Az általános ápoló alapápolási és asszisztensi feladatokat lát el az egészségügyben. Ebben a szakmában dolgozók a betegellátás területén a gyógyító, gondozó és rehabilitációs ápolási folyamatokat támogatják. Az általános ápoló számos területen végezheti a munkáját: felnőtt-, csecsemő- és gyermekápolási területen, valamint háziorvosi praxisban és az alapellátás más színterein, otthonápolásban, geriátriai és hospice ellátásban, valamint részt vehet az onkológiai ellátásban is. Munkája során alap – és szakápolási feladatokat végez, különböző életkorú betegek egyénre szabott gondozását végzi az orvosokkal együttműködve és dokumentálja az ápolási folyamatokat.
Előkészít és segédkezik diagnosztikus és terápiás eljárásoknál. Ha sürgős és fenyegető esetet észlel, beavatkozik, asszisztál, az utasításnak megfelelően. Részt vesz a betegoktatásban és a leendő munkatársak gyakorlati oktatásában is.
Milyen az ideális szakember?
- Jó állóképességgel rendelkezik
- Empatikus, segítőkész
- Nyugodt, kiegyensúlyozott
- Szabálykövető
- Precíz és pontos
- Kiemelkedő a szervezőképessége
- Megbízható
- Jó problémamegoldó, logikus gondolkodással rendelkezik
- Gyakorlatias, könnyen hoz döntéseket
- Jó megfigyelő- és felismerő képességgel rendelkezik
- Felelősségteljes
- Hatékonyan és asszertíven kommunikál
- Képes az intenzív munkavégzésre
Speciális rokonszakmák és szakképesítések:
- Gyakorló ápoló
- Csecsemő- és gyermekápoló
- Alapápolási munkatárs
- Segédápoló
- Egészségügyi asszisztens
Kiknek ajánlott?
Az általános ápoló szakma minden olyan fiatal számára ajánlott, akik érdeklődnek a természettudományok iránt, kíváncsiak az emberi test működésére, a betegségek világára és szeretnének részt venni a gyógyítási folyamatokban.
Mennyi időbe telik a képzés?
6 év (felnőtteknek rövidebb). Az általános ápoló képzés okleveles technikusi képzésként szerezhető meg. Érettségi birtokában 3 év a képzés ideje. Aki szeretne a felsőoktatásban továbbtanulni, ápolás és betegellátás alapképzési szakon teheti meg.
A szakma leírása tájékoztató jellegű, részletes és szakszerű leírásért kérjük keresd fel az Innovatív Képzéstámogató Központ Zrt. (IKK) weboldalát.