Te tudod mi az „okos rángás”? Egy tech-nyavalya, ami téged sem kímél

Szerző: | 2023. június. 15. | Egészség

okos rángás - a modern kor fertőző betegsége - a képen fiatalok okostelefonokba mélyednek

Kezdjük egy klasszikus közhellyel. Az okoseszközök a mindennapjaink részévé váltak. Gyakorlatilag nincs olyan napszak, tevékenység vagy élethelyzet, amikor ne lennénk akaratlanul is interakcióban valamilyen internetvezérelt, applikációval működő kütyüvel. Valami mindig pittyeg, rezeg, csörög nekünk és körülöttünk. Értesít, felmér, bemér, értékel, és ami a legfontosabb, nem csak fizikálisan, hanem mentálisan is hat ránk.

Rengeteg cikk született már abban a témában, hogy a technológia hogyan hat a testünkre, a társas kapcsolatainkra, az önbecsülésünkre. Hogyan alakítja át a napunkat, hogyan csökkenti az önmagunkra és szeretteinkre fordított minőségi időt.

Az ilyen tech kütyük valamilyen módon – jellemzően nem pozitív irányba – hatnak a fizikai és mentális egészségünkre. Egyes egészségtelen szokásaink kialakulása minden bizonnyal az okoseszközöktől való mértéktelen függésünk eredménye. Azt hiszed, ebben te biztosan nem vagy érintett? Haha. Akkor most figyelj!

A tech-nyavalya kíméletlen, lopakodik, befészkeli magát és iszonyú nehéz szabadulni tőle

Több olyan – ma már nevesített – kognitív viselkedési zavar létezik, ami valamilyen módon a technológiához köthető. Ezek sokszor apró, nüansznyi furcsaságok, berögzült viselkedési minták, amit többnyire annyival intézünk el, hogy „jó..hát picit rákattant a telóra, van ilyen.” De annyian kattantak rá „picit a telóra”, annyira általános ez a jelenség, hogy már-már normalitásként kezeljük. Pedig nagyon nem az!

okos rángás - mobiltelefon függés már a gyerekeknél is
A tech-nyavalya kíméletlen, lopakodik, befészkeli magát és iszonyú nehéz szabadulni tőle (Kép: canva.com)

A diagnózis: okos rángás

Megvan az a kép, hogy a barátaiddal ücsörögsz valahol, beszélgettek, megy a hihi és a haha, aztán a többiek egy rövid időre magadra hagynak? Nem sok időre. Pár percre csak. Mit teszel? Elvagy csendben és csak nézelődsz, vagy..? Igen, a vagy után jön a lényeg. Automatikusan a mobilod után nyúlsz, és minden cél nélkül lepörgetsz néhány TikTok videót, vagy körülnézel Instán, meglesed írt e valaki Whatsappon. Semmi olyan, ami nélkül ne bírhatnád ki néhány óráig. Csak egy kis online bambulás.

Annyira automatikusan történik mindez, hogy észre sem veszed, függő lettél. Az agyad nem tud csak úgy pihenni. Ez valójában egy belülről jövő kényszer, hogy az ingerek vagy a társadalmi kapcsolatok minden pillanatnyi szünetét okostelefonos tevékenységgel töltsd ki. Próbáld ki csak egyszer, hogy hiába érzel késztetést, egyszerűen nem nyúlsz a mobilodhoz ilyen helyzetekben. Ha ezen könnyedén átlendülsz, akkor szerencsés vagy. Ha azonban – és ez a legvalószínűbb szcenárió – kellemetlenül érzed magad, fészkelődsz, és nem tudsz magaddal mit kezdeni, rossz hírünk van. Te bizony az okos rángás áldozata lettél.

Így szabadulhatsz tőle

A megoldáshoz nincs szükség különleges összetevőkre. Nem írunk fel napi 3×1 alkalom sámántáncot a tűz körül. A lényeg, hogy figyeld az ilyen reakcióid, és tudatosan állj ellen a kényszernek. Figyelmeztesd magad minden alkalommal, mikor automatikusan a mobilért nyúlsz. Valóban van célod a netezéssel, vagy csak az üres, „rád szakadt” időt akarod kitölteni egy kis céltalan netes bambulással? Meg fogsz lepődni, hányszor tapasztalod magadon ezeket a kényszeres mozdulatokat. Szerencsére minden csak a te személyes döntéseden múlik. Nem azt állítjuk, hogy a lovas szekér jobb, mint egy sportkocsi. A technika nem ördögtől való. Van célja, haszna, lehet örömforrás, és jelentősen megkönnyítheti az életünket. De nekünk kell irányítani, uralni, a saját jólétünk érdekében használni az újhullámos technológiai eszközöket. Nem válhatunk a digitális kütyük rabszolgáivá.

A témához szorosan kapcsolódik ez a cikkünk is:

Mi jellemzi a magyar tiniket a digitális világban?

——————-

Cikkünkhöz David McCandless brit író, designer és kreatív direktor munkásságából inspirálódtunk. A technológia által (vélhetően) okozott kognitív viselkedési zavarokról a weboldalán további információkat is olvashatsz.

A szerzőről:

Lengyel Andrea
Hisz az önfejlesztés és az életen át tartó tanulás fontosságában. Elhivatott a szakmai trendek, jó gyakorlatok, digitális fejlesztések iránt, amelyek megkönnyíthetik a munka világába történő belépést, és kiemelten foglalkoztatja a technológiai fejlődés következtében megvalósuló szakmai megújulás, a munkakörök átalakulása. Mottója: Rugalmasság, fejlődés, digitális megújulás szükséges a közös jövő megalapozására