Mi a szakgimnázium? – Szakképzési kisokos

Szerző: | 2023. március. 14. | Fősodor

Egy tornacipős látható, körülötte nyilak, amelyek a választató utakat jelképezik

A szakképzési intézményrendszer jelentősen változott az elmúlt években. Annak érdekében, hogy megismerhesd a jelenlegi oktatási formákat, egy összefoglalót készítettünk.

Ha nem tudod, hogy mi a különbség a szakiskola, a szakgimnázium, a szakképző iskola és a technikum között, akkor neked is hasznosak lesznek ezek a rövid összefoglalók. Reméljük, hogy így könnyebben választod ki azt az iskolatípust, ami számodra a leghasznosabb lehet.

Mi a szakgimnázium?

A szakgimnázium öt évfolyammal működő, általában művészeti, pedagógiai, illetve közművelődési szakmai képzést folytató intézmény. Régen ezeket az intézményeket hívták szakközépiskolának. A szakgimnáziumi képzés az érettségire és a választott szakma megszerzésre készíti fel a tanulókat egy ötéves képzés keretében. A képzés feltétele a befejezett általános iskolai képzés. A szakgimnáziumi képzés során a 9-12. évfolyamokon a közismereti tárgyak mellett szakmai elméleti és gyakorlati tárgyak oktatása egyaránt történik.

Egy tanárnő tanít diákokat, akik körülötte félkörben ülnek
Az elméleti oktatás alapozza meg a tudást (Fotó: 123rf.com)

Lássuk, hogyan alakul a képzés…

A szakgimnazisták a 9. évfolyam során hetente 3 órában tanulhatnak egy összevont, komplex természettudományi tantárgyat. A 10. évfolyamtól viszont már csak a szakmacsoportjukhoz legközelebb álló természettudományi tárgyat tanulhatják. A közismereti tárgyakról, tehát a matematikáról, magyarról és történelemről ugyanannyi órában tanulnak, mint a gimnazisták, de számukra csak egy idegen nyelv tanulása kötelező, ez heti négy tanórát ölel fel. Összességében az oktatás jelentős hányadát a szakmai órák töltik ki. Például a 9. évfolyamon heti minimum 11, a 10. évfolyamon heti minimum 12, míg a 11-12. évfolyam tanulóinak heti minimum 10 szakmai órájuk van.

Vegyipari tanulók gyakorolnak mikroszkópok előtt
Az elméleti tudást pedig a gyakorlati oktatás erősíti meg (Fotó: 123rf.com)

A 12. évfolyam sikeres zárásával a tanulók érettségi vizsgát tesznek. A négy fő tantárgy (magyar, matematika, történelem és idegen nyelv) mellett a szakgimnáziumi tanulók szakmai tárgyból is érettségi vizsgát kell tegyenek. A szakmai tárgyból végzett sikeres érettségi esetén a tanulók szakmai papírt szereznek.

Az érettségi vizsga után a tanulók további egy évig tanulhatnak az intézményben. Így szerezhető meg a technikusi képzettség, és ez adja a leginkább piacképes szakmai végzettséget.

Kinek ajánlott a szakgimnázium?

Azoknak a tanulóknak, akik:

  • befejezték az általános iskolai képzést;
  • tudják, hogy mivel szeretnének foglalkozni, mely szakmát szeretnék elsajátítani;
  • konkrét jövőképpel rendelkeznek;
  • szeretnék biztosítani a helyüket a munkaerőpiacon egy versenyképes szakma megszerzésével;
  • már az oktatás során is szeretnének ösztöndíj rendszerben részt venni, és pénzt keresni.
Címkék: szakgimnázium

A szerzőről:

Kisanyik Tímea
Újságíró-szerkesztő. Sokéves szakképzési területen szerzett munkatapasztalattal rendelkezik, korábban a feladatai közé tartozott a szakmák népszerűsítése. Újságíróként elhivatottan támogatja azt a célt, hogy a szakképzéshez és a felnőttképzéshez kapcsolódó információk minél több emberhez jussanak el. Szereti a sikertörténeteket, amelyek inspirálóak mások számára, a jövő oktatásához tartozó – akár digitális – fejlesztéseket, amelyek könnyebbé tehetik a munkavégzést. Figyelemmel kíséri a magyar és nemzetközi trendeket, valamint a szakmai versenyeket, rendezvényeket.