Kulcskompetenciák és érettségi – a szociális és állampolgári kompetencia

Szerző: | 2023. május. 20. | Iskolák

A képen egy útlevél látható

Gyorsan változó világunk egyre több kihívást támaszt az emberek elé, egyre több kompetencia fejlesztése szükséges ahhoz, hogy tudatos állampolgárrá váljunk. A szakma tanulás mellett olyan készségeket is el kell sajátítanunk, amely tudatosabb állampolgárrá tesz minket. Az a cél, hogy alkalmassá váljunk arra, hogy hatékony és építő módon vegyünk részt a társadalmi életben, illetve aktívan részt vegyünk a közügyekben. A Szociális és állampolgársági kompetencia kifejezetten ezeket a célokat szolgálja, és egy a kulcskompetenciák közül, a 2012-es Nemzeti Alaptantervben.

A kulcskompetenciák az alábbiak:

A szociális kompetencia

A szociális kompetencia a személyi, személyközi és kultúrák közötti kompetenciákat jelenti. Azokat a viselkedésformákat foglalja magába, amelyek segítségével minden állampolgár hatékony és építő módon vehet részt a társadalmi életben. A személyközi kompetenciák fejlesztése támogatja a személyes és csoportos érintkezést és a közélet és a magánélet területén egyaránt. Ehhez meg kell ismernünk a társadalmakban általánosan elfogadott vagy támogatott viselkedési szabályokat és viselkedési módokat, amelyek kultúránként változnak.  Bármily meglepő, ide tartoznak az egészségmegőrzés, a higiénia és a táplálkozás szabályainak ismeretei is, mind a saját, mind a családunk életében. Ha ezeket a kompetenciáinkat fejlesztjük, akkor sikeresebben fogjuk megérteni a világ társadalmait, azok mozgatórugóit. Tehát a szociális kompetencia segít fejleszteni a nyitottságunkat és az elfogadási képességeinket más népcsoportok, kultúrák, társadalmak irányába. Továbbá toleranciára nevel minket mások nézeteivel és viselkedésével szemben, így erősíti az egyéni és a kollektív felelősség tudatosítását. Ettől erősödhet a komptomisszumkészségünk, más emberek iránti érdeklődésünk és tiszteletünk. Így törekedhetünk a sztereotípiák és az előítéletek leküzdésére.

A képen egy motor látható és a tolerancia szó angolul
A szociális kompetencia fejlesztésével a tolerancia is fejlődik bennünk (Fotó: 123rf.com)

Az állampolgári kompetencia

Az állampolgári kompetencia segítségével aktívan és demokratikus módon vehetünk részt a közügyekben. Ezzel támogathatjuk a demokratikus értékeket, attitűdöket és eljárásokat. Azok a kompetenciák tartoznak ide, amelyek az egyén számára lehetővé teszik az állampolgári szerepvállalást.

Ahhoz, hogy az állampolgári kompetenciát erősítsük, szükségünk van a lakóhely szerinti ország alkotmányának ismeretére. Emellett ismernünk kell a kormányunk működési rendjét is, legalább átfogó szinten. Tudnunk kell azt, hogy a szakpolitikai intézkedések, iránymutatások milyen metódus alapján kerülnek kialakításra, elfogadásra és megvalósításra. Emellett ismernünk kell az Európai Unió működését is, hiszen az is jelentős hatással van hazánk politikai életére. A következő szint a nemzetközi politikai folyamatok ismerete, a környező, illetve a világ minden országának működési rendjére történő általános rálátás. A mostani politikai irányokra nagy hatással vannak a történelmi események, így azok ismerete nélkül jelentősen sérül ez a kompetenciánk is.

Ha megszerzünk egy alaptudást a világ politikai és rendszerszintű (például kormányzati) működéséről, akkor válhatunk igazán tudatossá abban, hogy milyen döntéseket hozzunk meg a saját szintünkön. Ekkor vehetünk részt hatékonyan a helyi szintű döntésekben, például a választásokon.

A képen kezek láthatók és szívek
Állampolgári feladatunk, hogy szolidaritásunkat fejezzünk ki a helyi és a tágabb közösséget érintő problémák megoldása iránt (Fotó: 123rf.com)

A kompetencia célja emellett, hogy szolidaritásunkat fejezzünk ki a helyi és a tágabb közösséget érintő problémák megoldása iránt. Másik fontos cél, hogy a közintézményekkel hatékonyabban érintkezzünk, és tudatosan forduljunk feléjük, ha problémáink adódnak. Így a magánéletünk is egyszerűbbé válik, hiszen ha tudjuk, kihez kell fordulnunk, akkor magabiztosabbá válunk, nagyobb biztonságban érezhetjük magunkat a mindennapi életünk során.

A szociális és állampolgári kompetenciák szerepe

A szociális és társadalmi kompetencia magabiztosságot ad számunkra. Erősíti a tudásunkat, legyen szó a politikai tudatosságról vagy a csoporton belül betöltött szerepünkről. Emellett erősíti bennünk az Európai Unióhoz, Európához és a világhoz tartozás érzését, és támogatja az önkéntes állampolgári szerepvállalást, mások véleményének elfogadását, és a saját elképzeléseink, véleményünk kulturált képviseletét. Ezzel segít elérni a társadalmi sokszínűséget és egyben a társadalmi kohéziót is támogatja.

Akinek fejlett az állampolgári kompetenciája, az tiszteletben tartja mások értékeit, mások magánéletét, és tudatosan lép fel a társadalomellenes viselkedéssel szemben, elfogadja az emberi jogokat és az egyenlőséget.

Ha kíváncsi vagy arra, hogy hogyan fejlesztheted a szociális és állampolgári kompetenciádat, akkor olvasd el ezt a projektnaplót, ami épp egy ilyen fejlesztésbe ad betekintést!

A szerzőről:

Kisanyik Tímea
Újságíró-szerkesztő. Sokéves szakképzési területen szerzett munkatapasztalattal rendelkezik, korábban a feladatai közé tartozott a szakmák népszerűsítése. Újságíróként elhivatottan támogatja azt a célt, hogy a szakképzéshez és a felnőttképzéshez kapcsolódó információk minél több emberhez jussanak el. Szereti a sikertörténeteket, amelyek inspirálóak mások számára, a jövő oktatásához tartozó – akár digitális – fejlesztéseket, amelyek könnyebbé tehetik a munkavégzést. Figyelemmel kíséri a magyar és nemzetközi trendeket, valamint a szakmai versenyeket, rendezvényeket.