A vízügyi munkatárs a területi és a települési vízgazdálkodás területén lát el feladatokat. Munkáját a vízügyi technikusok és mérnökök irányítása mellett végzi.. Az ár- és belvíz védelemmel összefüggő i munkálatokban vesz részt, az elöntött területeken kárfelmérést, helyreállítási munkálatokat végez. A vízügyi munkatárs ismeri az ország vízrajzát, valamint a víz fizikai, kémiai, biológiai, toxikológiai, a környezet kémiai tulajdonságait, az árvizek, belvizek keletkezésének okait, a védekezési teendőket.
Emellett a vízügyi munkatárs részt vesz a vízrajzi és hidrometeorológiai mérések dokumentálásában, hozzáértéssel kezeli a vízi munkáknál alkalmazott gépeket és berendezéseket, és képes egyszerű csőszereléseket is elvégezni.
Ezen szakma részeként a vízügyi munkatársnak meg kell ismernie és alkalmaznia kell a vízkárelhárítási eszközöket, különféle védelmi módszereket, és szorosan együtt kell működnie az adott munkaszervezet belső szervezeti rendjével.
Milyen az ideális szakember?
- Környezettudatos
- Jó tervező és elemző képességekkel bír
- Pontos és precíz
- Terhelhető
- Csapatjátékos
- Megbízható és felelősségteljes
Speciális rokonszakmák és szakképesítések:
- Vízügyi technikus
- Környezetvédelmi technikus
- Hulladékfeldolgozó munkatárs
Kiknek ajánlott?
A vízügyi munkatárs szakma olyan fiatalok számára ajánlott, akik szeretnének tenni valamit a környezetük védelméért, és érdeklődnek a vízrajz, a belvizek és árvizek, valamint a munkagépek, műszaki eszközök iránt.
Mennyi időbe telik a képzés?
3 év (felnőtteknek rövidebb), amely szakképzettség megszerzésével zárul. A vízügyi munkatárs szakma a környezetvédelem és vízügy ágazat képzése. Aki ezen a területen szeretne továbbtanulni, megszerzett tudását, ismereteit – érettségi birtokában – például vízügyi technikus képzésen bővítheti.
A szakma leírása tájékoztató jellegű, részletes és szakszerű leírásért kérjük keresd fel az Innovatív Képzéstámogató Központ Zrt. (IKK) weboldalát.