Az útépítő, vasútépítő és -fenntartó technikus felel a közlekedési és logisztikai építmények, például az utak, vasutak, gátak építéséért, felújításáért, átalakításáért, karbantartásáért. A kivitelezést megelőző műszaki munkálatokat önállóan, vagy mérnöki irányítással látja el, ő köti össze az operatív vezetőt az építésvezetővel, a mérnökökkel és a művezetővel.
Az üzemeltetés során pályafelügyeleti tevékenységgel kapcsolatos feladatokat lát el, például az út, vasút pályafelügyeleti ellenőrzéseket, méréseket végez, valamint a karbantartási munkálatokat készíti elő.
Az útépítő, vasútépítő és -fenntartó technikus feladata annak biztosítása, hogy az épülő út- vagy vasútszakasz biztonságos körülmények között készüljön vagy kerüljön felújításra, karbantartásra. Ennek érdekében tervezési feladatokban vesz részt, elvégzi a hozzájuk kapcsolódó műszaki és költségvetési számításokat.
Részt vesz az úttükör, a vasúti alépítmény építésének előkészítésében, a felső útburkolat, a vasúti pályák lefektetésének elkészítésében, a mérések eredményeit feldolgozza és értékeli.
Megszervezi, irányítja a napi munkát, kiadja a feladatokat, ellenőrzi a kollégákat és biztosítja az anyag- és gépellátást. Ellenőrzi az útburkolat, a pályaburkolat meghibásodásait, részt vesz az időszakos vizsgálatokban. Jelentéseket készít, az észlelt hibák szakszerű kijavítására javaslatot tesz.
Az ideális útépítő, vasútépítő és -fenntartó technikus szakember:
- Precíz
- Igény van benne az új innovatív technológiák megismerésére és elsajátítására
- Megvan benne a szakmai alázat
- Csapatjátékos, de képes az önálló munkavégzésre is
- Felelősségteljes
- Képes döntéseket hozni
- Tudományos érdeklődés jellemzi (elsősorban természettudományos, pl. fizika)
Speciális rokonszakmák:
- Hídépítő és -fenntartó technikus
- Útépítő és fenntartó
Kiknek ajánlott az útépítő, vasútépítő és -fenntartó technikus szakma?
Az útépítő, vasútépítő és -fenntartó technikus szakma olyan műszaki beállítottságú fiatalok számára ajánlott, akik szívesen vennének részt a közlekedési és szállítmányozási infrastruktúra fejlesztésében és üzemeltetésében.
A végzettség birtokában számos munkakörben helyezkedhetsz el a kivitelezés, tervezés, hatósági ügyintézés, a laboratóriumi építőanyag- és talajmechanikai vizsgálatok, valamint a geodéziai feladatok ellátása területén, de akkor is jó választás, ha műszaki felsőfokú tanulmányokra készülsz.
Mennyi időbe telik a képzés?
A képzés ideje 5 év (felnőtteknek rövidebb). Az építőipar ágazat képzése, amely érettségivel és technikus szintű szakképzettség megszerzésével zárul.
A szakma leírása tájékoztató jellegű, részletes és szakszerű leírásért kérjük keresd fel az Innovatív Képzéstámogató Központ Zrt. (IKK) weboldalát.