Mi a szakképző iskola? – Szakképzési kisokos

Szerző: | 2023. április. 14. | Fősodor

A képen filccel felírva a training szó szerepel

A szakképzési intézményrendszer jelentősen változott az elmúlt években. Annak érdekében, hogy megismerhesd a jelenlegi oktatási formákat, egy összefoglalót készítettünk.

Ha nem tudod, hogy mi a különbség a szakiskola, a szakgimnázium, a szakképző iskola és a technikum között, akkor neked is hasznosak lesznek ezek a rövid összefoglalók. Reméljük, hogy így könnyebben választod ki azt az oktatási formát, ami számodra a leghasznosabb lehet.

Mi a szakképző iskola?

A szakképző iskolai képzés összesen hároméves képzés, amely szakmai bizonyítvány szerzésével zárul. Feltétele az általános iskolai képzés befejezése. A szakképző iskolák képzése rugalmas, ugyanis a tanuló az első évben elsősorban ágazati alapozó képzést kap.

A képen diákok láthatók asztal mögött, amint jegyzetelnek
A szakképző iskolai képzés egyéves ágazati alapozóképzéssel kezdődik (Fotó: 123rf.com)

Lássuk, hogyan alakul a képzés…

A szakképző iskolába történő jelentkezés során a tanulónak csak az ágazatot kell kiválasztania, amely érdekli őt. A 9. évfolyamon ágazati alapoktatás történik, amelyet egy ágazati alapvizsga zár. Fontos, hogy az ágazati alapoktatás a technikumban és a szakképző iskolában ugyanaz. Ha tehát a tanuló úgy érzi, hogy az adott szakma igazán érdekli őt, akkor bármikor válthat, áttérhet a technikumi képzésre.

A konkrét szakmai oktatás a 10-11. évfolyamon történik. Az elméleti és gyakorlati szakmai oktatás egyaránt történhet az iskolában és duális képzőhelyen is. A duális oktatás során szakképzési munkaszerződés keretében történik az oktatás, így munkabér, TB jogviszony és egyéb juttatás is jár a tanulóknak.

A szakképző iskolai képzés szakmai bizonyítvány szerzésével zárul, ezt követően két év után érettségi vizsgát is tehet a tanuló.

A képen egy fiatal lányt egy fiatal férfi tanít a villanyszerelésre
A szakképző iskolai képzés során kiemelt szerepet kap a gyakorlati képzés (Fotó: 123rf.com)

Kinek ajánlott a szakképző iskola?

Azoknak a tanulóknak, akik:

  • befejezték az általános iskolai képzést;
  • még nem tudják biztosan, hogy mivel szeretnének foglalkozni, mely szakmát szeretnék elsajátítani, de azt tudják, hogy mely ágazat érdekli őket;
  • szeretnék biztosítani a helyüket a munkaerőpiacon egy versenyképes szakma megszerzésével;
  • már az oktatás során is szeretnének ösztöndíj rendszerben részt venni, és pénzt keresni;
  • szeretnék, hogy amennyiben a választott szakma elnyeri a tetszésüket, akkor tovább tudnak tanulni technikumi képzésen, esetleg a felsőoktatásban.

A szerzőről:

Kisanyik Tímea
Újságíró-szerkesztő. Sokéves szakképzési területen szerzett munkatapasztalattal rendelkezik, korábban a feladatai közé tartozott a szakmák népszerűsítése. Újságíróként elhivatottan támogatja azt a célt, hogy a szakképzéshez és a felnőttképzéshez kapcsolódó információk minél több emberhez jussanak el. Szereti a sikertörténeteket, amelyek inspirálóak mások számára, a jövő oktatásához tartozó – akár digitális – fejlesztéseket, amelyek könnyebbé tehetik a munkavégzést. Figyelemmel kíséri a magyar és nemzetközi trendeket, valamint a szakmai versenyeket, rendezvényeket.