Neumann János Program: közel 80 milliárd forint jut innovációs pályázatokra

Szerző: | 2023. augusztus. 6. | Fősodor

Az Országgyűlés 2023. június közepén fogadta el Magyarország új innovációs stratégiáját, amely Neumann János Program néven ismert. Az új megközelítésű program középpontjában az egyetemek, a kutatóintézetek és a gazdaság összekapcsolása áll.

A Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkára, Hankó Balázs így kezdte a tájékoztatást, amikor az új stratégia megkapta a parlament jóváhagyását a költségvetési kereteket tekintve is. A bejelentés helyszíne a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) volt, ahol az államtitkár a sajtó képviselői előtt megerősítette: a kormány a Neumann János Program révén célul tűzte ki, hogy Magyarország 2030-ra az unióban a jelenlegi 21. helyről a legjobb 10 közé kerüljön, világszinten pedig a mostani 34.-ről a legjobb 25 innovátor közé tartozzon az EU-s országok innovációs ranglistáján.

A képen Hankó Balázs államtitkár látható.

A cél, hogy Magyarországon 2030-ra egymillió lakosra vetítve kilencezer kutató-fejlesztő jusson. (Fotó: Hankó Balázs Facebook oldala)

A program három stratégiai területre koncentrál: a kutatók-fejlesztők létszámának növelésére, a szabadalmak számának emelkedésére, a kis- és középvállalkozások innovációs potenciáljának növelésére – fejtette ki Hankó Balázs. Kiemelte azt is, hogy a kutatók-fejlesztők létszámának növelésével el kívánják érni, hogy Magyarországon 2030-ra egymillió lakosra vetítve kilencezer kutató-fejlesztő jusson. Az államtitkár elmondta, hogy a Neumann János Program a fentiekkel együtt kilenc intézkedéscsoportot tartalmaz.

Ugyanezen az eseményen Kiss Ádám, az NKFIH elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy a Neumann János Program megvalósítását szolgálja a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs (NKFI) Alap 2023. évi Programstratégiája, amelynek a részeként az idén 79 milliárd forint keretösszegű pályázati forrás áll rendelkezésre, és a pályázatok nyitva vannak.

Lényeges az is, hogy az új rendszerben támogatáshoz jutó projektek megvalósítási időszakát az új pályázati kiírás „feszesebbé teszi”, továbbá meghatározó szerephez jut a projektek folyamatos szak- mai támogatása, amit az újonnan felálló Nemzeti Innovációs Ügynökség (NIÜ) lát el.

*

Az UNI in&out ipari digitalizációs kiadványa – ami a hazai Siemens Zrt. fő támogatásával készült – a fentihez hasonló témákon túl (amelyek teljes terjedelemben elolvashatók a kiadványban) igen értékes rangsorokat tartalmaz. Mégpedig a digitalizáció terén releváns STEAM* képzési területeken. E rangsorok az Oktatási Hivatal és a Clarivate megoldásai alapján készültek.

*A STEM a (Science, Technology, Engineering és Mathematics) felsőoktatási képzési területeket jelenti, ám újabban STEAM-ként is emlegetik, mert az A, mint Arts is a rövidítésbe ékelődik, hiszen a digitalizációban is elengedhetetlen a művészeti megközelítés.

UNIside ipari digitalizációs kiadvány

 

Digitalizálás, egészséges élet, zöldátállás

A Kulturális és Innovációs Minisztérium szerint Magyarország „jövőképességének” kulcsfontosságú összetevője a hazai gazdaság mainál is szélesebb körű digitalizálása, az egészséges élet szemléletének és a kapcsolódó vállalkozásoknak, programoknak és kutatásoknak az erősítése, valamint a fenntartható zöldátállás megvalósítása. E célrendszer támogatására 35 milliárd forint áll rendelkezésre a nyáron megjelent Programstratégiában. Ezt már Bódis László, a KIM innovációért felelős helyettes államtitkára jelentette be. Hozzátette: az innovációk eredményességét segíti továbbá, hogy a pályázatokban elvárásként jelenik meg az árbevétel-termelés, valamint a támogatások révén kifejlesztett innovációk szabadalmának hivatalos benyújtása.

[kiemelt]A kutatók létszámának növelésével cél, hogy itthon 2030-ra egymillió lakosra vetítve 9000 kutató-fejlesztő jusson.[/kiemelt]

Ez utóbbiban a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) is jó néhány támogatott konstrukcióval és lehetőséggel segíti a vállalkozásokat, az egyetemeket, illetve a kutatóhelyeket. Mint Farkas Szabolcs, a SZTNH elnöke pár nappal később elmondta: a szabadalmak számának növelését segítve a bejelentési és fenntartási díjakra 75 százalék kedvezményt adnak, továbbá egyes területeken felgyorsítják az eljárásokat. Tárgyalnak nemzetközi szabadalmi szervezetekkel arról, hogy a magyar szabadalmak külföldi bejelentéséhez is kapjanak kedvezményt a hazai bejelentők, különösen az EU-s szabadalmi ügyekben erős ma is az illetékes hivatalok együttműködése.

Milliárdok érkeznek, de mérik az eredményeket

A tájékoztatás szerint a Programstratégia kiemelt figyelmet fordít egyrészt a gyors növekedésre képes és jelentős hazai hozzáadott értéket felmutató társaságok, az úgynevezett spin-offok támogatására, másrészt az iparjogvédelmi aktivitás erősítésére és a nemzetközi pályázatokban való eredményes részvételre. (A spin-offok az egyetemről vagy nagyobb, régebbi cégekből kinőtt, külön entitásként kezelt innovációs projektek.)

Kiderült az is, hogy a Magyar Kutatási Hálózat nemzetköziesítését szolgálja az 5 milliárd forintból megvalósuló Élvonal Plusz pályázat, amelynek célja a kiváló hazai és külföldi kutatók Magyarországra vonzása. Emellett tovább folytatódnak a kutatói életpályát segítő programok: a kutatásokat kiválósági alapon támogató OTKA 13,5 milliárdos, a kutatói utánpótlást célzó Új Nemzeti Kiválósági Program 3,5 milliárdos és a Kooperatív Doktori Program közel 5,1 milliárd forintos keretösszeggel.

A Neumann János Program három kulcsa

Program három kulcsa A Programstratégia 2023. évi pályázati konstrukciói a Neumann János Program három kulcsszava köré szerveződnek.

  • Első az asszociáció, ami az egyetemek, a kutatóintézetek és a gazdaság összekapcsolását jelenti.
  • Második a hatás, azaz hogy a kutatás és az innováció gazdasági, társadalmi és intellektuális eredményt váltson ki.
  • Harmadik a mérés, ami a támogatásokban megfelelő eredménymutatók folyamatos és megbízható mérését jelenti.

Ez utóbbi, vizsgálandó eredménymutatók lehetnek többek között a minőségi, rangos tudományos helyeken közzétett publikációk, a jövedelemtermelő szabadalmak, a termék vagy az árbevétel. A stratégiában foglalt célok megvalósulása elősegíti a magas hozzáadott értékű hazai munkahelyek létrejöttét, a családok életszínvonalának növekedését.

A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap 2023. évi Programstratégiája, valamint a Neumann János Program részletei a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal honlapján, a www.nkfih.gov.hu weboldalon érhetők el.

Az UNI in&out ipari digitalizációs kiadványa – ami a hazai Siemens Zrt. fő támogatásával készült – a fentihez hasonló témákon túl (amelyek teljes terjedelemben elolvashatók a kiadványban) igen értékes rangsorokat tartalmaz. Mégpedig a digitalizáció terén releváns STEAM* képzési területeken. E rangsorok az Oktatási Hivatal és a Clarivate megoldásai alapján készültek.

UNIside ipari digitalizációs kiadvány

A szerzőről:

Szakmát Szerzek
A Szakmát Szerzek! szerkesztőségének célja a hazai szakképzés presztizsének valós erősítése, például sikertörténetekkel, tudományos elemzésekkel a témában. A weboldalon helyet kapnak a szakképzést érintő aktualitások, hírek, valamint a friss kutatási eredmények ismertetései, munkaerőpiaci adatok egyaránt.

Promó

Promó