Czomba Sándor, a Gazdaságfejlesztési Minisztérium foglalkoztatáspolitikai államtitkára arról beszélt, hogy 26-27 ezer diák részvételére számítanak idén a minisztérium Nyári diákmunka programjában. Ennek a programnak a támogatására a kormány 3,5 milliárd forint bértámogatást biztosított.
Ezeket a támogatásokat önkormányzatok, és a mezőgazdaságban, turizmusban vagy vendéglátásban működő vállalkozások hívhatják le. Önkormányzatok esetében az állami támogatás a bérjárulék 100 százalékát fedezi, de csak legfeljebb hat órás foglalkoztatásnál. A versenyszférában pedig 8 órás munkavégzés esetén a cégek a bérjárulékok 75 százalékát kapják kézhez.
Diákmunka szabályok hazánkban
Ahogyan azt már korábbi cikkünkben is írtuk, a diákmunkára is érvényesek a Munka törvénykönyvének előírásai. A napi nyolc órás munkavégzés esetében a minimálbér bruttó 232 000 forint, középfokú végzettséget vagy szakképesítést igénylő munkánál legalább 296 400 forint. Kiemelten fontos, hogy a 25 év alattiakra érvényes a személyi jövedelemadó-mentesség, ami azt jelenti, hogy a bruttó bér megegyezik a nettó bérrel.
A diákmunkára azonban speciális szabályok is érvényesek. Például a fiatalok nem végezhetnek éjszakai munkát, azaz este 10 óra után már nem dolgozhatnak. Emellett a fiatalok számára rendkívüli munkaidő sem rendelhető el, a napi munkaidejük legfeljebb 8 óra lehet. Amennyiben egy vállalkozás 16 évesnél fiatalabb munkavállalót alkalmaz, úgy az ő munkaidejük esetében 6 óra lehet a maximum, és a munkáltatónak biztosítani kell a 12 órás pihenőidőt. Továbbá legfeljebb 1 heti munkaidőkeret alkalmazható.
Az alábbi honlapon elérhető a diákmunkával kapcsolatos minden lényeges információ.
Korábban már írtunk arról, hogy hogyan lehet a Nyári diákmunka programon regisztrálni, ezt a cikket itt találhatod.