Közösségi tanulóházat hozott létre Ózdon a Magyar Református Szeretetszolgálat. A tanulóhálózat célja,hogy az ózdi és a környék felzárkózó településeiről származó, nehéz körülmények között élő fiataloknak szociális segítségnyújtást biztosítson.
A TanulÓzd névvel létrejött közösségi tanulóház a helyi igényekre reagál. A komplex ifjúsági és szociális munkára épülő program szakmai előkészítését tavaly novemberben kezdték el. A gyakorlati munka pedig idén januárban indul 20 fiatal bevonásával, akiknek a közösségi tanulás mellett a szabadidő eltöltésére alkalmas, biztonságos teret hoznak létre- közölte a szervezet az MTI-vel.
A távlati célok között, egy olyan modellprogram kidolgozása is szerepel, amely az ország más pontjain élő, hasonló nehézségekkel szembenéző fiatalok számára nyújthat megoldást tanulóházakon keresztül- írta közleményben a Magyar Református Szeretetszolgálat.
A program 38 millió forintból valósul meg
A tapasztalatok azt mutatják, hogy a leghátrányosabb helyzetű településeken élő gyermekeknek rendkívül nagy kihívást jelent a beilleszkedés városi környezetbe vagy új közösségbe. Sokaknak korrepetálásra, tanulmányi támogatásra is szükségük van.
A tanulóház pedagógiája a részt vevő diákok egyedi igényeire épít. Segítik őket a középiskolai tanulmányok során jelentkező nehézségek leküzdésében, és a középfokú végzettség megszerzésében.
A tanulóház a vidéki, elszigetelt légkörből érkező gyermekeket támogatva hídként szolgál a beilleszkedéshez városi környezetbe. Emellett védett környezetet biztosít a tanulásra és személyiségfejlődés-fókuszú programokat is összeállítanak a fiataloknak.
A modellprogram 38 millió forintos magyarországi és európai uniós támogatásból valósul meg, és jövő március végéig tart.
A legszegényebb települések felzárkózásában is segítenek a Szeretetszolgálat munkatársai
Magyarországon 2019 nyarán indult el, „Felzárkózó települések” címmel az a kormányzati program, amely a 300 legszegényebb településen végez komplex szociális felzárkóztatást. A munkában a Magyar Református Szeretetszolgálat is szerepet vállal. Alapítványa mára 51, többségében Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Hajdú-Bihar vármegyei településen van jelen.
A szeretetszolgálat alapítványa 2018 óta dolgozik segítőszolgálatával Ózdon. Korábban a Válaszút program keretében 120 fiatalt segítettek ahhoz, hogy szakmát vagy érettségit szerezzen.