A fogtechnikus olyan szakember, aki fogpótlásokat, fogműveket vagy akár teljes fogsorokat készít. Feladatait a fogorvos utasításai szerint végzi. Munkája során először manuálisan formázza meg az alapanyagokat, majd digitális technológiával tökéletesíti azokat, biztosítva az esztétikai és funkcionális megfelelést a páciens számára.
Feladatainak tehát mind a kézi megmunkálás, mind a digitális technológia használata a része. Digitális technológiák közül leginkább a 3D nyomtatót használja.
Munkájával pótolni tudja a hiányzó természetes, maradandó fogakat, ezzel egyrészről esztétikai, másrészről funkcionális célokat támogat.
Milyen az ideális szakember?
- Képes önálló szakmai munkavégzésre
- Megbízható, szabálykövető
- Jó kézügyességgel rendelkezik, ami kreativitással és esztétikai érzékkel, valamint szépérzékkel párosul
- Műszaki érdeklődésű (mérő és ellenőrző eszközök használata)
- Stabil digitális kompetenciával rendelkezik
- Magasfokú szín és formai érzéke van
Speciális rokonszakmák és szakképesítések:
- Optikus
- Optikaitermék-készítő
- Ortopédiai műszerész
- Fogorvos
Kiknek ajánlott?
A fogtechnikus szakma olyan fiatalok számára ajánlott, akit érdekel az egészségügy, valamint elhivatott a digitális technológia mindennapi használata iránt, és alkotó tevékenységet szeretne folytatni.
Mennyi időbe telik a képzés?
3 év (felnőtteknek rövidebb). A fogtechnikus szakma az egészségügyi technika ágazat képzése, amelyre érettségi vizsgával rendelkezők jelentkezhetnek. Aki szeretne továbbtanulni a felsőoktatásban, annak a fogorvosi szakma ajánlott.
A szakma leírása tájékoztató jellegű, részletes és szakszerű leírásért kérjük keresd fel az Innovatív Képzéstámogató Központ Zrt. (IKK) weboldalát.