Válaszokat adunk a 21. század legfontosabb kihívásaira – interjú Matheidesz Rékával, a MOME CEO-jával

Szerző: | 2025. május. 28. | Mi leszek?

Ez a cikk eredetileg a 2024-es UNI in&out nyári kiadványában jelent meg.

„A kreatív szakemberek már nemcsak egy-egy szép tárgy tervezésében és kialakításában vesznek részt, hanem innovációs, kutatási és fejlesztő csapatok fontos tagjai” – mondta Matheidesz Réka, a MOME CEO-ja.

Mit tart a kar legfontosabb jellemzőinek, amelyek a hasonló karoktól megkülönbözteti önöket?

A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) az ország legfontosabb dizájn- és művészeti műhelye, amely hármas pillérrendszerre épül: magas szintű oktatás, kutatás-fejlesztés-innováció és technológia. A MOME küldetése, hogy dizájnalapú tanulással, kutatással és a gyakorlati szakértelem alkalmazásával adjon válaszokat a 21. század égető kihívásaira. Missziónknak tekintjük a közösség szolgálatát, a dizájntudatosság terjesztését, hogy hozzájáruljunk Magyarország és Kelet-Közép-Európa gazdasági, valamint kulturális ökoszisztémáinak fejlesztéséhez. A célunk nemcsak az, hogy 2030-ra a kelet-közép-európai régió legmeghatározóbb kreatív központjává váljunk, de az is, hogy tegyük mindezt addigra klímasemlegesen.

Miért vonzó ez a képzési terület és az itteni szakok a fiatalok számára?

A dizájn szerepe nagyon sokat változott az elmúlt években: a kreatív szakemberek már nemcsak egy-egy szép tárgy tervezésében és kialakításában vesznek részt, hanem innovációs, kutatási és fejlesztő csapatok fontos tagjai. Az Innovációs Központunkban is interdiszciplináris megközelítésű kutatási projektek zajlanak, a fenntartható anyagkutatástól az immerzív történetmesélésig. Mi képezzük  többek között a jövő kiemelkedő autótervezőit, UX-dizájnereit, grafikusait, tárgytervezőit, animációs rendezőit, művészeti és  dizájnmenedzsereit. Az egyetem nemzetköziesítésével olyan kapcsolatteremtési lehetőségek nyíltak meg az ide járók előtt, amelyek a nálunk  szerezhető mesterségbeli tudással párosítva hatalmas versenyelőnyöket jelentenek. Ha már arról van szó, miből tudnak majd a karrierjük  során piaci előnyt kovácsolni, meg kell említeni, hogy alap- és mesterszakjainkon egyaránt nagy hangsúlyt fektetünk a személyes út, hang  megtalálására, és olyan tudással, például vállalkozási képzéssel, az egyéni prezentációs készségek fejlesztésével egészítjük ki a tantervet, amellyel bátran a piacra léphetnek.

Milyen fejlesztések voltak, illetve lesznek a karon? Milyen perspektívát kínálnak, ennek a képzési területnek milyen jövője van?

Jelenleg az egyetemen egy átfogó stratégiai fejlesztés zajlik, amelynek célja a nemzetközi ambícióinkhoz és az új hallgatói generációk igényeihez illeszkedő, 21. századi képzési modell kidolgozása.

A Jövő Egyeteme koncepciója szerint megerősítjük az alapképzést: alapműveltséget, ember- és világképet adunk át a hallgatóinknak, amellyel nem „csak” kiváló szakemberek, hanem a világ bonyolult összefüggéseit is értelmezni tudó, szellemi önrendelkezésre képes polgárok lehetnek.

Dinamizáljuk a mesterképzést: az új modellben MA-szakjaink tanulói többek között közösségi kihívásokon, társadalmi és ökológiai problémák megoldásán dolgoznak csapatban, projektalapon, a művészetek, a dizájn és az innováció eszközeivel. Végül a megújuló felnőttképzéseinken minden nálunk felhalmozott tudást elérhetővé teszünk a más szakterületekről érkezők, a fiatalok és az idősebbek számára is.

Oktatóink, kutatóink szakmai fejlődésére, előmenetelük támogatására is kiemelt figyelmet fordítunk. A képzés fejlesztése mellett érdemes a 2019-ben átadott campus épületegyüttesét is megemlíteni, amelynek a TechPark-jában tanulhatók analóg és digitális technikák, a műhelyeiben nagy múltú szakemberektől 21. századi környezetben tanulhatnak a hallgatók. A campus kertje pedig egy általános, a  legkorszerűbb ökológiai elveket is figyelembe vevő fejlesztésen esik át.

Mennyire gyakorlatorientált az itt folyó képzés? Mennyiben és hogyan tudják figyelembe venni a munkaerőpiaci igényeket? Hogyan  csatornázza be az egyetem a munkaerőpiaci elvárásokat a képzésekbe? Milyen céges együttműködéseik vannak?

A BA-képzésünk fő célja, hogy lehetővé tegye a munkaerőpiacon való elhelyezkedést biztosító diploma megszerzését, ezért az alapképzés során a gyakorlat kap nagyobb hangsúlyt. Ugyanakkor megfelelő elméleti alapozást nyújt a tanulmányok folytatásához mesterképzési ciklusban. Tavaly fejlesztettük a Business to Dizájn (B2D) modulunkat, amely minden BA-hallgató számára kötelező kurzus, és amelynek  célja, hogy felkészítse a diákokat az üzleti gondolkodásra és akár saját vállalkozás indítására is, de hasznos azoknak is, akik egy nagyobb  cégben, stúdióban szeretnének elhelyezkedni.

Sok partneri együttműködésünk van jelentős iparági szereplőkkel, ezeknek egy része a képzési  programba is beépül, ilyen például a több mint húsz évre visszatekintő Mercedes-Benz és a MOME közti kooperáció, vagy a közös munka Be Light!-tal, de vannak olyan közös projektek is, amelyek a képzési programon kívül kínálnak lehetőségeket.

Milyen gyorsan találnak állást a végzőseik, milyen jövedelemre, karrierre számíthatnak, akik itt végeznek?

A MOME-n végzettek elhelyezkedhetnek meghatározó kreatívipari cégeknél, nagy brandek tervezőiként, de indíthatnak saját márkát vagy startupot is. Ebben különböző inkubációs programokkal és a már említett üzleti tudást átadó B2D-kurzussal segítjük őket. A folyamat  általában jóval a diploma átvétele előtt elkezdődik, és büszkén látjuk, hogy milyen eredményeket érnek el, milyen sikereket aratnak az egykori tanulóink itthon és a nemzetközi színtéren is.

Mekkora a lemorzsolódás a karon, és mit tesznek azért, hogy ez csökkenjen? Mik a legnehezebb tantárgyak a visszajelzések szerint, és ennek mi az oka?

Az intézményünkben hagyományosan alacsony a lemorzsolódás. A kis létszámú csoportok, a tanárokkal, mentorokkal való közvetlen  kapcsolat, a diákok mentálhigiénés támogatása és az erős közösség mind hozzájárul ahhoz, hogy a hallgatók jól teljesítsenek és elvégezzék a szakjukat.

Mit tanácsolna azoknak, akik most vannak a felvételi előtt? Hogyan készüljenek a megmérettetésre akár mentálisan, akár tárgyi szinten?

A MOME-re készülés és a felvételi is többlépcsős folyamat, amely lelkileg és szakmailag is kitartást igényel a jelentkezőktől, de természetesen  minden támogatást megadunk a leendő hallgatóinknak. Az egyetem előkészítő tanfolyamai, a PreMOME tanfolyamok segítenek felkészíteni a  felvételi előtt állókat a komplex feladatokra és a felvételi különböző fázisaira. Ugyanakkor alapvetően szemléletmódot, hozzáállást keresnek a felvételiztető oktatók.

Mennyire elterjedt az, hogy más régiókból jelentkeznek önökhöz?Milyen támogatásokra számíthat az, aki nem az önök egyetemének a városában élt eddig?

Törekszünk arra, hogy minél több régióból érkezzenek hozzánk a diákok. Elindult a Tiéd a Holnap – A jövő kreatív tehetségeiért program, amely egy másfél éves ösztöndíjprogram hátrányos helyzetű középiskolás magyar fiatalok számára. Ennek küldetése, hogy közelebb hozza számukra a kreatív, alkotói életpálya lehetőségét, és hogy a programmal – amelynek része a szakmai és mentális elkészítés – évente 25 fiatalt juttassunk el a sikeres felvételi kapujába, így a kisebb és elmaradottabb régiókból érkezőket is. Az egyetemnek van kollégiuma, amely segít megoldani a lakhatást, emellett több szociális támogatás és a kiemelkedő hallgatói teljesítményt elismerő ösztöndíj elérhető nálunk, ilyen például a Stefan Lengyel Kiválósági Ösztöndíj. Fontosnak tartjuk, hogy sok közösségi programból válogathassanak a tanulóink, ezek pedig a  kötődés, a barátságok kialakulásában segítenek.

Matheidesz Réka

  • Közgazdász, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) vezérigazgatója. A Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetemen (mai Corvinus) majd a College of Europe-on végzett.
  • Pályája során mindig a kultúra és a gazdaság szinergiái érdekelték: tudását 20 éven át európai uniós nagy nemzetközi projektek szakértőjeként kamatoztatta az innováció és kreatívipar területén, de a művészet, a dizájn is mindig jelen volt az életében. A WAMP  megálmodója, egyik alapítója.
  • Munkáját számos díjjal ismerték el: Többek között az Ernst & Young Év üzletembere díjával „Merész Újító” kategóriában és a European Entrepreneur Awarddal.
  • 2020-ban csatlakozott Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) vezetőségéhez. Az újonnan létrehozott pályázati és fejlesztési igazgatóság élén kevesebb mint két év alatt megsokszorozta a MOME által elnyert hazai és nemzetközi támogatások összegét. 2023 márciusától az  intézményt vezérigazgatóként irányítja. 2023-ban a Forbes a legbefolyásosabb magyar nők közé választotta.

A szerzőről:

Szakmát Szerzek
A Szakmát Szerzek! szerkesztőségének célja a hazai szakképzés presztizsének valós erősítése, például sikertörténetekkel, tudományos elemzésekkel a témában. A weboldalon helyet kapnak a szakképzést érintő aktualitások, hírek, valamint a friss kutatási eredmények ismertetései, munkaerőpiaci adatok egyaránt.

Promó

Szülők Napja x Uniside

Kövess minket