A duális képzés szerepe a modern szakképzésben

Szerző: | 2023. március. 12. | Munka

A képen egy útjelző tábla látható, rajta nyilakkal, amelyek mind a tanulás irányába mutatnak

A duális képzés az a kifejezés, amely nagyon gyakran jelenik meg a szakképzéssel kapcsolatos cikkekben. Aki elolvasta a Szakképzési kisokos sorozatunkat, amelyben részletes bemutattuk a jelenleg elérhető szakképzési oktatási formákat, az többször is találkozhatott a duális képzés megnevezéssel. Tekintsük át kicsit részletesebben azt, hogy mi is a duális képzés, és miért éri meg részt venni ebben a képzési formában!

Mi is a duális képzés?

Röviden a duális képzés egy szakképzési forma, amely során a gyakorlati oktatás nem csak az oktatási intézményben zajlik, hanem cégeknél, vállalatoknál is. A tanuló már a képzése során megismeri a duális képzőhely vállalati kultúráját, rendszereit, a szakmájára jellemző munkafolyamatokat. Ezzel a tanuló versenyképes tudást és gyakorlatot szerez már a képzése alatt. Nagyon fontos, hogy a duális képzőhely és a tanuló között szakképzési munkaszerződés keretében munkaviszony alakul ki. Ez azt jelenti, hogy a tanuló a tudása, átlaga stb. alapján havi munkabért és juttatásokat kap. Valamint rendezésre kerül a társadalombiztosítási járuléka is.

Hogyan válhat valaki duális képzőhellyé?

Annak a piaci szereplőnek, aki szeretne duális képzőhellyé válni, több jogszabálynak is meg kell felelnie. A szakmák esetében a Szakmajegyzék tartalmazza a képzésekhez tartozó követelményeket, ezeknek kell megfelelnie a képzőhelynek. Emellett rendelkeznie kell olyan, az oktatásra alkalmas szakemberekkel, akik ténylegesen tudják tanítani a tanulókat a gyakorlati fogásokra.

Ha ezeket a feltételeket teljesíti, a vállalkozásnak be kell nyújtania egy kérvényt a területileg illetékes kereskedelmi és iparkamarának. Ezután egy hatósági ellenőrzés keretében kivizsgálják, hogy a cég ténylegesen megfelel-e az előírásoknak. 

A képen egy idősebb férfi tanít a földmérési feladatokra egy fiatal lányt
A duális képzőhelynek megfelelő szakemberekkel kell rendelkeznie, akik képesek oktatni a tanulókat (Fotó: 123rf.com)

Miért éri meg a képzőhelyeknek?

Egy vállalkozásnak, cégnek, munkaerőpiaci szereplőnek nem egyszerű duális képzőhellyé válnia. Mégis megéri ez a sok papírmunka, az előírások teljesítése és a hatósági vizsgálat egy munkáltatónak. Ugyanis így a tanulók már a gyakorlati képzésük során megismerik a cég működését, a munkafolyamatokat, a vállalati szokásokat, rendszereket. A gyakorlati képzés végére a cég végleges munkahelyet ajánlhat azoknak a tanulóknak, akik munkamoráljuk és tudásuk alapján jól teljesítettek, illetve megfeleltek az elvárásoknak. Így a duális képzőhely hozzáértő és tapasztalt szakembereket nevelhet ki a gyakorlati oktatás végére, akik nagy valószínűséggel nála fognak elhelyezkedni.

Miért éri meg a tanulóknak?

Főképp azért, mert a tanuló már a képzése során részt vesz a vállalati munkafolyamatokban. Megismeri a vállalat által alkalmazott konkrét eszközöket, berendezéseket, amelyek használatát készségszintre tudja fejleszteni. A legfrissebb, akár digitális fejlesztéseket is kipróbálhatja, megismerheti. Szakterületének legjobb képviselőitől tanulhatja a választott szakmája gyakorlati fogásait, méghozzá igazi, vállalati környezetben, ami jelentősen könnyebbé teszi a későbbi elhelyezkedést. A duális képzésnek köszönhetően az iskolapadból kikerülő tanuló versenyképes, akár 2-3 éves szakmai tapasztalattal felvértezve vághat neki a munka világának.

A képen magyar bankjegyek láthatók
A szakképzési munkaszerződés azt jelenti, hogy a tanuló munkabért kap (Fotó: Pixabay.hu)

Kiemelten fontos megemlíteni azt az előnyt is, hogy a duális képzés során a tanuló szakképzési munkaszerződés keretében anyagi juttatásokra is jogosult. Ez azt jelenti, hogy a tanuló és a duális képzőhely a tanuló felkészültsége, tanulmányi eredményei alapján megállapodik egy havi fix munkabérről. Ez az összeg havi 100 ezer és 170 ezer forint közötti munkabért jelent, egyéb céges juttatásokat, valamint a társadalombiztosítási járulék rendezését. Ez a munkaviszony nyugellátásra jogosító szolgálati időnek minősül, azaz a tanuló munkaideje és bére számításra kerül a nyugdíj esetén is.

További információkat a duális képzésről itt találhatsz:

https://ikk.hu/gyik-dualis

https://dualis.mkik.hu/informaciok/dualis-kiadvany

A szerzőről:

Kisanyik Tímea
Újságíró-szerkesztő. Sokéves szakképzési területen szerzett munkatapasztalattal rendelkezik, korábban a feladatai közé tartozott a szakmák népszerűsítése. Újságíróként elhivatottan támogatja azt a célt, hogy a szakképzéshez és a felnőttképzéshez kapcsolódó információk minél több emberhez jussanak el. Szereti a sikertörténeteket, amelyek inspirálóak mások számára, a jövő oktatásához tartozó – akár digitális – fejlesztéseket, amelyek könnyebbé tehetik a munkavégzést. Figyelemmel kíséri a magyar és nemzetközi trendeket, valamint a szakmai versenyeket, rendezvényeket.