Szakmaválasztás: kifizetődőbb, ha a szíved diktál – interjú Tálos Péterrel, a Foxconn csoport alelnökével és a Cloud Network Technology Kft. ügyvezető igazgatójával

Szerző: | 2025. február. 20. | Munka

A fiatalok lesznek a jövő középkorú, tapasztalt munkatársai, és közülük kerülnek majd ki a vezetők. Tehát az a vállalat, amelyik nem fókuszál arra, hogy a fiatalok számára attraktív legyen, az csak rövid távon tud sikeres lenni, mert hosszú távon nem fogja kitermelni azt a következő generációt, amely 10-20-30 év múlva sikerre viszi a céget. Épp ezért fontos, hogy olyan legyen a munkakörnyezet, olyanok legyenek a feladatok, hogy azokat a fiatalok szexinek, érdekesnek találják” – nyilatkozta lapunknak Tálos Péter, a Foxconn csoport alelnöke és a Cloud Network Technology Kft. ügyvezető igazgatója.

Ez a cikk eredetileg az UNI in&out 2025-ös kiadványában jelent meg.

Milyen gyakornoki program, duális képzés működik a cégnél?

A duális képzésnek vannak olyan területei, ahol kifejezetten hasznosak, bár rendkívül költséges és kevéssé hatékony képzési formának tartom. Nálunk is van duális képzés a helyi informatikai technikummal: informatikai technikusokat képzünk közösen. Így naprakész és gyorsan integrálható tudást adhatunk a frissen végzett fiatalok által.

Mit gondolnak a Foxconnál a fiatalokról, a Z generációról, személyesen hogyan gondolkodik erről a témáról?

Ez egy több évezredes sztori, hogy az előző nemzedék mindig jobb volt. Ennek vannak filozófiai alapjai. Annak idején az volt a közhiedelem az ókorban, hogy az ember az istenektől származik, épp ezért a következő generáció eggyel távolabb volt az istentől, és ezért rosszabb. Ez persze nem igaz, hogy régen minden jobb volt. Nagy valószínűséggel nem az istenektől származunk, vagy nem abban az értelemben, amelyik értelemben ezt az ókori filozófia gondolta. Másrészről pedig egyik generáció sem rosszabb, mint a másik, csak más. Úgyhogy nem is tudom ezeket értelmezni, hogy „a mai fiatalok”. Nálunk vannak 60 éves munkavállalók, veszünk fel ötven fölöttieket is, tehát nem fókuszálunk arra, hogy ha nem vagy elég fiatal, akkor nem is jöhetsz. De nyilvánvalóan nagyon szeretjük, ha jönnek a fiatalok is, hiszen ők lesznek a jövő középkorú, tapasztalt munkatársai, és közülük kerülnek majd ki a vezetők is. Tehát az a vállalat, amelyik nem fókuszál arra, hogy a fiatalok számára attraktív legyen, az csak rövid távon lehet sikeres, mert hosszú távon nem fogja kitermelni azt a következő generációt, amely 10-20-30 év múlva sikerre viszi a céget. Épp ezért kiemelten fontos, hogy olyan legyen a munkakörnyezet, olyanok legyenek a feladatok, hogy azokat a fiatalok szexinek, érdekesnek találják.

A Foxconn hogyan válik vonzó munkahellyé a fiatalok szemében?

A magyarországi Foxconn egyrészt része egy óriási vállalatnak, és a ráosztott szerepek szerint elvégzi a feladatait, amik nagyon érdekesek, hiszen olyan területen dolgozunk, ami ma talán a legizgalmasabb az informatikában. A cloudtechnológiáról van szó, annak is a hardvereit gyártjuk. Folyamatosan kísérletezünk, fejlesztünk új megoldásokat, technológiákat, a kiterjesztett valóságtól elkezdve sok mindent, amivel a termelési folyamatainkat próbáljuk tökéletesíteni. Emellett együtt dolgozunk olyan innovatív, új termékeket gyártó kisebb vállalatokkal, amelyekben hiszünk, amelyekből lehet valami nagy durranás. Megpróbálunk velük együttműködni, és biztosítani nekik egy nagy gyártáskapacitású hátteret.

Milyen szempontokat vegyenek figyelembe a mai fiatalok, amikor azon gondolkoznak, hogy erre a pályára akarnak-e lépni?

Azt javaslom minden fiatalnak, hogy azt csinálja, ami érdekli, mert abban lesz jó. Tehát senki ne menjen informatikusnak csak azért, mert ez jól fizető szakma. Azért menjen informatikusnak, mert van valami az informatikán belül, egy terület, ami érdekli, amivel ő akar foglalkozni, függetlenül attól, hogy mennyit keres vele. Mert ha ez megvan, akkor abban jó tud lenni. Azt döntse el, mi az, ami őt izgatja azon a területen, mi az, amit nagyon szeretne csinálni, amihez érez tehetséget.

Milyen életpályára számítson egy fiatal, aki belép a céghez?

Ez teljesen rajta múlik. Mi olyan cég vagyunk, ahol a dolgozónak a sorsa nagyon sok tekintetben a saját kezében van. Ha elindul valamilyen irányba, és jól csinálja, amit csinál, sokféle lehetősége lesz, mivel ez egy bővülő, folyamatos növekedésben lévő vállalat.

Milyen az ideális jelentkező a Foxconn számára? Az új belépőknek van-e karriertervezésük?

Nincsen ideálunk, igazándiból az a jelentkező lesz a megfelelő, aki belepasszol a kultúrába, de ez mindig csak utólag derül ki. Nagyon mozgalmas cég vagyunk: folyamatosan változik a környezet, a szervezet, új egységek jönnek létre, új feladatok, új pozíciók születnek.

A piacon mit lát, milyen informatikai feladatokat láthat el az MI?

Az informatikának ezer ága van, nagyon komplex. Nyilván, amint a Generative AI elterjed, átalakulnak szakterületek. Most még ennek a legeslegelején vagyunk, de például annak az infrastruktúrának a kiépítésében részt lehet venni, amely ezt lehetővé teszi. Ezt csináljuk mi is, de ezenkívül az MI-fejlesztéshez is hozzá lehet járulni. Ezek a témák a legtrendibbek ma.

Mit gondolt a 18 éves Tálos Péter, mi lesz, ha ilyen idős lesz?

Halvány fogalmam sem volt. Azért jelentkeztem a Közgazdaságtudományi Karra, mert harmadik év végén rájöttem, hogy nem akarok fizikával foglalkozni, és kiléptem a fizikafakultációról. Negyedikben, év elején azon gondolkoztam, mi az, amit könnyű megtanulni. A matematika-történelem lett a választás, ezt követően pedig adta magát a közgazdaságtan. Így lettem közgazdász. Persze lehetne mondani, hogy ez családi hagyomány, mert a nagyapám is az volt, a nagybátyám is és az apám is ezen a vonalon dolgozott, tehát több generációra visszamenőleg közgazdászok voltak a családban, de semmiféle ilyen nem volt: nem akartam folytatni a hagyományokat, sőt az idősebbek óva intettek, hogy erre a pályára lépjek.

Mit gondol az innovációról, a fenntarthatóságról?

Az innováció kulturális kérdés, mert ha nincs bennünk ez a fajta kultúra, ez a hajtóerő, hogy innováljunk, új dolgokat találjunk ki, és megpróbáljuk mindig valami újjal meglepni a piacot vagy a vevőket, akkor nem leszünk innovatívak. Ez a legfontosabb hajtóerő, mindig valami újat kell kitalálni, újat kell próbálni. Az innováció valójában a versenyképesség abszolút záloga. A fenntarthatóság annak a szemléletnek a megvalósulása, hogy a lehető legkevesebbet ártsunk a környezetünknek azzal, amit csinálunk. Nyilván mi is ezen dolgozunk, feltett szándékunk, hogy elérjük oda, hogy a Foxconnak az energiafelhasználása teljesen vagy szinte teljesen megújuló energiából származzon.

Mely egyetemekkel van együttműködésük az innováció területén?

A Győri Egyetemmel és a Pannon Egyetemmel sok közös projektünk volt az elmúlt időszakban, amikor is megpróbáltunk fejleszteni olyan új megoldásokat, amelyek akár valamifajta nóvumként, termékként is megjelenhetnek a piacon.

Igaz, hogy a tradíció és a hagyomány sokszor éppolyan fontos, mint az innováció?

Szerintem egy vállalat identitását a hagyományai, a tradíciói, a szokásai határozzák meg. Értelemszerűen, ha ezzel nem törődünk, akkor elveszítjük saját magunkat. Nyilván ez nagyon fontos. Amikor megyünk előre, nem szabad elvágni mindent, és radikálisan újat csinálni.

Mitől lesz sikeres valaki a maga területén, mit üzen a fiatalok számára?

Azt szokták mondani, hogy a sikeres ember egy olyan vesztes, aki még egyszer megpróbálta. Az különbözteti meg a sikerest a sikertelentől, hogy a sikertelen feladja, a sikeres pedig addig áll fel a bukásai után, amíg egyszer csak sikerül.

Tálos Péter

  • 53 éves.
  • Tanulmányait a pécsi Janus Pannonius Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Karán végezte.
  • Korábban a finn Ensto, majd Eimo vállalatcsoport magyar leányvállalatának kontrollere, később utóbbi vállalat ázsiai adminisztrációjáért (pénzügy, HR, IT stb.) felelős igazgatója volt.
  • 2003 óta dolgozik a Foxconn csoportnál, előbb a Foxconn WLBG Americas regionális business kontrollere és vezérigazgató-helyettese volt, majd 2004 óta a magyarországi leányvállalatnál dolgozik. 2007 decembere óta ügyvezetője a cégcsoporthoz tartozó PCE Paragon Solutions Kft.-nek, 2013-tól pedig az FIH Europe Kft.-nek is, emellett 2011–2014 között ellátta a lengyelországi leányvállalat – a PCE Paragon Invest Sp. z o. o. ügyvezetői feladatait.
  • A Menedzserek Országos Szövetségének 2015 és 2021 között elnökségi tagja, 2021-től a felügyelőbizottság elnöke. 2015 és 2021 között a Joint Venture Szövetség (JVSZ) elnöke, majd további egy évig tiszteletbeli elnöke volt. Jelenleg a szövetség gazdaságstratégia és szabályozás szakmai fórumának elnöke. 2021-től a székesfehérvári MÁV Előre SC elnöke.
  • A Foxconn csoport alelnöke és a Cloud Network Technology Kft. ügyvezető igazgatója.

A szerzőről:

Szakmát Szerzek
A Szakmát Szerzek! szerkesztőségének célja a hazai szakképzés presztizsének valós erősítése, például sikertörténetekkel, tudományos elemzésekkel a témában. A weboldalon helyet kapnak a szakképzést érintő aktualitások, hírek, valamint a friss kutatási eredmények ismertetései, munkaerőpiaci adatok egyaránt.

Promó

Promó

Kövess minket