Endre Technikum és Kollégium a legnagyobb tolnai szakképző iskola, ahol 1200 diák tanul.
A technikum a legnépszerűbb iskolatípus
Az ország szakképzési centrumai a Széchenyi 2020 program keretében 150 és 400 millió forint közötti támogatásra pályázhattak ágazati képzőközpontokra – emelte ki Varga-Bajusz Veronika felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár. Közölte: a centrumok országszerte 28 szerződés keretében több mint 8 milliárd forint támogatást nyertek el.
A helyettes államtitkár kihangsúlyozta: évek óta nő a szakképzésbe jelentkezők száma. Az általános iskolát elvégző tíz diákból hatan a szakképzésben folytatják tanulmányaikat, a legnépszerűbb iskolatípus a technikum. Hozzátette, a szakképzés népszerűségét növeli az ösztöndíjrendszer és az oktatási körülmények javítása. Arra is kitért, hogy a szakképzésből ma már egyenes út vezet a felsőoktatásba, idén 74 százalékkal nőtt a jelentkezők száma.
Pár napja számoltunk be arról, hogy ács képzőközpont jött létre Nagyvázsonyban, ahol jelenleg 26 tanulót oktatnak.