A nyári szünet sok élményt ígér, de a többség tudatában a pihenést jelenti.
Az idegen nyelv tanulásánál nagyon fontos, hogy a kitűzött céljaitok elérése érdekében ne hagyjátok ki a tanulást a nyári időszakban sem.
Közhelynek számít az a mondás, hogy gyakorlat teszi a mestert, ez a nyelvtanulásra is igaz. Ha hosszabb ideig abbahagyjátok a tanulását, elveszíthetitek a motivációtokat. Nehezebben kezdtek újra belelendülni, és igen sokan veszítetek tudásotokból.
A hosszú idő alatt szorgalommal szerzett ismereteitek megkopnak, nehezen rázódtok vissza, sőt már nem is tudjátok ugyanott folytatni a tanulást, ahol abbahagytátok. Nagy veszteség ez, ha a céljaitok elérése oldaláról nézzük. Csak akkor, vagy még akkor sem hagyjátok abba az idegen nyelv tanulását, ha már azt látjátok, mindent tudtok!
A nyári szünet alkalmas a nyelvtanulásra
A nyelvtanulás folyamatos, soha nem érezheted azt, hogy mindent tudsz! A nyári szünetet alaposan ki lehet használni úgy, hogy pihensz, kedvteléseidnek élsz, és nem nem hanyagolod el a tanulást! Lazíthatsz, kevesebb időt tölthetsz ezzel, de alapjába véve ne hagyd abba! Így duplán nyersz a szünetben. Nem veszíted el eddigi tudásodat, és pihensz is.
Nagyban segítenek ebben a filmek eredeti nyelven való megtekintése vagy az eredeti nyelvű társasjátékok. Sőt, ha lehetséges, társalgás egy nyaralóhelyi ismerőssel. A sikeresség feltétele a rendszeresség és a folyamatosság, ez a nyelvtanulásra fokozatosan érvényes.
A kihagyás hátrányai
Dunai Péter a Speak! Nyelviskola szakmai vezetője, 100 százalék beszéd 0 százalék könyv megalkotója, igen hasznos tanácsokkal lát el benneteket. Pontosan megfogalmazza a kihagyásos tanulás, a kizárólagos pihenés veszélyeit, illetve a nyelvtanulás pontos módszereit.
Szerinte a kihagyás megtöri a lendületet, évek jelenthet néhány hét is. A sportolók és a zenészek munkájához hasonlítja a nyelvtanulást.
A technika fejlődése segít a nyelvtanulásban
Ma már bárhol pihentek, az online oktatás átíveli a távolságot. Segítségével térben és időben folyamatosan lehet az idegen nyelvet elsajátítani, hogy ne kopjon tudásotok, illetve ne szűküljön le szókincsetek. Fontos a folyamatosság és a rendszeresség.
„A nyári szünet alatt a nyelvtanulási motiváció könnyen a nullára csökkenhet. Ha valaki hosszabb ideig nem gyakorol, nehezebben tér majd vissza a tanulási rutinba, és lesz képes újra motiválttá válni. Nem beszélve arról, hogy a nyári időszakban sok esetben több szabadidő áll rendelkezésre, ami lehetőséget ad arra, hogy több időt szánjunk a nyelvtanulásra is” – mondta Dunai Péter.
A folyamatos tanulás
Ma már tanáraitoktól, sőt szüleitektől is azt halljátok, hogy az élet folyamán mindig van mit tanulnotok. Ha elértétek célotokat, újabbakat tűztök ki. A nyelvtanulással sem lehet leállni, állandó, tanulást igényel.
Tudnotok kell mindig, hogy mi az a cél, amit el szeretnétek érni, illetve elég e ehhez a tudásotok. Ha ezt szem előtt tartjátok rájöttök, hogy nagyon fontos a folyamatos tanulás.
„A teljes megállás a legnagyobb hiba, ugyanis minden, amit addig belefektettetek a nyelvtanulásba, semmivé lesz. Aki úgy gondolja, hogy a nyár miatt nem tanul, annak igazából nincs is célja”, hívta fel a figyelmet a Speak! Nyelviskola szakmai vezetője.
Kihangsúlyozza azt is, hogy bármikor is kezdtek tanulni, az életetek részévé kell váljon, napi rutinotokba kell épüljön a nyelvtanulás.
Az idegen nyelvű kommunikáció napjainkra már szinte ugyanolyan fontos, mint az anyanyelvi kommunikáció.