A cikk eredetileg 2024. szeptemberében, az UNI in&out Innováció 2024 kiadványban jelent meg.
Miért a gépészmérnök szakot választottad a továbbtanulásnál?
A Debreceni Szakképzési Centrum Mechwart András Gépipari és Informatikai Technikumába jártam. Alapvetően a Mechwartban informatika szakra szerettem volna menni, de a nyolcadikos nyílt napon megláttam, ahogy barkácsolnak az iskolában, fúrnak, faragnak, esztergálnak. Mivel otthon is mindig bütyköltem valamit – forrasztottam, eszközöket készítettem édesapám alkatrészeiből és alaplapokból –, ezért nagyon megtetszett, és rájöttem, hogy ezt sokkal szívesebben tanulnám. A későbbiekben pedig az is világossá vált, hogy a mérnöki munka szellemi része is kifejezetten érdekel. Szeretek rajzolni, szeretem a tervezést, nagyon izgatja a fantáziámat egy-egy ötlet megvalósításának a folyamata, ezért a géptervező szak mellett döntöttem. A matekkal mindig meggyűlt a bajom, de attól még nem azt jelenti, hogy nem szeretem. Egyszerűen meg kell tanulni azt is, rá kell érezni az ízére.
Dolgozol az egyetem mellett?
Igen, a Gravity Hungary francia nyomdaipari cégnél dolgozom június óta, a karbantartási műveleti eljárások dokumentációját végzem náluk. A kollégáim nyitottak, és örülök, hogy végre olyan munkát tudok végezni, amit az egyetem mellett sem kell abbahagynom, és kapcsolódik valamilyen szinten a szakmámhoz. Diákmunkát eddig is vállaltam nyaranta, de ezt a megbízást a szorgalmi időszakban sem kell feladnom. Nem mellesleg nagyon élvezem, jól érzem itt magam, olyan munkakörben vagyok, ami nagy szabadságot ad. Új irányokat dolgozhatok ki a karbantartási műveletekben, az ötleteimet a feletteseim mindig meghallgatják, végül pedig együtt beszéljük meg, mit és hogyan valósítsunk meg.
Miért fontos számodra a tanulás?
Szerintem nagyon fontos, hogy az emberek minél több területen képesek legyenek megállni a saját lábukon, a tanulással pedig olyan ismereteket szerezhetnek, amikkel bármilyen életkörnyezetben elboldogulhatnak.
Mit jelent számodra az innováció? Mennyire tudsz egyetemistaként bekapcsolódni innovációs tevékenységbe?
Az innovációk azok, amik hosszú távon az egész emberiséget, az egész világot előremozdítják. Az új megoldásokat úgy gondolom, hogy mindenki szereti, ha megérti. Alapvetően a tanáraink is nyitottak a hallgatók megoldásaira. Vannak kifejezetten az innovációt előtérbe helyező programok is a karon. A Mérnöki és Üzletfejlesztési Innovációs Intézet az előző félévben az ipar fejlődéséről, a technológiai változásokról, azok fiatalokra gyakorolt hatásáról, a karrierutakról tartott különböző előadásokat. Alapvetően külföldieknek szánták a programot, de értesültem róla, és nagyon örülök, hogy részt vettem rajta.
A teljes interjút elolvashatod az UNIside oldalán, ide kattintva.