A szakképzési intézményrendszer jelentősen változott az elmúlt években. Annak érdekében, hogy megismerhesd a jelenlegi oktatási formákat, egy összefoglalót készítettünk. Most a technikum rendszerét ismerheted meg!
Ha nem tudod, hogy mi a különbség a szakiskola, a szakgimnázium, a szakképző iskola és a technikum között, akkor neked is hasznosak lesznek ezek a rövid összefoglalók. Reméljük, hogy így könnyebben választod ki azt az oktatási formát, ami számodra a leghasznosabb lehet.
Mi a technikum?
A technikum ötéves képzés, amely során a tanuló érettségi vizsgát és szakmai végzettséget egyaránt szerezhet. A képzés feltétele az általános iskolai képzés befejezése. Fontos újítás, hogy a technikumi tanulók a tanulmányi eredményeik alapján ösztöndíjban részesülhetnek már a 9. évfolyamtól. További előnye a képzésnek a duális képzőhelyen történő szakmai oktatás, valamint képzés végén szerezhető két végzettség (érettségi és technikusi oklevél). Azoknak, akik tervezik a szakmai képzésüket a felsőoktatásban folytatni, a technikusi végzettség plusz pontokat jelent a felvételi eljárás során.
Lássuk, hogyan alakul a képzés…
A 9-10. évfolyamos tanulók elsősorban ágazati alapoktatásban részesülnek. Az ágazati képzés azért tart két évig, mert ebben az időszakban magasabb a közismereti órák száma (magyar, matematika, történelem) az érettségire való felkészülés miatt. A 10. évfolyam végén ágazati alapozó vizsgát tesznek a tanulók.
A 11-13. évfolyamon a szakirányú már a konkrét szakmai tudás átadásáról szól. Az oktatás akár az iskolán kívül, duális képzőhelyen is folytatódhat, ami jelentős gyakorlati tudást eredményez. A gyakorlati oktatás mellett a duális képzés egyéb előnyökkel is jár. Ezeken a képzőhelyen szakképzési munkaszerződés keretében történik az oktatás. Így munkabér, TB jogviszony és egyéb juttatás is jár a tanulóknak.
A 12. évfolyamos tanulók előrehozott érettségi vizsgát tehetnek magyarból, matematikából, idegen nyelvből és történelemből. Az ötödik érettségi tárgy maga a technikusi szakképesítés szakmai vizsgája. A 13. évfolyamos tanulók tehát két végzettséget igazoló bizonyítványt kapnak: érettségi bizonyítványt és technikusi oklevelet. A technikumi végzettséggel megnyílik az út a felsőoktatás szakirányú képzéseire.
Kinek ajánlott a technikum?
Azoknak a tanulóknak, akik:
- befejezték az általános iskolai képzést;
- tudják, hogy mivel szeretnének foglalkozni, mely szakmát szeretnék elsajátítani;
- konkrét jövőképpel rendelkeznek;
- szeretnék biztosítani a helyüket a munkaerőpiacon egy versenyképes szakma megszerzésével;
- már az oktatás során is szeretnének ösztöndíj rendszerben részt venni, és pénzt keresni;
- szeretnének a felsőoktatásban továbbtanulni.