Monoton vagy megterhelő munka? Így maradhatunk motiváltak

Szerző: | 2023. december. 12. | Munka

A képen egy vidám irodai dolgozó látható.

Megtalálni a munkánkban a szépséget és a kihívást nem mindig egyszerű, főleg, ha monoton vagy megterhelő feladatot végzünk. A következő tippjeink segíthetnek, hogy elkerüld a fásultságot.

A kezdeti lelkesedés után előfordul, hogy a munka megterhelővé válik számunkra, ráadásul az őszi és téli szürke napok sem tesznek jót a hangulatunknak. Természetes, ha időnként motiválatlanok és fáradtak vagyunk, de a munkánkra és a magánéletünkre is jó hatással van, ha a kiegyensúlyozottságra törekszünk.

Vigyázzunk az egészségünkre!

Az első és legfontosabb pont, hogy vigyázzunk az egészségünkre. Mit is jelent ez a jól hangzó mondat? A két alappillér az egészséges táplálkozás, és az elegendő mennyiségű pihenés. Az étel a szervezet üzemanyaga, ne sajnáljuk tőle az értékes tápanyagokat!

A megfelelő mennyiségű alvás hozzájárul az izmok és az agy regenerálódásához és az általános jólléthez. Ne feledkezzünk meg a víz fogyasztásáról sem! Egy átlagos felnőtt napi folyadékszükséglete 2-2,5 liter, amit ételekkel és italokkal, lehetőleg tiszta vízből kellene fedezni.

Pihenésre mindenkinek szüksége van. Kikapcsolódás után feltöltődve, jókedvűen térhetünk vissza a munka világába. (Fotó: 123rf.com)

A megfelelő testtartás és a mozgás a munka során is fontos

Ha fizikai munkát végzünk, az ezzel járó megterhelés igénybe veszi a testünket. Ilyen feladatok előtt érdemes az izmokat és ízületeket kicsit bemelegíteni, hogy a nehéz súlyok emelgetése és a fizikai igénybevétel ne menjen az egészségünk rovására. Figyeljünk oda a megfelelő testtartásra, igyekezzünk eloszlatni a súlyt, amit meg kell mozgatnunk!

Tartsunk szünetet, ha úgy érezzük, szükségünk van rá! Pár perc pihenés után sokkal könnyedebben folytathatjuk a feladatainkat, akár fizikailag megterhelő, akár monoton munkavégzésről van szó.

Az olyan monoton munkavégzés során, mint például az adminisztrációs feladatok, szintén ki kell emelnünk a szünetek fontosságát. Álljunk fel, nyújtózkodjunk, nyissuk ki az ablakot, és szippantsuk be a friss levegőt – ezek az apróságok mind segítenek, hogy felfrissülhessünk munkavégzés közben.

Ha monitor előtt dolgozunk, ügyeljünk a szemünk egészségére! A közelre fókuszálás és a monitorok által kibocsátott kék fény nagy igénybevételnek teszi ki a szemet. Időnként fordítsd el a tekinteted a képernyőről, használj kékfény szűrőt, de próbálkozhatsz a szemtornával is.

Tűzzünk ki célokat!

Ha célokat tűzünk ki magunk elé, az ösztönzőleg hathat a munkánkra. Nem kell rögtön nagy és hosszútávú tervekben gondolkodni, az apróbb sikerek elérése éppen olyan motiváló lehet. A kézzel fogható eredmény és a jól végzett munka örömet adhat, és elégedettséggel tölthet el a nap végén.Gondoljuk át, mi az, amiért megéri mindennap végigcsinálni a feladatainkat: előrelépési lehetőségre vágyunk, kihívásokat szeretnénk, vagy másoknak segítenénk, esetleg a hivatásunkat látjuk a munkánkban? Bármi is legyen a cél, tűzzük ki magunk elé, mert ez az, ami értelmet adhat a mindennapoknak. Gondoljuk végig, hogy miért választottuk ezt a szakmát, mi ösztönzött bennünket arra, hogy erre az útra lépjünk!

A munkahelyi barátságok jó hatással vannak a hangulatunkra, így sok esetben a munkavégzésünkre is. (Fotó: 123rf.com)

Jó légkörben a munka is könnyebben megy

Alakítsunk ki baráti kapcsolatokat a munkahelyünkön is, a pozitív légkör mindenkire jó hatással lesz. Jó társaságban gyorsabban telik az idő, és az sem hátrány, ha van kitől segítséget kérni, vagy van kivel megbeszélni a problémákat. Egy 2014-es LinkedIn tanulmány szerint az emberek közel fele úgy érzi, hogy a munkahelyi barátságaik hozzájárulnak az általános boldogságukhoz.

Pihenés és kikapcsolódás

Életünk nagy részét munkával töltjük, amiben általában mindenki a minél jobb teljesítményre törekszik. Ahhoz azonban, hogy meg tudjuk tartani a motivációnkat és a kiegyensúlyozottságunkat, pihenésre és kikapcsolódásra is szükség van. Mindegy, hogy könyvet olvasunk, filmet nézünk, sportolunk vagy barátokkal kávézunk – a lényeg, hogy teljes kikapcsolódás után, feltöltődve térhessünk vissza a feladatainkhoz.

Fontos a pozitív hozzáállás

Ha mindent megtettünk, de a motivációt még mindig nem találjuk, lehet, hogy a szemléletmódunkon is érdemes változtatnunk. Pozitív hozzáállással a legnehezebb és legegyhangúbb feladatok is könnyebbnek tűnnek. Összpontosítsunk a munkánk azon részeire, amiket szívesen végzünk vagy amikben sikerélményünk van! Egyetlen munka sem tökéletes, így ilyet találni nehezebb, mint észrevenni a jelenlegi munkánkban a pozitív dolgokat.

A szerzőről:

Szakmát Szerzek
A Szakmát Szerzek! szerkesztőségének célja a hazai szakképzés presztizsének valós erősítése, például sikertörténetekkel, tudományos elemzésekkel a témában. A weboldalon helyet kapnak a szakképzést érintő aktualitások, hírek, valamint a friss kutatási eredmények ismertetései, munkaerőpiaci adatok egyaránt.