Mi a technikum? – Szakképzési kisokos

Szerző: | 2023. március. 12. | Fősodor

A képen érmekupacok láthatók, az utolsón egy diplomázó kalap szerepel

A szakképzési intézményrendszer jelentősen változott az elmúlt években. Annak érdekében, hogy megismerhesd a jelenlegi oktatási formákat, egy összefoglalót készítettünk. Most a technikum rendszerét ismerheted meg!

Ha nem tudod, hogy mi a különbség a szakiskola, a szakgimnázium, a szakképző iskola és a technikum között, akkor neked is hasznosak lesznek ezek a rövid összefoglalók. Reméljük, hogy így könnyebben választod ki azt az oktatási formát, ami számodra a leghasznosabb lehet.

Mi a technikum?

A technikum ötéves képzés, amely során a tanuló érettségi vizsgát és szakmai végzettséget egyaránt szerezhet. A képzés feltétele az általános iskolai képzés befejezése. Fontos újítás, hogy a technikumi tanulók a tanulmányi eredményeik alapján ösztöndíjban részesülhetnek már a 9. évfolyamtól. További előnye a képzésnek a duális képzőhelyen történő szakmai oktatás, valamint képzés végén szerezhető két végzettség (érettségi és technikusi oklevél). Azoknak, akik tervezik a szakmai képzésüket a felsőoktatásban folytatni, a technikusi végzettség plusz pontokat jelent a felvételi eljárás során.

A képen tanuló diákok láthatók hátulról, amint a padok fölé görnyedve jegyzetelnek
A technikum első két évében ágazati alapozó képzés zajlik (Fotó: 123rf.com)

Lássuk, hogyan alakul a képzés…

A 9-10. évfolyamos tanulók elsősorban ágazati alapoktatásban részesülnek. Az ágazati képzés azért tart két évig, mert ebben az időszakban magasabb a közismereti órák száma (magyar, matematika, történelem) az érettségire való felkészülés miatt. A 10. évfolyam végén ágazati alapozó vizsgát tesznek a tanulók.

A 11-13. évfolyamon a szakirányú már a konkrét szakmai tudás átadásáról szól. Az oktatás akár az iskolán kívül, duális képzőhelyen is folytatódhat, ami jelentős gyakorlati tudást eredményez. A gyakorlati oktatás mellett a duális képzés egyéb előnyökkel is jár. Ezeken a képzőhelyen szakképzési munkaszerződés keretében történik az oktatás. Így munkabér, TB jogviszony és egyéb juttatás is jár a tanulóknak.

A 12. évfolyamos tanulók előrehozott érettségi vizsgát tehetnek magyarból, matematikából, idegen nyelvből és történelemből. Az  ötödik érettségi tárgy maga a technikusi szakképesítés szakmai vizsgája. A 13. évfolyamos tanulók tehát két végzettséget igazoló bizonyítványt kapnak: érettségi bizonyítványt és technikusi oklevelet. A technikumi végzettséggel megnyílik az út a felsőoktatás szakirányú képzéseire.

A képen gyakorlati oktatás látható a gépészeti képzésben
A gyakorlati képzés jellemző a technikumi képzésre (Fotó: 123rf.com)

Kinek ajánlott a technikum?

Azoknak a tanulóknak, akik:

  • befejezték az általános iskolai képzést;
  • tudják, hogy mivel szeretnének foglalkozni, mely szakmát szeretnék elsajátítani;
  • konkrét jövőképpel rendelkeznek;
  • szeretnék biztosítani a helyüket a munkaerőpiacon egy versenyképes szakma megszerzésével;
  • már az oktatás során is szeretnének ösztöndíj rendszerben részt venni, és pénzt keresni;
  • szeretnének a felsőoktatásban továbbtanulni.
Címkék: technikum

A szerzőről:

Kisanyik Tímea
Újságíró-szerkesztő. Sokéves szakképzési területen szerzett munkatapasztalattal rendelkezik, korábban a feladatai közé tartozott a szakmák népszerűsítése. Újságíróként elhivatottan támogatja azt a célt, hogy a szakképzéshez és a felnőttképzéshez kapcsolódó információk minél több emberhez jussanak el. Szereti a sikertörténeteket, amelyek inspirálóak mások számára, a jövő oktatásához tartozó – akár digitális – fejlesztéseket, amelyek könnyebbé tehetik a munkavégzést. Figyelemmel kíséri a magyar és nemzetközi trendeket, valamint a szakmai versenyeket, rendezvényeket.

Promó

Promó

RSS hiba: WP HTTP Error: cURL error 60: SSL certificate problem: unable to get local issuer certificate