Meteorológiai Világnap: Lehet belőled is időjárás-szakértő!

Szerző: | 2025. március. 21. | Iskolák

2024 volt a valaha mért legmelegebb év, és ezzel együtt egyre gyakoribbak a pusztító viharok, áradások, aszályok és erdőtüzek. A tengerszint emelkedik, a part menti városok pedig egyre nagyobb veszélynek vannak kitéve. Ezek az időjárási jelenségek nemcsak rövid távon okoznak problémát – a hatásuk sokáig érezhető marad. De vajon hogyan tudjuk előre jelezni ezeket a természeti csapásokat? És kik dolgoznak azon, hogy időben figyelmeztessenek minket? Cikkünkben a Meteorológiai Világnap alkalmából bemutatjuk a meteorológus szakmát, és azt, hogy milyen szerepet játszanak a klímaváltozás elleni küzdelemben. Ha érdekel az időjárás és a tudomány, lehet, hogy ez a hivatás neked is tetszeni fog!

Minden évben március 23-án ünnepeljük a Meteorológiai Világnapot, amelyet a Meteorológiai Világszervezet (WMO) alapított 1961-ben. Ezen a napon világszerte felhívják a figyelmet az időjárás, az éghajlat és a vízgazdálkodás fontosságára. 

Minden évben más-más téma áll a középpontban, például az éghajlatváltozás, az időjárás előrejelzés fejlődése vagy a fenntarthatóság. Ha érdekel a meteorológia, érdemes ilyenkor részt venni előadásokon, kiállításokon, vagy követni a legújabb tudományos eredményeket.

Miért érdemes meteorológusnak lenni?

A meteorológia nemcsak egy izgalmas tudományterület, hanem egy olyan szakma is, amelynek kézzelfogható hatása van a mindennapokra. Az időjárás-előrejelzések segítenek a lakosságnak felkészülni a szélsőséges időjárási eseményekre, támogatják a mezőgazdaságot, a légi közlekedést és a katasztrófavédelmet.

Ha meteorológus leszel, nap mint nap valós problémák megoldásán dolgozhatsz, legyen szó viharok előrejelzéséről vagy a klímaváltozás hatásainak elemzéséről. A szakma folyamatosan fejlődik a modern technológiáknak köszönhetően – a műholdas megfigyelések, az időjárási modellezések és a mesterséges intelligencia egyre pontosabb előrejelzéseket tesznek lehetővé.

Emellett a meteorológia nemzetközi terület, ahol lehetőség van kutatásokban részt venni, új tudományos eredményeket felfedezni, vagy akár nemzetközi együttműködésekben dolgozni. Ha érdekel a természettudomány és szeretsz a technológiával dolgozni, akkor ez egy olyan hivatás, amelyben izgalmas kihívásokkal találkozhatsz nap mint nap.

Mióta tanulható meteorológia?

A meteorológia tudománya évszázadok óta létezik, de egyetemi szinten Magyarországon az 1950-es évektől kezdve képeznek meteorológusokat. Az ELTE Természettudományi Karán indult az első ilyen képzés, és azóta is ott lehet meteorológus diplomát szerezni.

Időjárás-előrejelzés mint hivatás – Így lehetsz meteorológus

Már középiskolában érdemes odafigyelni a matematika, fizika és földrajz tantárgyakra, mert ezek képezik az alapot. Az egyetemen a meteorológus MSc képzés során olyan izgalmas témákkal találkozhatsz, mint:

  • Hogyan működnek az időjárási modellek?
  • Miért változik a klíma, és hogyan befolyásolhatjuk?
  • Hogyan segítik a műholdak és radarok az előrejelzéseket?

Hol tudsz elhelyezkedni? – Nem csak az időjárás-jelentésről szól

Ha meteorológus leszel, számos izgalmas munkalehetőség vár rád.
Időjárás-előrejelzőként dolgozhatsz a médiában, repülőtereken vagy az Országos Meteorológiai Szolgálatnál.
Klímakutatóként segíthetsz megérteni és csökkenteni az éghajlatváltozás hatásait.
Katasztrófavédelmi szakemberként előrejelezheted a veszélyes időjárási jelenségeket.

Miért érdemes ezt választani?

A meteorológia nemcsak izgalmas, hanem hasznos szakma is. Ha szereted a természetet, a tudományos kihívásokat és a technológiát, akkor a meteorológia remek választás! Az időjárás mindig változik – és aki érti ezt a változást, annak mindig lesz munkája.

A szerzőről:

Oláh Erika
Széleskörű tapasztalatot szerzett a hazai oktatási rendszer működéséről. Részt vett az oktatás, a szakképzés területeinek fejlesztésében. Kiemelten fontosnak tartja a továbbképzéseket, a gyermekkori fejlesztéseket, a készségek fejlesztését. Elhivatott abban, hogy az oktatásban résztvevők olyan gyakorlati tudást szerezzenek, amelyet a mindennapi tevékenységeik során alkalmazni tudnak. Mottója: Közös jövőnk alapja a ma gyermekeinek fejlesztése.

Promó

Promó

Kövess minket