Átadták a Debreceni Szakképzési Centrum (DSZC) Járműipari Képzőközpontját, amelyet a centrum 5 műszaki képzésben tevékenykedő iskolájának legalább 3000 diákja használ majd. Másik fontos hír a DSZC-vel kapcsolatban, hogy 100 diákja a BMW-nél tanulhat duális képzésben.
A 250 millió forintos vissza nem térítendő európai uniós forrásból megvalósult képzőközpont április 14-i átadásán Hankó Balázs innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkár kiemelte: emelkedik a szakképző intézményeket választó diákok száma. A DSZC-ben néhány évvel ezelőtt még 7 ezren, ma pedig már 12 ezren tanulnak.
A DSZC 100 diákja tanulhat a BMW-nél duális képzésben
Az államtitkár kihangsúlyozta: a Járműipari Képzőközpontban a fiatalok olyan gyakorlati tudásra tesznek szert, amit később a duális képzésben, a műhelyekben tudnak hasznosítani.
Az itt folyó munkát a BMW is elismerte, hiszen a DSZC 100 fiatalja tanulhat a vállalatnál duális képzésben
– idézi a DSZC közleménye az államtitkárt.
A BMW debreceni gyárának három éves duális szakképzési programja szeptemberben indul. A programban három helyi technikum 100 tizedikes diákja vesz részt, akik a képzés után el is helyezkedhetnek a helyi BMW-gyárban. A kiválasztott technikumi tanulók négy szakmában kapcsolódnak be a duális képzésbe:
- gépjármű-mechatronikai technikusként,
- mechatronikai technikusként,
- elektronikai technikusként,
- informatikai rendszer- és alkalmazás-üzemeltető technikusként,
– számolt be a dehir.hu a BMW Group és a DSZC április 17-i közös sajtótájékoztatójáról.
Négy tanműhelyt alakítottak ki
A beruházás keretében négy tanműhelyt alakítottak ki a járműipari képzőközpontban. Ezek:
- gépészeti alapozó,
- gépi forgácsoló műhely,
- gyártási folyamat szimulációs labor,
- mechanikai mérőlaborok.
Továbbá az ezeket kiszolgáló tanulói öltöző, szociális helyiségek, oktatói öltöző, illetve a működéshez szükséges anyagraktár is kiépült.
Szilágyi Sándor, a DSZC főigazgatója emlékeztetett: a kormány 2019-ben fogadta el a Szakképzés 4.0 stratégiát, amelyben 3 fő pillér szerepel:
- a vonzó oktatási környezet kialakítása;
- a korszerű ipari igényeknek megfelelő tudással rendelkező oktatók jelenléte a szakképzésben;
- a karrierlehetőség biztosítása a szakképzésbe jelentkezők számára.
„Ez a stratégiai elképzelés egyszerre jelenik meg ebben a megújult épületben” – tette hozzá Szilágyi Sándor.
A főigazgató kiemelte: a tervek szerint további hat oktató teremmel bővülhet a jövőben a Járműipari Képzőközpont.
3 ezer diák használhatja majd az új járműipari képzőközpontot
Az épületben valósul meg a DSZC műszaki ágazataiban tevékenykedő intézményeinek alapozó oktatása, továbbá korszerű oktatástechnikai eszközök bevonásával a partnervállalatok dolgozóinak oktatása, továbbképzése is.
Szilágyi Sándor elmondta: az elmúlt időszakban 1200 diák ismerkedhetett meg a Közlekedéstudományi Intézet szakképzésben alkalmazott virtuális oktatás technikai eszközeinek használatával. Ez tulajdonképpen az épület „főpróbája” volt, de a tervek szerint 5 műszaki képzésben tevékenykedő DSZC-s iskola legalább 3000 diákja fogja látogatni az oktatóközpontot, ahol az új eszközök és szerszámok lehetőséget teremtenek a tanulók korszerű és minőségi oktatásához.
Szekszárdon járműipari ágazati képzőközpontot adtak át
Pár napja írtunk arról, hogy járműipari ágazati képzőközpontot adtak át Szekszárdon. A létesítményt a Tolna Megyei Szakképzési Centrum (TMSZC) Ady Endre Technikumában alakították ki.
Arról is beszámoltunk, hogy ács képzőközpont jött létre Nagyvázsonyban, ahol jelenleg 26 tanulót oktatnak.