A szakképzés ma már nem kerülőút, hanem gyorsítósáv egy sikeres jövőhöz. A Kulturális és Innovációs Minisztérium közlése szerint 2025-ben ismét a technikumok bizonyultak a legnépszerűbb iskolatípusnak a nyolcadik osztályt elvégző tanulók körében.
Az adatok szerint a továbbtanuló diákok közel fele (43,45 százalék) technikumba nyert felvételt. Több, mint 16 százalék (12 140 fő) a szakképző iskolát, majdnem 3 százalékuk (1591 fő) pedig a szakgimnáziumot választotta. Összességében tízből hat diák valamilyen szakképzési formát részesített előnyben.
A minisztérium emlékeztetett, hogy a 2020-ban bevezetett szakképzési reform célja a rendszer rugalmasabbá és átjárhatóbbá tétele volt, hogy az jobban igazodjon a munkaerőpiac folyamatosan változó igényeihez.
Az új rendszer egyik előnye, hogy a diákoknak nem kell azonnal konkrét szakmát választaniuk. Először ágazatot jelölhetnek meg érdeklődési körük szerint, és később, tapasztalataik alapján döntenek a konkrét szakmairánnyal kapcsolatban.
A szakképzés reformja kézzelfogható eredményeket hozott
Az idei felvételi adatok alapján kiemelkedő növekedés figyelhető meg az oktatás ágazatban: az ide jelentkezők száma 115 százalékkal emelkedett a 2022/23-as tanévhez képest. Ebben az ágazatban óvodai nevelői és oktatási asszisztensi szakmák választhatók.
A legkeresettebb technikumi területek az informatika és távközlés, gazdálkodás és menedzsment, turizmus-vendéglátás, speciális gép- és járműgyártás, valamint a szépészet voltak.
A szakképző iskolákban is hasonló trendek figyelhetők meg: a turizmus-vendéglátás, építőipar, gépészet, kereskedelem és gép- és járműgyártás domináltak.
A tanulók a szakképzés során számos támogatásban részesülnek. Az ágazati alapozás idején mindenki havi ösztöndíjat kap, amely tanulmányi előmenetel alapján akár 59 ezer forintra is emelkedhet. A duális képzésbe belépve ez munkabérre váltható, ami akár havi 169 ezer forint is lehet.
A sikeres szakmai vizsga után egyszeri, akár 300 ezer forintos pályakezdési juttatás is elérhető, amit eszközbeszerzésre vagy a karrier elindítására lehet fordítani. Ezt egészítheti ki a legfeljebb 4 millió forintos szabad felhasználású munkáshitel, amely a 17–25 év közötti fiatalokat támogatja életkezdésükben.
„A szakképzés ma már nem másodlagos út, hanem gyorsítósáv egy sikeres élethez.” hangsúlyozta Varga-Bajusz Veronika államtitkár.
Elmondta a szakképzési rendszer népszerűsége azt bizonyítja, hogy az új modell sikeresen működik.
Kiemelte, hogy az idei év különleges, hiszen most vizsgáznak először az öt éves technikumi képzés első diákjai, akik korszerű és gyakorlatorientált tudással indulhatnak el a felsőoktatás vagy a munka világa felé.
Ha kíváncsi vagy, melyek jelenleg a legjobb technikumok Magyarországon, érdemes megnézni a legfrissebb rangsort.
Itt az új technikumi rangsor