Miért válaszd? – a gépjármű-mechatronikai technikus szakma

Szerző: | 2023. május. 19. | Mi leszek?

A képen egy piros autó szerelése látható két szerelővel.

Ha érdekelnek a gépjárművek és szeretnéd megismerni az autók gépészeti rendszereit és azok működését, szeretnél a mestere lenni mind a mechanikus és elektromos alkatrészek össze- és szétszerelésének akkor a specializált gép- és járműgyártás ágazat képzéseit ajánljuk. Cikkünkben a gépjármű-mechatronikai technikus szakmáról tudhatod meg a legfontosabb információkat.

2020 szeptemberétől változtak a szakmák elnevezései, képzési formái. Az eddig ismert autószerelő, az autóelektronikai műszerész és az autótechnikus szakmák összevonásából jött létre a gépjármű-mechatronikai technikus szakma képzése, ami érettségivel és technikus szintű szakképzettség megszerzésével zárul.

Mit és mennyi ideig fogsz tanulni?

8. évfolyam után öt éves a képzés ideje, de érettségivel már két év alatt, akár esti tagozaton is lehet bizonyítvány szerezni a képzés eredményes elvégzése után. Az autóelektronikai műszerész előképzettséggel rendelkezők képzési ideje még rövidebb, egy év alatt tudnak gépjármű-mechatronikai technikus szakmai végzettséget szerezni.

A gépjármű-mechatronikai technikus képzés felépítése

  • 9-10. évfolyam: közismereti oktatás és ágazati alapozóképzés, amely ágazatai vizsgával zárul.
  • 11-12. évfolyam: folytatódik a közismereti oktatás, ami duális rendszerű szakmai képzéssel egészül ki. 12 év végén magyar nyelv és irodalom, történelem és matematika tantárgyakból előrehozott érettségi vizsgát lehet tenni.
  • 13. évfolyam: a duális rendszerű szakmai képzésen és az idegen nyelvi oktatás van a hangsúly. A tanév végén idegen nyelvből érettségi vizsgát és technikusi képesítő vizsgát tesznek a tanulók. Ez a technikusi végzettség egy emelt szintű érettségi vizsgának felel meg.
A képen egy autószerelő munkahely látható.
Az autószerelő, az autóelektronikai műszerész és az autótechnikus szakmák összevonásából jött létre a gépjármű-mechatronikai technikus szakma képzése. (Fotó:123rf)

Ezt kell tudnod az ágazati alapvizsgáról

Ágazati alapvizsga egy írásbeli és egy gyakorlati vizsgából áll. Az írásbeli vizsgarészben a gyakorlati vizsgán elkészítendő, szerelendő alkatrészekkel, illetve összeállítandó villamos kapcsolással összefüggő feladatokat kell megoldani. Feleletválasztós, feleletalkotós, számításos és rajzkészítési feladatokra lehet számítani a képzési és kimeneti követelményekben leírt tématerületeken mint pl.

  • 3D ábra alapján a gyártandó alkatrész műhelyrajzának elkészítése
  • Villamos kapcsolási rajz alapján az áramkör működésére feladatok megoldása
  • Egy alkatrész gyártási technológiájával, gyártási sorrendjével kapcsolatos feladatok

A gyakorlati vizsga során mechanikus és villamos elemekből álló alkatrészcsoportok bizonyos elemeinek az előállítása és összeszerelése a feladat. A szerkezet egyes elemeit akár előre el lehet készíteni és azt viheted a vizsgára. Az ágazati vizsga sikeres teljesítése után választhatsz az alábbi szakmairányok közül: gyártás, motorkerékpár- és versenymotorszerelés, szerviz.

A szakmai vizsga

Szakmai vizsgát csak az a tanuló tehet, aki valamennyi előírt képzési évfolyamot és az egybefüggő szakmai gyakorlatot eredményesen teljesítette. Az ágazati alapvizsgához hasonlóan a szakmai vizsga és két részből áll. A két órás központi interaktív vizsga keretében a gépjármű-mechatronikai technikus képzés szakmai ismereteiről kell számot adni, míg a projektfeladatban többek között az alábbi típusú feladatokkal szükséges megbirkózni:

  • Állapotfelmérés elvégzése és leírása egy komplett járművön
  • Jármű diagnosztikai vizsgálat elvégzése
  • Különböző alkatrészek minősítése
  • Legalább három szerelési feladat elvégzése, amikor meghatározott alkatrészeket kell kiszerelni egy járműből
A grafika az autószerelő szakmát mutatja be.
Nem szükséges a nehéz alkatrészek emelgetni mert rendelkezésre állnak az emelők, szerszámok. ( Fotó:123rf)

Lehetőségek a bizonyítvány megszerzése után

Ezzel a szakmával viszonylag rövid idő után a saját lábadra állhatsz. A különböző álláshirdetési portálokon számos munkaadó keres jól képzett szakembert. A megjelent hirdetések száma alapján elmondható, hogy nagy a munkaerőpiaci kereslet, akár nettó 500 ezer fizetést és munkabéren kívüli juttatásokat is ígérnek a képzett szakembereknek. Ha nem szeretnél alkalmazott lenni, indíthatsz vállalkozást is és saját vagy bérelt szerelőműhelyben dolgozhatsz. A járművekkel kapcsolatban több hiba lehetőség felmerülhet, ezért a munka egyáltalán nem unalmas.

Nemrég írtunk róla, hogy a Létesítménygazdálkodási és Épületüzemeltetési Szolgáltatók Országos Szövetsége (LEO) idén is meghirdeti a „Szeretem a szakmám” pályázatot, amelynek keretében több mint 1 millió forint értékű ajándékkal jutalmazzák a pályázókat.

A szerzőről:

Oláh Erika
Széleskörű tapasztalatot szerzett a hazai oktatási rendszer működéséről. Részt vett az oktatás, a szakképzés területeinek fejlesztésében. Kiemelten fontosnak tartja a továbbképzéseket, a gyermekkori fejlesztéseket, a készségek fejlesztését. Elhivatott abban, hogy az oktatásban résztvevők olyan gyakorlati tudást szerezzenek, amelyet a mindennapi tevékenységeik során alkalmazni tudnak. Mottója: Közös jövőnk alapja a ma gyermekeinek fejlesztése.

Promó

Promó

RSS hiba: WP HTTP Error: cURL error 60: SSL certificate problem: unable to get local issuer certificate