A színház- és rendezvénytechnikus munkájával a színházi előadások színpadtechnikai folyamatait támogatja. Feladatait a rendező útmutatásai alapján látja el, de önállóan is képes színházi műszaki rajzokat értelmezni, és azok alapján beépíteni a díszletet, kezelni a kellék- és bútorjelzéseket, programozni a látvány- és színpadtechnikai jeleket. Részt vesz a próbákon, és felügyeli az előadások színpadtechnikai biztonságát, üzemelteti a színpadtechnikai eszközöket. Emellett elvégzi az előadás lebonyolításához szükséges, szakmairányának megfelelő szereléseket. Nemcsak megépíti a díszletet, hanem részt vesz a bontásban is. Elvégzi a díszletek raktározásával és mozgatásával kapcsolatos feladatokat.
Választható szakmairányok: színpadtechnikus, porondtechnikus, színpadi hangtechnikus, színpadi világítástechnikus, színpadi vizuáltechnikus.
Milyen az ideális szakember?
- jó a kézügyessége, műszaki érdeklődésű
- pontos, precíz
- kreatív
- alkalmazkodóképes
- önálló és gyakorlatias
- csapatjátékos, munkáját az utasításoknak és műszaki leírásoknak, terveknek megfelelően végzi
- érdekli a színház, a színpad világa
Speciális rokonszakmák és szakképesítések:
- Hangtechnikus
- Színházi ügyelő, asszisztens
- Színpadi gépkezelő és berendező
- Hatásvilágítás – tervező
- Alkalmazott díszletszobrász
- Alkalmazott díszletfestő
- Díszletrajzoló
- Koncert és televízió műsor világosító
Kiknek ajánlott?
A színház- és rendezvénytechnikus szakma ajánlott minden műszaki érdeklődésű fiatal számára, akit érdekel a színház világa, tud alkalmazkodni különböző rendezők teljesen különböző elképzeléseihez, kreatív módon képes megvalósítani azokat, és nem okoz gondot számára, hogy főként esténként kell dolgoznia.
Mennyi időbe telik a képzés?
5 év (felnőtteknek rövidebb).
A szakma leírása tájékoztató jellegű, részletes és szakszerű leírásért kérjük keresd fel az Innovatív Képzéstámogató Központ Zrt. (IKK) weboldalát.