Egyre inkább elmosódik az éles határ a nőies és férfias szakmák között. Ma már a nők is lehetnek mentőápolók, autószerelők, vagy a férfiak fodrászok, szociális gondozók. Nézzük meg ezeket a példákat közelebbről!
Egészségügyi szakmák a nemek vonzásában
Régebben az egészségügyi szakmákat kifejezetten női munkakörnek tartották, a betegek fizikai és mentális ápolása, támogatása női feladatnak számított. Ezzel szemben ma már egyre több férfi ápolóval találkozhatunk, nemcsak az egészségügyi, hanem a szociális szférában is. Ez jól is van így, mert a segítő szakmákban az egyének empátiájára és segítőkészségére van szükség, ami nem a dolgozó nemén, hanem a személyiségén múlik. Sőt, a szociális gondozás területén a problémásabb eseteknél nagy segítség lehet a férfiak határozott nyugalma. A nők előtt pedig a mentőápoló szakma nyílt meg: korábban elképzelhetetlen volt, hogy nők vonuljanak ki betegellátásra, azonban 2017 óta már nők is választhatják ezt a szakmát, és egyre többen teszik is ezt.
Női autószerelők és férfi fodrászok
Két-három évtizeddel ezelőtt az autószerelés kifejezetten férfiak által uralt területnek számított, ahol a női munkaerő szinte elképzelhetetlen volt. A digitális fejlődésnek köszönhetően azonban a mai járműveket már nagyrészt digitális rendszerekkel látják el, és a szervizeléshez használt eszközök is jelentős változáson mentek keresztül. Ezek a modern berendezések nagyrészt kiegyenlítik a nemek közötti fizikai-erőnléti különbségeket.
A fodrász szakmánál értelemszerűen nem a fizikai korlátok szabtak sokáig gátat annak, hogy férfiak ezt a területet válasszák maguknak. (Bár egy percig se gondoljuk, hogy különböző pózokban igazítani a vendég haját minden oldalról nem jelent fizikai terhelést!) Érdekes, hogy bár a női fodrászok minden területen tevékenykedtek (női, férfi, gyermek fodrászat), mégis elnőiesedett a szakma.
Ma azonban azt láthatjuk, hogy sorra nyílnak a kifejezetten férfiak igényeire szabott borbélyüzletek, maszkulin berendezéssel – teljesen más a hangulata egy ilyen üzletnek, mint egy bármilyen nemű, korú vendéget fogadó fodrászszalonnak. Eközben egyre több férfi választja a fodrász szakirányt a szakközépiskolában, ahol kitűnően elsajátítják mind a férfi, mind a női frizurák elkészítésének művészetét.
Techgirlök és férfi divattervezők
A fodrászathoz hasonlóan az informatikai terület sem a kiemelt fizikai igénybevételéről híres, mégis a férfiak domináltak ezeken a képzéseken. Azonban az informatikai terület népszerűsége folyamatosan növekszik, hiszen stabil megélhetést kínál, és a munkaerőpiacon állandó igény mutatkozik a jól képzett szakemberek iránt. Ennek is köszönhető, hogy napjainkban egyre több nő dönt az informatikai képzések mellett.
Bár a kreativitás és a trendek ismerete sosem a nemtől függött, mégis jellemzően nőket láthattunk ezen a területen érvényesülni. Ma már azonban ez a terület is változóban van, legyen szó akár a dekoratőri, akár a divat- és ruhaipari szakmákról, egyre több férfi választja ezeket a képzési irányokat. A legismertebb divattervezők között is nagyrészt férfiakat találunk, hiszen az alkotóképesség és a trendek ismerete sokkal inkább a személyiségünkhöz kapcsolódik, mint a nemünkhöz.
Kíváncsi vagy rá, hogy milyen szakmákat hódítottak még meg a nők? Itt írtunk bővebben róla:
Nők férfias szakmákban