Egy hazai fejlesztésű és gyártású VR űrkabin segítségével mostantól az iskolások is átélhetik az űrutazás élményét. A SpaceBuzz-HU VR Űrkabin lehetővé teszi, hogy a diákok a Nemzetközi Űrállomás körül sétálva úgy pillanthassanak le a Földre, mint az űrhajósok.
Ez az élmény a SpaceBuzz oktatási program része, amely arra hivatott, hogy a tanulóknak saját élményeken keresztül mutassa meg a bolygónk törékenységét és a környezetvédelem fontosságát, miközben a mérnöki és természettudományok iránt is felkelti az érdeklődésüket.
Egyedülálló magyar fejlesztés
A SpaceBuzz-HU VR Űrkabin 100 százalékban magyar fejlesztés és gyártás eredménye, amely virtuális űrutazást biztosít a hazai és határon túli magyar iskolák diákjainak. A VR űrkabinban a speciális magyar tartalomnak köszönhetően a gyerekek közel négyperces űrsétát tehetnek a Nemzetközi Űrállomás körül, illetve részt vehetnek egy 15 perces VR űrutazáson.
Az ingyenes SpaceBuzz oktatási program célja, hogy felkeltse a gyerekek érdeklődését a klíma- és környezetvédelem problémái és feladatai iránt, segítse a jövő generáció felelős magatartását, és erősítse a fiatalok kíváncsiságát a természettudományok, technológia, mérnöki tudományok és matematika (STEM) iránt.
Innovatív oktatási eszköz
Ferencz Orsolya, a Külgazdasági és Külügyminisztérium űrkutatásért felelős miniszteri biztosa hangsúlyozta a SpaceBuzz-HU VR Űrkabin bemutatóján, hogy a műszaki, informatikai és természettudományok magas szintű ismerete nemcsak az űrkutatáshoz és űrtechnológiához elengedhetetlen, hanem bármilyen kutatás-fejlesztési tevékenység alapját is jelenti. A bemutatón Kapu Tibor, a HUNOR Magyar Űrhajós Program kiválasztott kutatóűrhajósa is kipróbálta a VR űrkabint.
Élményalapú oktatás
Zentai István, a SpaceBuzz Hungary Közhasznú Alapítvány kuratóriumi elnöke elmondta, hogy a SpaceBuzz oktatási program lényege az élményalapú tanulás, mely során a gyerekek nem csupán kívülről nézik, hanem át is élhetik az űrutazást és az ún. Overview hatást, amikor a bolygónkat a világűrből láthatjuk.
A virtuális űrséta és űrutazás során rádöbbenhetnek arra, hogy milyen törékeny és védtelen a Föld, sokkal jobban kell vigyázni rá. Ezáltal fokozódik az érdeklődésük a természet- és műszaki tudományok iránt, erősödhetnek kommunikációs, együttműködési vagy épp kreatív képességeik.
Jövőbeli tervek
Az oktatási program keretén belüli VR élményt korábban a holland SpaceBuzz rakéta tette lehetővé, azonban ez csak korlátozottan volt elérhető a hazai iskolák számára. Az alapítvány ezért egy teljesen magyar fejlesztésű és gyártású rakétarészt épített. A cél egy saját hazai rakéta építése, amelyben egyszerre akár 12 résztvevő élheti át a VR élményt.
Fenntartható jövőért
A SpaceBuzz Hungary Oktatástámogató, Klíma- és Környezetvédelmi Közhasznú Alapítvány fő tevékenysége, hogy Magyarország határain belül és azon túli magyar iskoláknak ingyenes, de regisztrációhoz kötött, élményalapú, speciális STEM oktatást nyújtson.
Az alapítvány egyúttal a tanárok számára is képzést nyújt, és a későbbiekben közép- és felsővezetők részére is tartanak majd érzékenyítést a fenntartható jövő megteremtése érdekében. Az alapítvány a Vodafone Digitális Díj 2023 Közönség Díj győztese, az EDISON100 platform tagja, illetve az EdTech és XR koalíció alapítója.
SpaceBuzz oktatási program
A SpaceBuzz program egy virtuális űrutazásra viszi a gyerekeket, melynek során új és hatékony oktatási módszeren keresztül ismerkednek meg a világűrrel, a Földdel és a műszaki tudományokkal 12 speciális küldetésben.
Az első pilot program nemzetközi együttműködésben, az Erasmus+ támogatása mellett jött létre, és azóta több mint 100 hazai és határon túli iskola több mint 5500 tanulója vett részt, illetve több mint 200 tanár kapott felkészítést és az oktatáshoz használható tananyagot.