Harmadfokú hőségriasztás – Vigyázz az egészségedre!

Szerző: | 2024. június. 19. | Egészség

Harmadfokú hőségriasztást rendelt el az ország egész területére szerda nulla órától szombat éjfélig az országos tisztifőorvos a HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt. előrejelzése alapján. 

A hőség súlyos egészségügyi kockázatokkal jár

A hőség az egészséges szervezetet is megviseli, de a kisgyermekek, az idősek, a várandósok, valamint a szív- és érrendszeri betegséggel élők különösen veszélyeztetettek.

A kánikula súlyos egészségügyi kockázatokat jelenthet, különösen a napszúrás, a hőguta és a hőkimerülés formájában. Ezek különböző módon befolyásolják a szervezetünket, de mindegyik komoly veszélyt jelent.

Napszúrás

A napszúrás akkor alakul ki, amikor hosszú ideig tartózkodunk a napon fejfedő nélkül, és a napsütés folyamatosan éri a fejünket és tarkónkat. Ez a magas hőmérséklet és sugárzás az agyhártyákon steril, tehát kórokozó nélküli gyulladást okoz. 

A napszúrás tünetei közé tartozik a vörös fej, a száraz és forró bőr, a fejfájás, a kábultság, a gyengeség, valamint a hányinger és hányás. A beteg szomjúságérzetről, emelkedett testhőmérsékletről és akár eszméletvesztésről is panaszkodhat. 

Ilyen esetben fontos a folyadékpótlás, a testhőmérséklet csökkentése zuhanyzással vagy hideg borogatással, és a nap kerülése 1-2 napig.

A hőség elleni védekezés első lépése a megfelelő hidratálás. Fontos, hogy naponta legalább 2-3 liter vizet fogyasszunk, és kerüljük a cukros és koffeines és italokat. (Fotó: 123RF)

Hőguta

A hőguta akkor alakul ki, ha a testünk nem tudja magát hűteni, és túl magasra szökik fel a testhőmérséklet. A hőguta tünetei hasonlóak a napszúráshoz, mint a fejfájás, hányinger, gyengeség és kábultság, de itt az egész test nagyon forró. 

A hőguta életveszélyes állapot lehet, azonnali orvosi segítséget igényel, ezért nem elegendő csak hűvös szobába vonulni. A hűtőfürdő és a hideg borogatás ebben az esetben is hasznos, de a legfontosabb, hogy a beteg izotóniás italt vagy enyhén sós vizet fogyasszon, hogy pótoljuk a kiizzadt folyadékot és az elektrolitokat.

Hőkimerülés

A hőkimerülés vagy hősokk akkor következik be, ha nagy melegben erős fizikai tevékenységet végzünk, például edzünk vagy fizikai munkát végzünk, és nem pótoljuk megfelelően a folyadékot és az elektrolitokat. 

A hősokk tünetei közé tartoznak az izom- és hasi görcsök, a hányinger, a szomjúság, a bágyadtság, látásproblémák, szapora légzés és pulzus. Mivel a hősokk komoly életveszélyt is jelenthet, fontos minél előbb orvosi segítséget kérni, és megfelelően pótolni a folyadékot és elektrolitokat.

A védekezés kulcsa a megelőzés

A hőség elleni védekezés első lépése a megfelelő hidratálás. Fontos, hogy naponta legalább 2-3 liter vizet fogyasszunk, és kerüljük a cukros és koffeines és italokat, mivel ezek tovább dehidratálhatják a szervezetet. 

Az öltözködés során részesítsük előnyben a világos, laza ruházatot, amely engedi a bőrünket lélegezni és visszaveri a napsugarakat. Fejfedő viselése, például kalap vagy sapka, valamint napszemüveg használata is ajánlott, hogy megvédjük magunkat az UV-sugárzástól.

A nap legmelegebb óráiban, általában 11 és 15 óra között, lehetőség szerint maradjunk árnyékban vagy hűvös helyen. Ha légkondicionált helyiségben tartózkodunk, ügyeljünk arra, hogy ne állítsuk túl alacsonyra a hőmérsékletet, mert a nagy hőmérséklet-különbség megterhelheti a szervezetünket. A lakásunk hűtése érdekében napközben tartsuk zárva az ablakokat és húzzuk be a sötétítőfüggönyöket vagy redőnyöket, éjszaka pedig szellőztessünk.

A bőr a legnagyobb szervünk, amely a nyári napozás során kiemelt figyelmet igényel az UV-sugárzás káros hatásai miatt. Az UV védelem érdekében használjunk fényvédő termékeket! (Fotó: 123RF)

A fizikai aktivitást korlátozzuk a hűvösebb reggeli vagy esti órákra. Ha mégis szükséges nappal kint tartózkodni, gyakran tartsunk szünetet és keressünk árnyékos helyet. 

Különösen fontos, hogy figyeljünk az idősekre, gyerekekre és krónikus betegségben szenvedőkre, mivel ők különösen érzékenyek a hőmérséklet-ingadozásokra.

A hőség elleni védekezés része a megfelelő étrend is. Könnyű, alacsony zsírtartalmú ételeket fogyasszunk, kerüljük a nehéz, fűszeres fogásokat, mivel ezek fokozhatják a testhőmérsékletünket. A friss gyümölcsök és zöldségek segítenek a folyadékpótlásban és az elektrolit-egyensúly fenntartásában. 

A szervezetünk természetes hűtési mechanizmusát, az izzadást is támogatnunk kell, mert ez segít a testhőmérséklet szabályozásában. Ha nem tudunk izzadni, mert a testünk már kimerült, akkor azonnal lépnünk kell, hogy elkerüljük a súlyos egészségügyi problémákat.

A hőség elleni védekezés tudatos tervezést igényel, de ezekkel az egyszerű lépésekkel jelentősen csökkenthetjük a hőstressz okozta egészségügyi kockázatokat.

A bőrünket is védenünk kell

A bőr a legnagyobb szervünk, amely a nyári napozás során kiemelt figyelmet igényel az UV-sugárzás káros hatásai miatt. Bár a napfény fontos a D-vitamin szintézishez és a jó hangulathoz, túlzott mértékben bőr- és szemproblémákat okozhat. 

Az UV védelem érdekében használjunk fényvédő termékeket, különösen fehér bőrűek és gyerekek esetében. Ezekről akkor se feledkezzünk meg, ha felhős az idő, vagy árnyékban tartózkodunk, mivel az UV sugárzás felhőkön is áthatol, valamint a a hóról, a jégről, a homokról, és a vízről is visszaverődik. Az elégtelen védelem napégést, napallergiát, korai bőröregedést, hosszútávon pedig akár bőrrákot is okozhat.

Ha ellenőrizni akarod, hogy mikor milyen erejű az UV sugárzás, akkor keresd fel a Meteorológiai Szolgálat honlapján található országos UV előrejelzést!

A szerzőről:

Szakmát Szerzek
A Szakmát Szerzek! szerkesztőségének célja a hazai szakképzés presztizsének valós erősítése, például sikertörténetekkel, tudományos elemzésekkel a témában. A weboldalon helyet kapnak a szakképzést érintő aktualitások, hírek, valamint a friss kutatási eredmények ismertetései, munkaerőpiaci adatok egyaránt.

Promó

Promó