Gondozás, rehabilitáció és életmentés – három kulcsszakma az egészségügyben

Szerző: | 2024. november. 13. | Mi leszek?

Szívesen foglalkozol az emberekkel? Empatikus vagy, jó a beleérző képességed? Szeretsz segítséget nyújtani másoknak, gondoskodni a rászorulókról? Bemutatunk három fontos szakmát az egészségügyben, ahol nagy szükség van ilyen emberekre.

Az egészségügyi szakmák igen szerteágazóak, sokféle munkakör közül választhat, aki ebbe az irányba orientálódik. Természetesen minden területen nagyon fontos az empátia, hogy tudj bánni az emberekkel és hogy zsigeri szinten legyen benned a segíteni akarás. A most következő három szakmában azonban kiemelten hasznosak és fontosak ezek a tulajdonságok.

A szociális ápoló és gondozó szakma

Nézzük először, mivel is foglalkozik pontosan egy szociális ápoló és gondozó! Olyan rászorulókat segítenek – például időseket, fogyatékkal élőket, pszichiátriai betegeket, szenvedélybetegeket és hajléktalanokat –, akik életkoruk, egészségi vagy mentális állapotuk miatt támogatásra szorulnak. Munkájukat leggyakrabban bentlakásos intézményekben végzik, ahol a cél a betegek komfortjának javítása, betegségeik tüneteinek enyhítése, megelőzése.

Ehhez a hivatáshoz alapvető az empátia, a türelem, az emberszeretet és a kommunikációs készség, hiszen a támogatásra szoruló emberekkel való kapcsolat sokszor komoly együttműködést kíván. Fontos a jó kézügyesség is a gyakorlati feladatok – például emelés, mosdatás, gyógyszerelés – elsajátításához, amelyeket készségszintre kell fejleszteni. Mivel az eszközök és eljárások egyre korszerűbbek, műszaki és digitális készségekre is szükség lehet.

Az ápoló és gondozó munkakör jogi és egészségügyi ismereteket is megkövetel, melyeket a hároméves szakképzés során sajátíthatsz el.

A szociális gondozó és ápoló hivatáshoz alapvető az empátia, a türelem, az emberszeretet és a kommunikációs készség (Fotó: 123RF)

Sürgősségi életmentés: a mentőápoló szakma

Az OMSZ tagjait a 70-es évek közepéig a Mentőszolgálat saját tanfolyamain képezték, de ma már a mentőápolói munkakör betöltése szakképesítéshez kötött. Az ötéves technikumi képzés során a tanulók elsajátítják a sürgősségi betegellátás szabályait, módszereit és előírásait. A mentőápolók feladatai közé tartozik a betegek ellátása a helyszínen, a betegek mozgatása, stabilizálása és szállítása. Munkájuk során életmentő eszközöket használnak, sebeket és sérüléseket látnak el, és a mentési folyamatokban együttműködnek más készenléti szervek munkatársaival.

A mentőápolók számára elérhető a továbbtanulás is: az egészségtudományi főiskolákon mentőtiszti képzésre jelentkezhetnek, amely négyéves tanulmányokat foglal magában. A mentőtisztek képzésük során megismerkednek további életmentő eszközök használatával, megtanulják a gyógyszerelést és bizonyos invazív eljárásokat is alkalmazhatnak.

Ma már a mentőápolói munkakör betöltése szakképesítéshez kötött (Fotó: 123RF)

Szociális és rehabilitációs szakgondozó

A szociális ápolóhoz hasonlóan itt is elengedhetetlen az empátia, a türelem és a kedvesség, de nézzük, miben is más ez a munkakör!

A szociális és rehabilitációs szakgondozó szakma ötéves technikumi képzés keretében sajátítható el, és a szociális ágazathoz tartozik. A végzett szakemberek feladata az ápolási és rehabilitációs tevékenységek, valamint a különféle foglalkozások megtervezése és irányítása különböző segítő intézményekben. Ezt a pályát olyan fiataloknak ajánlják, akik empatikusak, és szeretnék támogatni rászoruló embertársaikat.

A szociális és rehabilitációs szakgondozó feladata az ápolási és rehabilitációs tevékenységek, valamint a különféle foglalkozások megtervezése és irányítása különböző segítő intézményekben (Fotó: 123RF)

A szociális és rehabilitációs szakgondozók munkája egyszerre foglalja magában a támogatói és rehabilitációs feladatokat, valamint az adminisztrációs teendőket. Ezért elengedhetetlen, hogy toleránsak, segítőkészek legyenek, és könnyen kapcsolatot teremtsenek, valamint rugalmasan kezeljék a problémákat. Kiemelkedő kommunikációs készségekkel és meggyőző erővel kell rendelkezniük ahhoz, hogy irányítani és szervezni tudják a munkafolyamatokat, és a digitális készségek is nélkülözhetetlenek az adminisztratív feladatok miatt.

Ha bővebben olvasnál a mentőápoló szakmáról, itt megteheted:

Sürgősségi életmentés, kéklámpás segítség – a mentőápoló szakma

A szerzőről:

Németh Eszter

Promó

Promó

RSS hiba: WP HTTP Error: cURL error 60: SSL certificate problem: unable to get local issuer certificate