A rendészeti őr elhelyezkedhet rendészeti, magánbiztonsági tevékenységet végző, valamint rendvédelmi szervezeteknél. Feladata a védelmi szintű létesítmények őrzése és a közterületi járőrszolgálat ellátása. Emellett szállítmányok kísérését is végzi, biztosítva a pénz- és értékszállítást.
Az őrök rendkívüli eseményekkor és szükséghelyzetekben is intézkednek, valamint közveszély-elhárításban vesznek részt. Fontos szerepük van a bűncselekmények tetten érésében, és szükség esetén alkalmazzák a támadáselhárító eszközöket és a kényszerítő testi erőt a szakmai szabályok szerint.
A rendészeti őr együttműködik a feladat-végrehajtásban érintett hatóságokkal, a rendvédelmi szervekkel, a biztosításban résztvevő biztonsági szolgálatokkal, szervezőkkel.
Milyen az ideális szakember?
- Logikusan gondolkodik
- Könnyen tud kapcsolatokat teremteni
- Könnyen értelmez bármilyen szöveget
- Jó a kommunikációs képessége
- Képes együttműködni társaival
- Kommunikációs készsége jó
- Minden esetben illemtudóan viselkedik
Speciális rokonszakmák és szakképesítések:
- Közszolgálati technikus
- Közterület felügyelő
- Fegyveres biztonsági őr
- Rendőr tiszthelyettes
- Büntetés-végrehajtási felügyelő
Kiknek ajánlott?
A rendészeti őr szakma ajánlott azon fiatalok számára, akik kellő elhivatottságot éreznek arra, hogy ügyeljenek a környezetükben élők biztonságára, a közrend fenntartására, és szeretnének hozzájárulni az emberek életkörülményeinek mindennapi biztonságához.
Mennyi időbe telik a képzés?
3 év (felnőtteknek rövidebb). A rendészeti őr szakma a rendészet és közszolgálat ágazat képzése. Az általános iskola elvégzését követően, három év alatt sajátítható el szakképző iskolában. Aki szeretne továbbtanulni, érettségi birtokában például rendőr tiszthelyettes végzettséget szerezhet két év alatt.
A szakma leírása tájékoztató jellegű, részletes és szakszerű leírásért kérjük keresd fel az Innovatív Képzéstámogató Központ Zrt. (IKK) weboldalát.