Technikumban tanul tovább a legtöbb nyolcadikos

Szerző: | 2023. április. 28. | Iskolák

Egy technikumban oktatja diákját egy tanár.

A mostani nyolcadikosok közül legtöbben technikumban tanulnak tovább. Az idén középiskolába felvételiző 82.600 nyolcadikos közel 43 százaléka ugyanis ebben az iskolatípusban folytatja tanulmányait.

Az Oktatási Hivatal közzétette, hogy az idei középiskolai felvételi során hány nyolcadikos diák milyen iskolatípusban tanul tovább.

Idén 82 600 nyolcadikos felvételizett középiskolába, 97 százalékuk be is jutott valamelyik intézménybe.

Közülük a legtöbben, közel 43 százalékuk technikumba került be, míg gimnáziumba közel 35 százalékuk

számolt be az UNIside.hu az Oktatási Hivatal által közreadott adatok alapján.

A különböző iskolatípusok között az alábbi módon oszlik meg a felvételt nyert nyolcadikos diákok aránya, száma:

  • technikum: 42,84 százalék (34 375 fő)
  • gimnázium: 34,73 százalék (27 863 fő)
  • szakképző iskola: 18,60 százalék (14 927 fő)
  • szakgimnázium: 2,17 százalék (1 745 fő),
  • szakiskola: 1,30 százalék (1 044 fő)
  • készségfejlesztő iskola: 0,35 százalék (282 fő)

Orbán Viktor kormányfő a minapi Szakma Sztár Fesztiválon kiemelte: 10 fiatalból 6 a szakképzésben (vagyis technikumokban és szakképző iskolákban) tanul tovább. Ezt a mostani adatok is alátámasztják, hiszen a technikumokban a nyolcadikosok közel 43, míg a szakképző iskolákban közel 19 százaléka folytatja tanulmányait, ami összesítve több mint 60 százalékos aránynak felel meg. 

Az Oktatási Hivatal honlapján elérhető adatokat böngészve az is kiderül, hogy az elmúlt években folyamatosan nőtt a technikumokban tovább tanuló diákok aránya. 2021-ben a nyolcadikosok 40,99 százaléka, 2022-ben 42,14 százaléka, míg idén 42,84 százaléka technikumba ment tovább.

A nyolcadikosok továbbtanulási szándékát leíró tavalyi adatsorból az is kiderül, hogy

2022-ben a technikum volt a legnépszerűbb iskola a 9. évfolyamra jelentkezők körében.

Tavaly a nyolcadikosok 40,33 százaléka jelölt meg technikumot első helyen a felvételinél, gimnáziumot pedig 38,11 százalékuk.

A technikum szakmát és érettségit is ad egyszerre

A Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) szerint a szakmát és érettségit egyszerre adó technikumok népszerűségének egyik legfontosabb oka, hogy az ötéves képzésben végzettek jelentős előnyt élveznek szakirányú felsőoktatási továbbtanulás esetén.

„Az, hogy egyre többen választják a szakképzést, annak is köszönhető, hogy a 2020-ban megújult, rugalmasabb szakképzési rendszerben az általános iskolai tanulmányokat befejező diákoknak már nem szakmát kell választaniuk, hanem egy érdeklődésüknek megfelelő irányt, azaz ágazatot. A konkrét szakmát így később, megalapozott ismeretek birtokában választhatják ki, biztosítva ezzel az élményalapú, gyakorlatorientált szakmatanulás lehetőségét” – jegyzi meg közleményében a KIM.

Rendkívüli eljárás indul azoknak, akik nem jutottak be sehova

Korábban megírtuk, hogy a középiskolák április 24-én honlapjukon közzétették az iskolába felvett, fel nem vett, illetve elutasított tanulók végleges listáját. A középfokú iskolák április 28-ig jogszabály szerint értesítik a tanulókat a jelentkezésük elfogadásáról vagy elutasításáról. Ezzel véget ér a középfokú felvételi eljárás általános szakasza.

Nem kell kétségbe esned, ha esetleg most nem kerültél be egyik középiskolába sem. A rendkívüli felvételi eljárással még jó eséllyel bejuthatsz valamelyik középiskolába. Az ezzel kapcsolatos tudnivalókat külön cikkben foglaltuk össze

A szerzőről:

Szakmát Szerzek
A Szakmát Szerzek! szerkesztőségének célja a hazai szakképzés presztizsének valós erősítése, például sikertörténetekkel, tudományos elemzésekkel a témában. A weboldalon helyet kapnak a szakképzést érintő aktualitások, hírek, valamint a friss kutatási eredmények ismertetései, munkaerőpiaci adatok egyaránt.

Promó

Promó

RSS hiba: WP HTTP Error: cURL error 60: SSL certificate problem: unable to get local issuer certificate