Legyél te is hangtechnikus!

Szerző: | 2023. július. 17. | Mi leszek?

Hangtechnikusok munka közben láthatók a képen

Ha úgy érzed, hogy te vagy a ritmus királya, ha mindig hallod, ha a koncerten nem tökéletes a hangzás, ha zavar a filmekben a rossz szinkron, akkor csináld jobban! Mert tényleg van olyan szakma, ahol ezek az észrevételek jól jönnek, ahol épp a te füledre van szükség, és a te alkotói fantáziádra! Legyél te is hangtechnikus!

Mivel foglalkozik egy hangtechnikus?

Ha röviden össze kellene foglalnom, a hangtechnikusok azok, akik a rendezvények, például konferenciák és előadások, vagy épp zenei előadások során a megfelelő hangzásért felelnek. Ez így nagyon rövid lett, ugyanis ez elég sok dolgot foglal magában, nem igaz? Sokan azt hiszik, a hangtechnikusok azok, akik fülessel a fejükön futkosnak, kicsit tologatják a nagy asztalon a gombokat, és ezzel kimerül minden tudásuk.

Az igazság ezzel szemben az, hogy a hangtechnikusok azok, akik megalapozzák a hangok harmóniáját, akik elég alaposak és precízek ahhoz, hogy az emberi és zenei hangokból a lehető legjobb összhangot alkossák meg. Hangtechnikusok felelnek a szinkronstúdiókban a felvételek legjobb minőségéért, de ők menedzselik a kulturális, társasági, televíziós, rádiós és egyéb rendezvények hangosítási folyamatait. Ez a szakma egy kreatív alkotási folyamat, ami nem olyan egyszerű, mint azt elsőre gondolnád.

hangtechnikai vezérlőpult látható a képen
A hangtechnikus szakma műszaki érdeklődés nélkül nehezen tanulható (Fotó: 123rf.com)

Mi az, amire a hangtechnikus szakmában mindenképpen szükséged lehet?

Ez a szakma neked való, ha érdekel a zenei, kulturális, rádiós terület annyira, hogy folyamatosan figyelemmel kísérd az aktuális trendeket, fejlesztéseket. A digitális fejlődésnek köszönhetően a hangtechnikusok számára elérhető munkaeszközök piaca igencsak széleskörű. Ahhoz, hogy a lehető legjobban végezd a munkádat, képben kell lenned a technikai eszközökkel, a márkákkal, a gyártókkal, és a stílusokkal is. Legyünk őszinték, ha vállalkozóként akarsz ezzel a munkával foglalkozni, akkor az jelentős anyagi befektetéssel jár, azonban nem feltétlen kell vállalkozóként kezdeni a szakmát. Munkát vállalhatsz akár stúdiókban is, ahol megismerheted az eszközök működését, és készségszinten elsajátíthatod a szakma alapját.

Mi az, amit meg tudnak tanítani?

Hangtechnikusi képzések elérhetők hazánkban is. A szakképzési rendszeren belül a kreatív ágazatban, a hang-, film- és színháztechnika területnek a képzése, amely érettségivel és technikus szintű szakképzettség megszerzésével zárul. Mivel technikumi képzésről van szó, ezért ötéves képzésre kell számítania annak, akinek még nincs érettségije. És hogy mit tanulhatsz erről a szakmáról az iskolapadban?

A hangtechnikus képzés összetett folyamat, amely során fejlesztik a hallásodat, megismertetnek a hangtani és akusztikai alapfogalmakkal, a hangok keverésének művészetével. A technikai képzés során mind az analóg, mind a digitális eszközök használatát megtanítják, megismertetnek a rendszertechnikai alapokkal, a mikrofonokkal, keverőpultokkal és egyéb eszközökkel. Az elméleti oktatás során pedig bepillantást nyerhetsz a szerzői jogokba, az üzleti és pénzügyi tervezésbe, gazdasági ismeretekbe. Természetesen erre a szakmára is igaz, hogy a gyakorlat teszi a mestert, ugyanis nem elég az elméleti tudás, muszáj átültetni a tanultakat a gyakorlatba is.

Egyéb skillek

Nem árt, ha van némi muzikális érzéked, esetleg bármilyen hangszeres alapismereted. Ez persze nem kötelező, de jelentősen megkönnyíti a tanulmányaidat. Az is fontos, hogy ehhez a szakmához szükség van egyfajta rugalmasságra is, hiszen itt nem reggel 8-tól délután 5-ig tart a munkaidő, hanem rendezvényekhez, felvételekhez kell igazodni. Természetesen a hangtechnikai szakmában is vannak olyan munkahelyek – például a zenei stúdiók, szinkronstúdiók – ahol elsősorban napközben végezheted a munkádat, de ha a színház vagy a koncertek világa felé kacsintgatsz, akkor igazodnod kell az előadások idejéhez.

hangtechnikai vezérlőpult látható a képen
Hangtechnikusok dolgoznak a kulturális és zenei eseményeken, stúdiókban egyaránt (Fotó: 123rf.com)

Mennyit keres egy hangtechnikus?

A www.fizetesek.hu oldalon kereshetsz rá arra, hogy átlagosan mennyit kereshet egy hangtechnikus. A skála igencsak széles, bruttó 268 ezer-639 ezer forint közötti bérre lehet számítani ebben a szakmában. Azonban nem szabad elfelejteni, hogy a munkabér más akkor, ha beosztottként dolgozol egy stúdióban, és más akkor, ha változó számú rendezvény hangosítását vállalod minden hónapban. Míg a stúdiók esetében általában havi fix jövedelemmel számolhatsz, addig szabadúszóként a vállalt hangosítások arányában kapod a fizetésedet. Nem szabad elfelejteni azt sem, hogy erre a szakmára is jellemző a szezonalitás, ugyanis tavasz és ősz között sokkal több a rendezvény – és ezzel együtt a munkalehetőség – mint a téli időszakban.

Ha érdekel a hangtechnikus képzés, akkor olvasd el az IKK Innovatív Képzéstámogató Központ Zrt. által készített képzési és kimenti követelményeket, amelyet itt találhatsz meg.

A szerzőről:

Kisanyik Tímea
Újságíró-szerkesztő. Sokéves szakképzési területen szerzett munkatapasztalattal rendelkezik, korábban a feladatai közé tartozott a szakmák népszerűsítése. Újságíróként elhivatottan támogatja azt a célt, hogy a szakképzéshez és a felnőttképzéshez kapcsolódó információk minél több emberhez jussanak el. Szereti a sikertörténeteket, amelyek inspirálóak mások számára, a jövő oktatásához tartozó – akár digitális – fejlesztéseket, amelyek könnyebbé tehetik a munkavégzést. Figyelemmel kíséri a magyar és nemzetközi trendeket, valamint a szakmai versenyeket, rendezvényeket.

Promó

Promó